Na podzim byl Jan Navrátil jedním z mála olomouckých fotbalistů, kteří nezklamali. Sigma na něj měla spoléhat i na jaře.

Jenže po prvním jarním zápase, ve kterém Hanáci smázli pražskou Slavii jednoznačně 5:1, nemá zčistajasna olomoucký šikula jisté místo v základní sestavě.

„Zavinil jsem si to zčásti sám čtvrtou žlutou v posledním zápase," říká sebekriticky Navrátil.

Jan NavrátilNa „jeho místě" se blýskl skvělým výkonem Tomáš Zahradníček, který dvě branky vstřelil a na dvě přihrál.

„Tým se celou zimu chystal, že bude hrát beze mě. Pak se první zápas povede, jako teď klukům proti Slavii a je to," dodal.

O své místo je ale Navrátil odhodlaný bojovat.

„Roli žolíka nemá rád nikdo. Musím makat a ukázat, že na základní sestavu mám," zůstává pozitivně naladěn.

Co jste říkal výkonu Tomáše Zahradníčka proti Slavii?
No, co na to můžu říkat (usmívá se)? Hrál výborně. Dal dvě branky, k tomu dvě nahrávky. To je vynikající bilance. Já si to nemůžu nijak brát. Rozhodně to není tak, že bych mu to nepřál. Ukázal, že na ligu má.

Takže vás jeho výkon neznervóznil? Vaše místo v sestavě už asi nevypadá tak neotřesitelně.
Každého asi napadne, že vítězná sestava se nemění. Já nemůžu dělat, než makat a dostat se tam zpátky.

A máte už tedy signál, jestli se do sestavy vrátíte?
No, to já nevím (usmívá se). To bude na trenérovi.

Ten asi musí mít trochu zamotanou hlavu. Vaší výhodou by mohlo být, že můžete hrát na více postech. Souhlasíte?
To asi je moje výhoda. Ale záleží, jak to trenér vymyslí. Já myslím, že to asi budeme muset nechat na něm.

Celou zimu se chystali hrát beze mě

Jan Navrátil (vpravo)Jak to tak vypadá, tak na lavičku do role žolíka by se vám moc nechtělo, že?
(směje se) Jasně, že tohle nemá nikdo rád. Na druhou stranu i z lavičky tam musí jít každý hráč v takovém rozpoložení, že chce ukázat, že do základní sestavy patří.

Tak jako třeba vy na podzim s Brnem?
Asi tak nějak.

Jste teď v podobné situaci? Tehdy jste začal nečekaně na lavičce, ale váš příchod zápas vlastně rozhodl.
Podle mě je to trochu odlišné. Tady jsem si to do značné míry zavinil sám tou čtvrtou žlutou v posledním zápase. Pak je to nepříjemné, když víte, že první kolo na jaře hrát nebudete. Tým se na to vlastně celou zimu chystá, že bude hrát bez vás. Když se to pak povede jako klukům proti Slavii, tak je docela na místě, že to místo mít jen tak nebudete. Důležité ale je abychom vyhrávali a co nejrychleji se dostali z toho pásma.

Klobouk dolů před našimi mladými

Jan NavrátilKdyž porovnáme poslední podzimní a první jarní zápas, tak to byly dokonalé protiklady. Co se v Sigmě přes zimu změnilo, že jste byli jako vyměnění?
Daleko víc jsme si věřili a chtěli hrát fotbal. Předtím to bylo celé takové ustrašené. Nehráli jsme v klidu, přestože ještě nebyla situace tak vážná. Já si ale myslím, že ten tým byl dobrý stejně, jako je teď. Bylo to jen o hlavě, která dělá velkou část výkonu. Hodně nás to brzdilo. Když se nepovede pár zápasů, tak člověk těžko může být tak uvolněný, jako když vyhraje 5:1.

Na první pohled byl vidět jiný přístup k bránění. Na podzim byl z obrany průchoďák, teď jste skákali do střel jako v hokeji. Pracovali jste s koučem na defenzivě hodně?
Je to rozdíl. Na podzim byla obranná fáze špatná už od útočníků. Soupeři měli hrozně moc prostoru. Ta změna je jasně vidět. Obětavost byla hodně velká. Klobouk dolů před našimi mladými stopery, jak to zvládli. Na to, že Jarda Svozil neměl před Slavií ani jeden ligový start, tak to odehrál jako mazák. Už na soustředění v Turecku ale byly ty zápasy úplně jiné než na podzim. Tam jsme si zase začali trochu víc věřit.

Barcelona je mi bližší než Real

Za turecké soustředění jste už mužstvo chválil. Tehdy se mylně objevilo vaše nadnesené přirovnání Sigmy k Realu Madrid. Kdyby ale Sigma hrála jako Real v Lize mistrů na Schalke, tak byste se asi nezlobil ne?
Byl to asi krásný fotbal na podívání pro diváka. Ale já jsem se moc nedíval (směje se). Přepnul jsem to na Chelsea. Real nepatří k mým favoritům.

Spíš držíte palce Barceloně?
Je to tak. Sice to momentálně už není, co to bývalo. Ale mně se na to pořád dívá líp, než na Real (směje se). Líbí se mi, jak drží míč, neztrácí ho. To je fotbal, který je mi blízký.

Hodně do nohy a nachystat šanci

Jan Navrátil (vpravo)Paradoxně spolu se Slavií jste podle statistik Ligové fotbalové asociace měli právě vy největší procento přesných přihrávek. Takže kouč Psotka po vás chce tak trochu fotbal a la Barcelona?
Chce po nás, aby se hrálo hodně kombinačně. Pořád hodně do nohy a připravit si pozici pro vytvoření gólové šance. Máme tak i postavený tým. Nejsou tady žádní čahouni, spíš menší techničtí hráči, kterým není blízké nakopávání.

Pro tento styl hry byl jistě důležitý návrat Martina Pospíšila, souhlasíte?
Pomohlo to. Ale není to jen Pospa. Platí to i pro Abdoulaye (Falla). Ukázal, že je to fotbalista, který má přehled, ale rád hraje i po zemi. To samé Kuba Plšek.

Žádný klídek, do Teplic pro body

Zdá se, že také David Depetris je hráčem, kterému tento styl hry bude vyhovovat.
Přesně tak. V zápase si chodil hodně do nohy. Hledal si prostor. Musím říct, že mě mile překvapil. Asi nikdo nečekal, že hned dá dva góly, když s námi byl tak krátce. Vlastně ten rozhodl, protože to byly góly na 2:0 a na 3:0, které Slavii zlomily.

Takže až se dokonale sžije s týmem, tak bude ještě lepší?
Myslím, že ano, pořád si zvyká. Ještě nás nezná tak dobře, ale každým tréninkem se to zlepšuje. Věřím, že až se poznáme víc, tak to ponese další ovoce.

Po vysoké výhře jste se vzdálili sestupové příčce na pět bodů. Můžete jet tedy do Teplic v klidu?
Musíme tam jet zase pro body. Přes to vlak nejede. Žádný klídek. Můžeme být po tom výsledku sebevědomí, ale zároveň je třeba být i pokorný. Teplice taky budou chtít vyhrát, protože jim první zápas na Dukle nevyšel. Když ale budeme hrát jako proti Slavii, tak tam něco uhrajeme. Tomu věřím.

Vejde se Navrátil do základu?
Příjemné starosti má před sebou trenér fotbalové Sigmy Zdeněk Psotka. A nečekané, nutno dodat.
Jestli před startem jarní části ligy musely Psotkovi při pomyšlení na složení ofenzivy naskakovat vrásky, teď je čas se spokojeně usmívat.
Na čtyřech vysloveně útočných postech je po výborném výkonu Zahradníčka či Plška proti Slavii najednou přetlak. A to je ještě zraněný zkušený Michal Ordoš.

Jan Navrátil měl patřit jasně do základu. Ale kam teď s ním? 

Variant je díky univerzálnosti třiadvacetiletého fotbalisty i flexibilitě olomouckého herního systému hned několik.

A. Pravé křídlo To by kouč Psotka nejspíš musel posadit Tomáše Zahradníčka, který proti Slavii předvedl vynikající výkon. I proto se jeví tato varianta jako nejméně pravděpodobná.

B. Levé křídlo Navrátil by z něj vystrnadil Jana Javůrka. Buď na lavičku, nebo na místo levého beka, kde zaskakoval kapitán Škerle. Trenér ale netajil, že v úvodu jara chce klást velký důraz na defenzivu a v té jsou oba lepší než Navrátil.

C. Podhrotový hráč Odnesl by to nejspíš mladík Jakub Plšek, jenž po necelé hodině střídal proti Slavii. Navrátil tady navíc už hrál na podzim i v předchozích sezonách. Pokud bude hrát v základu, pak nejspíš tady.

D. Žolík Na lavici se nechce nikomu. Vítězný tým ale rád mění málokterý kouč. Navrátil navíc ukázal, že dokáže zápas rozhodnout i z lavičky.