Ovšem v tom případě budou hrát MSFL dva týmy tvořené z hráčů jednoho klubu. V Lipové totiž nastupovali hráči, kteří v klubu hostovali ze Sigmy. A tato spolupráce obou klubů bude pokračovat.

Lipová mohla odstoupit z MSFL


„Před čtyřmi lety s námi začala Lipová spolupracovat. Oni neměli hráče, my jsme jich měli dost, takže jsme je tam posílali na hostování. To několik sezon fungovalo. Jenže teď v zimě z Lipové přišli s tím, že už je pro ně třetí liga moc. Nastalo hledání, jak dál,“ řekl sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček. Podle Kubíčka, který fotbalové normy podrobně zná, měla Lipová několik možností. „Tou první bylo odstoupit ze soutěže už v zimě. Zaplatili by pokutu 150 tisíc. Druhá možnost byla ta, že Sigma podá pomocnou ruku,“ řekl Kubíček. „Vzali jsme na sebe náklady za hráče na jarní sezonu. Lipová pokryla prémiovou část,“ podotkl Kubíček. A začal spřádat plán, jak zachovat třetí ligu v regionu nebo blízkém okolí. Důvod? „Na Moravě výkonnostní fotbal upadá. Podívejte se, kde jsou Prostějov, Přerov, Drnovice, Kunovice nebo Kroměříž. Jakubčovice prodaly soutěž, Hranice sestoupily do divize,“ vysvětlil místopředseda fotbalového svazu za Moravu. „A v první lize už jsou z Moravy jen Brno, Ostrava, Zlín a Olomouc. A to jsme ještě my nebo Zlín byli na spadnutí, měli jsme na mále. To je o úpadku moravské kopané,“ řekl Kubíček.

Kam se soutěží


V Lipové se rozhodli dál hrát nižší soutěž s vlastními hráči a těmi z nejbližšího okolí. „Byl jsem v tom iniciativní. Začali jsme jednat, kam třetí ligu přesunout. První na řadě byl Prostějov, bylo možné sloučit Lipovou s Prostějovem,“ uvedl Kubíček. Ale v Prostějově fotbal skomírá natolik, že se dokonce mužský tým 1. SK nepřihlásil do krajského přeboru. Jednou z variant byl i přesun do Šumperka. Další možností byl přesun do Přerova. Na jaře fotbalový svaz přijal směrnici umožňující výměnu soutěží. „To byla reálná šance. Lipová oslovila Přerov, od kterého si před lety vzala divizi a pak se vykopala do třetí ligy. Teď jim to chtěli vrátit,“ řekl Kubíček. Lipová poslala žádost, v Přerově to projednali na radnici. Jenomže když chtěli dorazit na svaz, tak jim z Prahy řekli, že to nejde mezi masovým a výkonnostním fotbalem. „Což je hloupost, protože i takovou změnu schválili. A najednou to nešlo, asi z toho důvodu, že to bylo spojováno s mým jménem,“ myslí si Kubíček.

Lipová pak tedy oslovila Vyškov, směna mezi MSFL a divizí už se týkala jen výkonnostní kopané. Navíc podle směrnice se výměna soutěží měla dít v zájmu rozvoje fotbalu v regionu. Vyškov koupil mládež od Drnovic, pronajal si i tamní stadion a chtěl MSFL. „Je na pováženou, že to svaz zamítl,“ řekl Kubíček. Podle svazového serveru www.fotbal.cz byla ovšem žádost podána po termínu. „To je jediný důvod, o který to můžou opřít. Žádost Lipové byla podaná včas, ale nejprve v ní byl Přerov, pak se do toho zapojil Vyškov. Ale původní žádost v řádném termínu tam je. Je pravda, že žádost s Vyškovem přišla pozdě. Je to naprosto nepochopitelné rozhodnutí,“ podotkl Jiří Kubíček.

Dva týmy z jednoho klubu


Vyměnit třetí ligu se SK Lipová nepodařilo, takže v MSFL zůstal dál. A znovu bude spolupracovat se Sigmou. „Udělali jsme dohodu, že znovu budou naši hráči nastupovat za Lipovou. Ale když naše béčko sestoupilo do třetí ligy, tak to znamená, že teď v ní budou mít dva týmy hráče s mateřským klubem Sigma Olomouc. V 9. kole proti sobě bude hrát 22 hráčů Sigmy, kteří spolu v týdnu budou trénovat,“ řekl Kubíček. „Náš kádr budou téměř stoprocentně tvořit hráči z Olomouce,“ řekl předseda SK Lipová Rostislav Barták. Sigma bude hráče platit. „S většinou máme smlouvy a ty budeme plnit. Lipová jim bude dávat jen prémie,“ podotkl Kubíček.