S novou Komisí rozhodčích přišlo i několik změn. Letošní jarní seminář okresních fotbalových rozhodčích byl dvoudenní. Konal se ve znamení výrazného nárůstu počtu adeptů a nových rozhodčích. Počet aktivních rozhodčích v druhé polovině roku 2019 vzrostl z 33 na 48, dalších 11 adeptů se přihlásilo během zimní pauzy. Celkový nárůst tedy činí 26 rozhodčích.

„V Hotelu Kamzík v Karlově pod Pradědem se semináře zúčastnilo 47 z 59 rozhodčích, kteří splnili písemné přezkoušení. Komise rozhodčích připomněla a upřesnila požadavky, které bude klást na rozhodčí v jarní části soutěží. S průběhem semináře a s úrovní znalostí rozhodčích jsme spokojeni.“ uvedl předseda Komise rozhodčích Ladislav Rosskohl.

„Velmi nás těší nárůst počtu rozhodčích, který je v rámci českých fotbalových okresů nevídaný. Souvisí jak s prací naší komise, tak s aktivitou stávajících rozhodčích, kteří v rámci svých doporučení přivedli do řad rozhodčích nové tváře,“ doplnil Rosskohl.

Wellness jako odměna

Program semináře byl první den zaměřen na fotbalové normy doplňující Pravidla fotbalu a spolupráci rozhodčích. Poté všichni rozhodčí splnili povinné písemné přezkoušení. Po dni nabitém teoretickými informacemi musela následovat odměna, a to v podobě wellness, kterého si rozhodčí zaslouženě užili. Stejně tak i společný večer, který potvrdil, že okresní rozhodčí jsou výborná parta a umí se pobavit. Druhý den proběhl praktický nácvik práce s praporkem a píšťalkou.

Soustředěnost při přednáškách a dobrá nálada od začátku až po odjezd napovídala, že seminář se rozhodčím líbil.

Na závěr jedna zajímavost – na semináři oslavil své 84. narozeniny Oldřich Švancara, jenž je nejstarším aktivním rozhodčím v České republice. „Vitalita pana Švancary je neuvěřitelná“ prohlásil sekretář OFS Olomouc Lukáš Bartoň. „Nevadí mu pískat, nebo mávat od sobotního rána do nedělního večera. I přes svůj věk je naprosto plnohodnotným rozhodčím, který nepožaduje žádné úlevy. Naopak. Dnes mi například řekl, že když bude potřeba, bude klidně na jaře víc zápasů řídit jako hlavní rozhodčí, že si na lajně pořádně nezaběhá“ s úsměvem dodal Bartoň.

V případě zájmu rozšířit řady rozhodčích OFS Olomouc, mohou zájemci využít email: adepti.rozhodci@seznam.cz

(lba)