Sen o soupeři z britských ostrovů se sice fotbalistům splnil, má to ale jeden háček. Po remíze 1:1 s islandským Framem Reykjavík není vůbec jisté, jestli se Olomouc do třetího předkola vůbec podívá.

„Los jsem sledoval, ale nebylo to tak intenzivní, jako poprvé. Na ostrovy jsme chtěli, ale ještě vůbec není jisté, jestli tam budeme hrát, takže se plně koncentrujeme jenom na Fram,“ řekl bezprostředně po losu olomoucký kouč Zdeněk Psotka.

„Musíme na Islandu vstřelit branku a to vůbec nebude jednoduché. Soupeř bránil ještě lépe, než v zápasech, v nichž jsem je viděl,“ vrátil se ještě krátce ke čtvrtečnímu utkání.

Sigma se po předběžném losování ocitla v páté skupině, takže okruh možných soupeřů se ve finále zúžil na pouhých pět. Kromě Aberdeenu mohli Hanáci dostat už jen portugalskou Bragu, francouzské Lille, dánské Odense a vítěze utkání druhého předkola mezi slovenskou Žilinou a moldavskou Dacií Kišiněv.

„Nechci spekulovat, jestli by některý soupeř byl lepší nebo horší. Všechno jsou to soupeři kvalitní a atraktivní. My se hlavně do boje proti Skotům musíme probojovat,“ zopakoval Psotka.

Aberdeen skončil v posledním ročníku tamní Premier League na čtvrtém místě za dvojicí glasgowských gigantů Celtikem a Rangers a bronzovým Heart of Midlothian.

Své domácí zápasy hraje klub s přezdívkou The Dons už od roku 1899 na stadionu Pittodrie s kapacitou 22 199 diváků. Plánuje se ovšem výstavba nového New Aberdeen stadium, který by měl pojmout něco mezi 30 a 35 tisíci příznivců.

Nejslavnější éru prožil Aberdeen na konci sedmdesátých a v první polovině osmdesátých let minulého století, kdy manažerskou funkci v klubu zastával tehdy ještě málo známý Alex Ferguson.

Během jeho osmiletého působení (1978 – 1986) vyhrál Aberdeen tři ze svých čtyř skotských titulů a čtyři z celkových sedmi Skotských pohárů. Navrch přidala parta kolem Alexe McLeishe, Jima Leightona a Gordona Strachana v roce 1983 vítězství v Poháru vítězů pohárů (finále s Realem Madrid 2:1) a evropském Superpoháru (s Hamburkem 0:0 a 2:0).

V týmu tehdy působil také současný kouč Aberdeenu Mark McGhee, který po minulé sezoně převzal otěže po Jimmy Calderwoodovi. V kádru má převážně domácí fotbalisty doplněné několika nepříliš známými cizinci, z nichž největší pozornost poutá čerstvý nigerijský reprezentant Sone Aluko.