A hned sedm (!) Hanáků bylo před soubojem na zlínské Letné ohroženo. Uroš Radakovič, Lukáš Kalvach, David Houska, Tomáš Zahradníček, Jakub Plšek, Šimon Falta a navrch Martin Sladký, který do utkání nakonec nezasáhl – ti všichni měli před Zlínem na kontě tři žluté karty.

A protože bezprostředně po Zlíně jede Sigma na pražskou Letnou k důležitému zápasu se Spartou, šířily se po diskuzních fórech nejrůznější konspirační teorie. Pro úzký olomoucký kádr je každá absence citelnou ranou. Jednu ztrátu nahradíte, ale kdyby se jich mělo sejít víc, byl by to velký problém.

Sudí Pavel Královec ale nakonec „nevyžlutil“ vůbec nikoho. V zápase dokonce neudělil ani jednu žlutou kartu.

Věřím, že ukočírujeme i duel na Spartě

„Kluci to teď zvládají perfektně a věřím, že se nám to podaří ukočírovat i v příštím utkání na Spartě a dohrajeme bez zbytečné stopky ve stejném složení celou sezónu,“ říkal po duelu trenér Václav Jílek.

Záložník David Houska, střelec čtvrté branky, po utkání přiznal, že se olomoučtí hráči sami hlídali. O prestižní duel na Spartě nechtěl přijít nikdo.

„Ke konci už jsem si dával pozor. Jednou jsem tam měl takovou situaci, kdy jsem uhnul nohou, protože jsem karty bál. Nikdo tu čtvrtou žlutou nakonec nedostal, takže pochvala pro všechny,“ řekl tvořivý záložník, který už nějaký čas pod karetním ohrožením hraje.

„Se třemi žlutými to hraju asi od 11. kola, takže jsem rád, že jsem to ještě na tu Spartu vydržel,“ usmíval se.

Hráči to musí vyhodnotit sami

I kouč Václav Jílek připustil, že hráči, kteří jsou ohrožení, si zkrátka musejí na hřišti počínat opatrněji.

„Musí si toho být vědomi a musí tomu přizpůsobit své chování. Jsou určité situace, kdy si to v uvozovkách mohou rozhodnout sami, jestli kartu dostanou, nebo ne. Jestli půjdou do souboje na hraně, na absolutní riziko, nebo ne,“ vysvětlil olomoucký kormidelník.

Mít ale na hřišti sedm takto ohrožených hráčů, to je něco výjimečného. Kdyby se všichni měli rizikovým soubojům vyhýbat, zavánělo by to průšvihem. Přesto prý Jílek speciální pokyny na toto téma nerozdával.

„Kluci to mají vnitřně v sobě. Naše další požadavky by asi byly navíc,“ prohlásil.

„Ze hry to samozřejmě může vyplynout, ale to platí bez ohledu na nějaké karetní ohrožení. My bychom to řešili jen v případě, kdyby šlo o nějakou zbytečnou kartu za slovní doprovod, nebo zakopnutí. Hráči jsou dostatečně chytří na to, aby věděli, jak se mají v zápase chovat,“ doplnil.

Olomoučtí fotbalisté kvůli žlutým kartám pauzírovali nuceně jen dvakrát. Stoper Václav Jemelka vynechal utkání s Baníkem a trochu paradoxně už před ním nemohl hrát proti Jihlavě náhradník Bidje Manzia, který tak často nenastupuje.

Další stopky přišly za červené karty. David Houska ji dostal na podzim v Ostravě. Na jaře byl potom v Jablonci vyloučen Jiří Texl, což odnesl dvou zápasovým trestem i trenér Jílek, a doma s Baníkem Lukáš Kalvach.

Celkem však Sigma patří k nejslušnějším týmům v soutěži. Méně žlutých karet než Hanáci dostali jen Bohemians. A podle počtu spáchaných faulů je lepší kromě Klokanů už pouze Karviná.

I to něco napovídá o filozofii trenéra Jílka a jeho svěřenců, kteří raději hrají s míčem a nedovolenými zákroky si pomáhají co nejméně.

I proto pojedou v sobotu na Spartu v kompletním složení.Liga podle žlutých karet
1. Liberec 70
2. Slavia 67
3. Ml. Boleslav 65
4. Dukla 63
5. Plzeň 62
    Ostrava 62
7. Brno 58
8. Slovácko 57
9. Teplice 56
10. Zlín 53
11. Karviná 52
12. Sparta 50
      Jihlava 50
14. Jablonec 45
15. Olomouc 43
16. Bohemians 32

Liga podle počtu faulů
1. Zlín 479
2. Slovácko 470
3. Ostrava 466
4. Brno 441
5. Ml. Boleslav 435
6. Jablonec 428
7. Slavia 427
    Teplice 427
9. Liberec 422
10. Dukla 420
11. Plzeň 409
12. Jihlava 400
13. Sparta 386
14. Olomouc 383
15. Karviná 375
16. Bohemians 366

Pozn.: Bez zápasu Dukla – Slavia