„Myšlenka férového fotbalu má kořeny na konci dvacátého století, kdy se metoda takzvaného fotbalu 3 využila poprvé v Kolumbii jako reakce na násilí mezi tamními drogovými gangy,“ vysvětluje jeden z organizátorů akce Petr Malina. „Dětem ze znepřátelených stran byla nabídnuta smírčí půda fotbalového hřiště, kde beze zbraní diskutovaly o společných pravidlech a samozřejmě hrály podle nich fotbal. A pokud zvládáte s protivníkem jednu činnost, přestává postupně nálepka protivníka dávat smysl,“ dodává.

Myšlenka zafungovala nejen v Kolumbii, ale později i po celém světě při řešení konfliktů. Fotbal byl využíván jako nástroj společné řeči a nyní hrají F3 fotbal i na Hané.

Proč tedy tři poločasy? Nejprve účastníci diskutují o nastavení pravidel, poté následuje samotná hra bez rozhodčích a jako třetí přijde na řadu pozápasová reflexe o tom, jak se týmům dařilo pravidla držet.

„Na Hané jsou hvězdami ligy zpravidla klienti místních organizací typu nízkoprahových klubů, domů mládeže a podobně,“ uvedl Petr Malina.

Zapojenými organizacemi jsou Podané ruce z Olomouce a Prostějova, Člověk v tísni v Přerově a tamtéž Armáda spásy. Na pátečním turnaji v Nových Sadech se sešlo sedm týmů, které pod dohledem týmu organizátorů a mediátorů, sváděly boje na hřišti i mimo něj. Ty nejlepší pak sbíraly body za vyhrané zápasy, ale také za schopnost dodržet stanovená pravidla nebo aktivitu v diskuzích.

„Pro organizátory nejde tolik o fotbalovou stránku hry, ale o rozvoj kompetencí, které mohou děti využít v životě. Těmi jsou třeba komunikace, spolupráce, respekt, sebereflexe nebo obhajoba názoru. Na závěr turnaje tak byl organizátory a trenéry z každého týmu vyhlášen fair-play hráč,“ uzavřel Petr Malina.

Region Haná v září vyšle svou reprezentaci na celorepublikové finále, které se uskuteční v Českém dubu. (red)

Pořadí týmů na turnaji:

Tlačenky

Real Boss

Iconic Players

Rychlé střely (dlouhodobý tým, vítěz putovního poháru)

Black and White (dlouhodobý tým)

FC Black

FC Nám se nechce