Nováček soutěže má za sebou poměrně vydařený podzim. V ligové tabulce otevírá druhou polovinu.

Z pěkného devátého místa má ale při vyrovnanosti soutěže podstatně blíže k sestupovým příčkám než k boji o evropské poháry, kde trůní jeho nedělní soupeř.

Kouč Sigmy Roman Pivarník, který v létě přivedl právě Jihlavu k triumfu ve druhé lize, však jednoznačnou roli favorita odmítá.

Byť Jihlava ze dvou jarních zápasů na domácím hřišti s Hradcem Králové a Libercem vytěžila po bezbrankových remízách jen dva body.

„Oba zápasy jsem viděl. Liberec je těžký soupeř, stejně jako Sparta, kde Jihlava v poháru uhrála remízu 1:1," připomněl úterní odvetu 4. kola, v níž nakonec Vysočina ztratila postup v penaltovém rozstřelu.

„Jediný inkasovaný gól za tři zápasy ukazuje na to, že se teď víc soustředí na defenzivu. Se střílením gólů má ale trochu problémy," konstatoval Pivarník, jenž také poznamenal, že se tým za půl roku od jeho odchodu změnil.

„Ve druhé lize jsme byli favoritem, což nás nutilo diktovat tempo hry a často hrát do plných. V lize hraje Jihlava trochu jiný fotbal, což jí podle mě víc vyhovuje. Hraje kompaktně z bloku a snaží se hrát na rychlé protiútoky. Má k tomu i dobré typy hráčů," řekl olomoucký trenér a upozornil především na rychlé krajní fotbalisty jako Masopusta, Kosaka či Klimenta.

Mozkem týmu je veterán Václav Koloušek. Mistr ligy se Spartou i Libercem se zkušenostmi z italské a rakouské ligy na podzim vzorně spolupracoval se Stanislavem Teclem. Jeden z elitních ligových kanonýrů už ale od zimy působí v Plzni.

„Jihlava má teď jiné typy útočníků, spíš vyšší, kteří hrají zády k bráně a útoky potom tahají spíš po krajích. Pak je tam samozřejmě Jungr, který se do koncovky dostává z druhé linie," poznamenal Pivarník.

Hořava se vrací

Dva ofenzivní fotbalisty si Jihlava vypůjčila z Olomouce. Častěji zatím naskakuje Václav Tomeček. Ve dvou ligových duelech nasbíral 22 minut. Krátce si zahrál i v poháru na Spartě a v rozstřelu proměnil penaltu. Václav Vašíček zatím hrál pouze čtyři minuty v utkání s Hradcem.

Sigma jim ve startu proti mateřskému mužstvu nijak nebude bránit, což je v souladu s klubovou filozofií.

„Když pouštíme hráče na hostování, tak je to kvůli tomu, aby měl zápasovou praxi," prohlásil v minulosti Zdeněk Psotka, současný generální manažer Sigmy.

Hanáci v úvodních dvou zápasech jara se Slavií a Hradcem získali plný počet bodů a rozhodně v tom chtějí pokračovat.

„Hlavně doma musíme vyhrávat," uvědomuje si brankář Zdeněk Zlámal, jeden z klíčových hráčů Pivarníkova souboru.

Další důležití borci se pomalu vracejí z marodky. Téměř jistě se chystá návrat Tomáše Hořavy, jehož jarní premiéru nejprve zhatil karetní trest a poté chřipka.

Přetlak v záloze: kdo zůstane sedět?

Pivarník však v záložní trojici musí nyní vyřešit malý rébus. Hořavův náhradník David Houska se uvedl více než dobře.

Spokojený byl kouč v Hradci Králové i s Martinem Pospíšilem a že by na lavičce snad zůstal druhý nejlepší kanonýr celé ligy Michal Ordoš, je velice nepravděpodobné.

„Bude to pro mě dilema. Houska odehrál oba zápasy výborně. Pospíšilův výkon vyrostl v Hradci. Hořava je ale reprezentant a patří do mužstva. Mám tam otazníky, uvidíme. Bohužel nejsme schopní poskládat do mužstva všechny," řekl Pivarník, přičemž upozornil, že vedle čtyř hlavních kandidátů na tři posty jsou v záloze ještě mládežničtí reprezentanti Jakub Plšek a Jakub Habusta.

„Mohou přijít karty nebo zranění. Jinak ale si prostě někdo bude muset trošku posedět," pokrčil rameny Pivarník.

Mimo Hořavy se na návrat do sestavy těší také stoper Aleš Škerle. U něj je však situace poněkud složitější.

„Moc toho neodtrénoval, s mužstvem prakticky ještě vůbec. Kromě chřipky měl také problémy s kolenem, takže na to dáváme pozor," uvedl Pivarník, navíc upozornil, že Škerlemu bude v začátcích chybět herní praxe.

„Každý hráč na tom není tak jako Hořava, který nehrál půl roku a přesto pak hned patřil k nejlepším. Mužstvo zatím šlape a musíme to potáhnout s těmi, kteří jsou k dispozici," smířil se kouč s tím, že jeden z pilířů obrany zatím nemůže využít.

Komňacký: Síle Sigmy bude těžké čelit

Trenér Jihlavy František Komňacký možná právě proto doufá, že jeho hráči protrhnou střeleckou smůlu.

„Očekávám lepší koncovku," prohodil.

Dnešního soupeře však považuje za silný kalibr.

„Čeká nás sebevědomý a kombinačně velice silný celek, jehož největší předností je ofenziva. V sestavě Sigmy je celá řada nebezpečných hráčů a této síle bude velice složité čelit. Přesto věřím, že toho jsme schopní a popereme se o příznivý výsledek," řekl Komňacký.

„Sigma do jara výborně odstartovala a díky tomu je její mužstvo v pohodě a věří si. Velmi dobré výsledky dokázali uhrát i bez opor Hořavy a Škerleho, " dodal Komňacký.

Proti Jihlavě však Hanáci mají co napravovat. Ve třech dosavadních ligových střetnutích totiž Olomouc ani jednou nezvítězila.

Podzimní mač na Vysočině skončil nerozhodně 1:1. Po něm se začalo v zákulisí špitat, zda by trenér Pivarník náhodou neměl skončit. Následná série vítězství však pochybovačům vytřela zrak.

Na Hané bude Jihlavě chybět defenzivní záložník Tomáš Marek, který byl v úterním pohárovém utkání na Spartě vyloučen a od disciplinární komise dostal trest na dva zápasy.

Duel začíná v 17.40 a přímým přenosem ho vysílá stanice ČT Sport.