Do ochozů stadionu Za místním nádražím se vměstanalo neuvěřitelných 3834 diváků, kteří se rozhodně nenudili.

Hanácké derby nabídlo pět krásných branek, řadu okulahodících akcí i výborné zákroky brankářů. Z postupu do 3. kola se nakonec podle očekávání radoval obhájce pohárové trofeje z Olomouce.

Na prostějovské fotbalisty jakoby v úvodních minutách dopadla tíha okamžiku a chvíli jim trvalo, než přivykli vysokému tempu. Zato Sigma začala velmi koncentrovaně a po dvadvaceti minutách šla do vedení, když střela Marka Heinze zapadla od břevna za brankovou čáru.

„Do dvacáté minuty měla Sigma převahu, my byli nervózní, ale pak to z nás spadlo a dostali jsme se do hry. Začali jsme si vážit míče, snažili jsme se tlačit dopředu. Bohužel jsme dostali zbytečný gól, kdy jsme nechali soupeře úplně volného na středu hřiště," okomentoval trenér 1. SK František Jura.

Pivarník tým v šatně pěkně seřval

Jeho tým ale přidal na obrátkách a do konce poločasu byl Olomouci vyrovnaným soupeřem.

To rozhněvalo kouče Sigmy Romana Pivarníka natolik, že jeho křik v šatnách se rozléhal celým prostějovském areálem.

„V prvním poločase jsme byli málo aktivní. O přestávce jsem musel hodně zvýšit hlas. Jednak jsem byl naštvaný, jednak jsem chtěl hráče probudit. Fotbal se hraje pro diváky, kterých přišlo skutečně hodně a já chtěl po hráčích aby se víc tlačili do šestnáctky. A tuto ochotu jsem na nich neviděl. Hrát fotbal jako staří pánové na jistotu a bát se jít jeden na jednoho, to mi hodně vadí," přiznal impulizivní kormidelník.

Leč po přestávce to byl Prostějov, kdo zčistajasna udeřil. Ve 49. minutě našel centr Zatloukala hlavu Papouška, která se obloučkem snesla až do branky Martina Blahy.

„Věděli jsme, že se to může stát a proto jsme museli hrát velmi trpělivě. V tom momentu bylo důležité, abychom neznervózněli," podotkl Pivarník.

Prostějovský tlak ukončila chyba

Otázkou je, jestli by jeho svěřenci neznervózněli, kdyby o pět minut později nezaváhal tváří v tvář Blahovi Zelenka.

„Chtěli jsme být aktivnější, trochu Sigmu zatlačit a to se nám povedlo, když jsme dali vyrovnávací gól. Pak měl velkou šanci Lukáš Zelenka. Při jeho kvalitách to měla být branka. Pak to mohlo být ještě zajímavé," litoval promarněné příležitosti svého špílmachra Jura.

Prostějovský tlak následně ukončila obrovský chyba v obraně, kdy dlouhý nákop přeletěl Ivo Zbožínka a Martin Doležal pádil sám na Bureše, jemuž nedal žádnou šanci a poslal Sigmu znovu do vedení.

Případné drama pak rázně odmítl v 71. minutě Jakub Plšek, který nádhernou ranou z přímého kopu přehodil zeď a rozvlnil prostějovskou síť potřetí.

Olomoučtí už dohrávali zápas v klidu, prostějovský kouč zase poslal do hry mladého Fládra, Svozila i náhradního brankáře Kofroně. I ten ale musel ještě jednou vylovit míč z branky, v 90. minutě udělal parádní tečku za atraktivním duelem Tomáš Hořava, když z hranice velkého vápna vymetl všechny pavouky z prostějovské šibenice.

„Myslím si, že výsledek 4:1 je pro nás až příliš krutý. Trochu mi kazí jinak výborný dojem z toho zápasu, který byl odměnou za to, co jsme tu všechno za poslední rok podstoupili. Nicméně pro naše hráče to byl skutečně svátek, dorazila taková spousta lidí, že to asi nikdo ani nečekal. A já doufám, že se jim ten zápas líbil a že budou spokojeni. To by mi mohlo nahradit to částečné zklamání z výsledku," zakončil své hodnocení František Jura.

VÍCE:

Střelec vítězného gólu Doležal: Vlétli na nás a pak jim síly chyběly

Je to strašná škoda, litoval porážky od „své" Sigmy Tomáš Kazár

1. SK Prostějov – SK Sigma Olomouc 1:4 (0:1)

Branky: 49. Papoušek – 22. Heinz, 57. Doležal, 71. Plšek, 90. Hořava. Rozhodčí: Proske – Hájek, Klíma. Hráno bez ŽK. Diváků: 3834.

Prostějov: Bureš (75. Kofroň) – Hloch, Pavlík, Zbožínek, Kazár – Hirsch, Zelenka (72. Svozil), Mazouch, Papoušek (72. Fládr) – Machálek, Zatloukal. Trenér: František Jura.

Sigma Olomouc: Blaha – Hála, Dreksa, Škerle, Vepřek – Heinz (58. Hořava), Plšek, Pospíšil (58. Ordoš) – Petr (72. Schulmeister), Doležal, Navrátil. Trenér: Roman Pivarník.