„Zachraňovat se je o mnoho těžší, než hrát o titul,“ ví vyhlášený mládežnický trenér Sigmy Olomouc Augustin Chromý.

S pohárem pro šampiony Juniorské ligy jste se představili v rámci propagační akce Sigmy na Horním náměstí. Jaké to pro vás bylo pózovat před takovým počtem fanoušků?
Určitě to bylo pěkné nejen pro mě, ale pro celý realizační tým a hlavně pro kluky, kteří si to zasloužili. Během sezony slyšeli spoustu výtek na tu soutěž, ale já jsem se je snažil motivovat, že pokud uspějí, tak to bude cenné vítězství. Ne jen to, že za sebou nechají moravské celky jako Brno, Ostravu a Slovácko, ale když za sebou nechají Spartu, Plzeň nebo Liberec, tak je to velký úspěch.

Pro vás jsou poslední sezony mistrovské. Po cenném titulu v dorostenecké lize jste uspěl i v té juniorské. Jsou to hodně příjemné pocity?
(usmívá se) Samozřejmě, že mě to těší, je to velice příjemné. Je to radost trénovat. Ale zažil jsem si taky sezonu ve druhé lize, kdy jsme se zachraňovali. To, že jsme se zachránili v posledním kole remízou s Opavou 1:1 doma, kluci oslavovali téměř jako vítězství v Lize mistrů, protože jsme za tím celý rok šli. Musím říct, že to bylo o mnoho těžší, než hrát o titul. Vždycky jsme se s trenérem Uličným hádali, jestli je lehčí vyhrát titul se Spartou, nebo se zachránit s Hradcem Králové, což si sám absolvoval.

Znáte už odpověď?
Myslím, že dneska už ano. Není lehčí vyhrát titul, je to strašně těžké, ale když se zachraňujete, tak je to těžší v tom, že zkrátka hodně prohráváte. Jde o celotýdenní atmosféru v tréninkovém mikrocyklu, kdy směřujete k zápasu. Když předchozí zápas prohrajete, tak čekáte na vítězství a ta atmosféra je úplně jiná, než když stabilně vyhráváte. To se pak hraje líp a psychika je jinde.

Jak zpětně hodnotíte projekt Juniorské ligy, který je nyní u konce?
Ze začátku jsme s tímto projektem nesouhlasili, to je známá věc. My jsme byli jediní, kteří si nechali i B-tým. Když ta soutěž začínala, tak jsem v podstatě trénoval ve dvacítce dva týmy, kdy v neděli jsme odehráli zápas s béčkem ve třetí lize a v pondělí jsme stavěli a dávali dohromady tým juniorky. Mohli jsme si to ale dovolit, kádr byl silný a většina hráčů teď hraje první ligu. Byli jsme silní a v podceňované soutěži jsme skončili na třetím místě. A přitom jsme hráli dobře i třetí ligu. V ní se nám pak podařilo postoupit a tím pádem nám odpadla povinnost hrát v Juniorské lize. Přerušili jsme působení v soutěži, ale letos jsme Juniorskou ligu zase museli hrát.

A byl z toho titul. Těšil vás přístup hráčů?
Kluci k tomu přistoupili velice zodpovědně, zápasy odehráli naplno a důkazem bylo, že jsme dokázali porazit Baník o pět šest gólů a podobně.

Teď vás čeká znovu Moravskoslezská fotbalová liga. Bude to pro mladé hráče z hlediska fotbalového vývoje prospěšnější soutěž?
My jsme o to bojovali, protože mužská soutěž je úplně o něčem jiném. Cílem mladých hráčů a trenérů není vyhrát Juniorskou ligu, ale dostat hráče do A-týmu v první lize, v seniorské soutěži. Příprava ve třetí lize s chlapy je jiná, fotbal je jiný – je to o zkušenostech, o soubojích, o herní vyspělosti a určité taktické vyzrálosti. Kluci tímto musejí projít. My jsme na to reagovali tak, že jednak budeme hrát třetí ligu a některé hráče jsme pustili na hostování do druhé ligy.

S jakými ambicemi půjdete do sezony Moravskoslezské fotbalové ligy?
Budeme hodně nezkušení, bude to spíš ročník, ve kterém budeme bojovat, abychom se tam udrželi. Postupně budeme chtít přidávat co nejlepší výsledky. Musíme se chytit, protože to bude hodně těžké. Kluci, kteří byli největšími oporami, odcházejí. Zifčák se Slámou jdou do Pardubic, Matoušek do Vítkovic. Kotouč je v Prostějově. Podle toho, jak se mladí hráči prosadí v áčku, nám budou chodit pomáhat. Popřípadě někteří starší, ale to je otázka, jak se kádr bude tvořit a jaká bude situace v A-týmu.

Těšíte se osobně na novou výzvu?
Určitě, kádr bude hodně mladý a budeme to mít velice těžké, protože třetí liga se ukazuje jako velice silná soutěž na Moravě. Je tam hodně z celků, které spadly ze druhé ligy a hráli poměrně dlouhou dobu a hráli tam kvalitně. Soutěž je to opravdu silná.