„Nerozehráli jsme skupinu dobře, ale neskládáme zbraně. Pro kluky je to poučení, takový zápas ještě nehráli,“ uvedl trenér Radek Bejbl.

Balkánci o své výhře rozhodli dvěma slepenými góly již v první půli. O obě trefy se v 26. a 34. minutě postaral Dragoljub Savić, který z levé strany mířil přesně dvakrát obstřelem na zadní tyč.

„Bylo to jako přes kopírák,“ povzdechl si záložník Jan Žambůrek.

„Nezvládli jsme to, vždycky tomu předcházely prohrané souboje. Soupeř dokázal rychle přetočit hru na druhou stranu a pak už se projevila kvalita střelce. A taky naše nezkušenost…“ popisoval kouč Bejbl.

Jeho svěřenci totiž dobře věděli, že Savić, mimochodem nejlepší muž na place, je pravák a často míří s míčem doprostřed. Přesto mu v radosti zabránit nedokázali.

„Dobří hráči se nedají vždycky ubránit, navíc to fakt dobře trefil,“ chválil soupeře i gólman Jakub Markovič.

„Byli jsme ze začátku nervózní, dolehl na nás tlak prvního zápasu. Věděli jsme, že když jej nezvládneme, budeme to těžko dohánět,“ přiznal vzápětí.

Měli jsme šance, mohli jsme to obrátit

Přerovský rodák, který loni přestoupil z olomoucké Sigmy do Slavie Praha, již ve zbytku duelu příliš práce neměl.

Srbové ve druhém poločase najeli na úsporný režim a v poklidu ubránili dvougólové vedení.

„Byli klidní na míči, ale my jsme nějaké šance měli, mohli jsme to obrátit,“ litoval Markovič.

Pravdou však je, že až na Žambůrkovu ránu šlo spíše o územní převahu.

„Nabádali jsme hráče, aby nevěšeli hlavu, že je pořád o co hrát, protože každý gól může v té kvalifikační skupině rozhodovat. Za tu mezihru potom musím kluky pochválit, ale v pokutovém území soupeře jsme nebyli nebezpeční. Když už jsme tam dostali míč, chyběla nám kvalita,“ upřímně hodnotil trenér.

Češi tak budou muset v sobotu (17:00) obrat o body Španěly, kteří ve středu po obědě překvapivě remizovali s Ukrajinci 1:1.

„Nemyslím si, že budou nějací extra dobří. Rozhodně máme šanci je porazit, vůbec nic nebalíme,“ konstatoval Markovič, jenž sice na Hané vyrostl, ale na Andrově stadionu nikdy předtím nehrál. „Bylo to skvělé, atmosféru jsme si užili,“ uzavřel 16letý talent.

Srbsko – ČR 0:2 (0:2)

Branky: 26. a 34. Savić. Rozhodčí: Chinkov (BUL) – Dzhuganski (BUL), Gundersen (NOR). Diváci: 412.

ČR: Markovič – Zálešák (41. Halász), Gabriel, Hasala, Kosek – Žambůrek, Vít, Penner (74. Holzer), Radosta (49. Kodýdek) – Krobot, Firbacher. Trenér: Radek Bejbl.