„Sigma se nemusí bát o nastupující generaci. Kluci z Heyráku byli tentokrát bezkonkurenční," prohlásil Jan Koller, který byl už popáté patronem finále školského poháru Coca-Cola Cup. Na hřišti v hanácké metropoli sledoval nejprve souboje děvčat, mezi kterými si prvenství vybojovaly Slovenky z Bardějova vítězstvím nad Pardubicemi.

Základní a mateřská škola Pardubice-Ohrazenice stála v cestě také chlapcům z Olomouce, v českém finále domácí celek ale uspěl v poměru 2:1.

Hlavní mezinárodní bitva fotbalového odpoledne měla pro Hanáky ještě jednoznačnější průběh.

Kluci z Heyrovského nejprve pořádně brnkali na nervy trenérům i domácím fanouškům, když proti Žilině nejprve neproměnili čtyři obrovské šance. Těsně před poločasovým hvizdem nádherně vystřelil Tomáš Macháček, přízemní střela zapadla přesně k tyči a slovenská základní škola Školská dostala studenou sprchu.

Turnaj Coca-Cola Cup v Olomouci - ZŠ Heyrovského v bílém

Turnaj Coca-Cola Cup v Olomouci - tým ZŠ Heyrovského. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Další velkou šanci hasili Žilinští jen faulem za červenou kartu, ze standardky navýšil Michal Galus a zdálo se být rozhodnuto. Definitivní tečku za výhrou udělal David Pavelka a po dvou dvacetiminutovkách mohla vypuknout zcela zasloužená olomoucká radost.

„Celý zápas jsme je tlačili, šli jsme si za tím a zvládli jsme to suverénně. Čtyři dny ve Francii budou super, každý se na to těší a pojedeme si to tam užít," usmíval se jeden z vítězů Martin Vybíral.

Byli ochotní padnout na hubu

Velká spokojenost panovala také u trenéra výběru ZŠ Heyrovského Davida Čecha.

„Kluci tomu šli naproti hodně dobrým a poctivým výkonem. Uvědomovali si, čeho chtějí dosáhnout před domácími fanoušky. Ve finálovém zápase byli ochotní padnout na hřišti na hubu a to se cení. Odměnilo je to vítězstvím," glosoval kouč David Čech, podle kterého byly boje ve školském poháru často velmi náročné.

„Byl to šestý turnaj, který museli zvládnout. Cesta to byla dlouhá a kolikrát museli hrát na pokraji sil. Všichni hrávají mistrovské utkání. Kluci často museli nastoupit den po zápase nebo nějakém turnaji. Nebylo to vždy jednoduché a kolikrát museli hrát nadoraz," řekl trenér Čech.

Nyní čeká tým odměna v Marseille.

„Je to fantastické zakončení školního roku. Kluci se strašně těší a bude to super. Jsou to skoro dospělí lidi. Umí reprezentovat a je s nimi bezproblémová spolupráce," ocenil.

Také mládežnický trenér mohl potvrdit slova o nastupující generaci olomouckého fotbalu.

„V Sigmě je práce s mládeží dlouhodobě na špičkové úrovni a chybí možná opravdu jen maličkost, aby mládež pokračovala v tomto trendu a dotáhla to až do mužského fotbalu. A fotbal se v Olomouci vrátil tam, kam patří," uvažoval David Čech.