Čtvrtá příčka v ligové tabulce otevřela fotbalové Sigmě Olomouc brány do Evropy po dlouhých devíti letech. Už ve třetím předkole mohou Hanáci narazit na atraktivní soupeře. I když los proběhne až 23. července a samotné zápasy jsou na programu 9. a 16. srpna, období těšení už může klidně začít.

Pro Sigmu posun z pátého místa ligové tabulky na čtvrté, tedy ze druhého předkola do třetího neznamená nic moc zásadního.

„Příprava by probíhala stejně, protože první ligový zápas nové sezóny se hraje ještě před startem druhého předkola,“ připomněl hned po posledním ligovém utkání s Boleslaví trenér Václav Jílek.

Nenasazená

Mění se to, že Sigma nebude nasazená a tudíž ji hned od začátku mohou potkat ti nejzvučnější soupeři z nejlepších evropských lig.

„Ve druhém předkole bychom asi nasazení byli, ale zase bychom dostali týmy spíš neatraktivní a vzdálené, přitom sportovně poměrně na výši. Takhle na nás velká očekávání nebudou,“ dodal Jílek.

Na druhou stranu na cestě za vysněnou účastí v hlavní fázi soutěže stačí překonat „jen“ dva soupeře místo tří. Má-li se to ovšem podařit, bude to pro Hanáky pořádná šichta.

Na koho může Sigma narazit?

Už ve třetím předkole může Sigma narazit na opravdovou evropskou extratřídu. Seznam možných soupeřů ale ještě ani zdaleka není kompletní, protože řada z nich si nejprve musí proklestit cestu přes dřívější kvalifikační fáze.

Proti Sigmě se může postavit třeba čtvrtfinalista posledního ročníku Ligy mistrů Sevilla, která letos na jaře vyřadila Manchester United. Jenže v domácí lize obsadila až sedmé místo, takže začne ještě o jedno předkolo dřív než Sigma.

Ligu mistrů si v uplynulé sezóně zahrál i Besiktas Istanbul, který dokonce ovládl svou základní skupinu, nebo bundesligové Lipsko. I tito dva giganti budou mezi možnými soupeři Olomouce, pokud postoupí ze druhého předkola.

„Když se podíváte na složení těch týmů, tak to bude asi hodně těžké. Ale takhle nepřemýšlíme. Jsme v pozici, kde Sigma dlouho nebyla. Věřím, že během přípravy zase uděláme krok dopředu a budeme v Evropě konkurenceschopní,“ konstatoval Jílek.

Ve druhém předkole v roli velkého favorita začíná také francouzské Bordeaux, za nějž stále hraje bývalý český reprezentant Jaroslav Plašil, nebo zástupci anglické Premier League a italské Serie A. Byť Burnley ani Atalanta Bergamo nemají tak zvučná jména, jednalo by se pravděpodobně o velmi silné protivníky.

Přímo ve třetím předkole, stejně jako v případě Sigmy, začnou mezi nasazenými svou pouť např. Zenit Petrohrad, portugalská Braga, nebo další obvyklý účastník Ligy mistrů Olympiakos Pireus.

Možní pohároví soupeři Sigmy

Týmy nasazené ve 3. předkole:
Zenit Petrohrad (Rus.), Olympiakos (Řec.), Braga (Port.), Gent (Bel.), Feyenoord (Niz.), Rapid Vídeň (Rak.), Rijeka (Chorv.)

Týmy, které by měly být nasazené, ale musejí přejít přes 2. předkolo:
Sevilla (Šp.), Besiktas (Tur.), FCSB (Rum.), Genk (Bel.), Alkmaar (Niz.), Lipsko (Něm.), Burnley (Ang.), Atalanta (It.), Bordeaux (Fr.)

Týmy, které by měly být nasazené, ale začínají už v 1. předkole:
Kodaň (Dán.), Maribor (Slov.), Maccabi Tel Aviv (Izr.), Partizan Bělehrad (Srb.)