Pro postup! Olomoucká „mise Kazachstán“ má jediný a nezpochybnitelný cíl.

Po domácím vítězství 2:0 nad Kajratem Almaty přiletěli Hanáci do bývalé kazašské metropole pro vstupenky do 4. předkola Evropské ligy.

Jednoduché to pochopitelně nebude. Kajrat v Olomouci i přes porážku ukázal, že dovede být nebezpečný. Koneckonců také trefil dvě tyče a mohl si odvézt přijatelnější výsledek. V domácí odvetě by pak jeho síla měla ještě více vyniknout.

Vedro a zasněžené hory

Po příletu do bývalého hlavního města Kazachstánu (v roce 1997 se důležité úřady přesunuly do Astany) jako první uchvátil výhled na zasněžené vrcholky nedalekých čtyřtisícovek v pohoří Ťan-šan.

Pod nimi však vítalo vyslance z Hané podobné počasí, jaké donedávna panovalo ve většině Česka. Ještě pozdě odpoledne bylo přes třicet stupňů. Na čtvrtek, den zápasu, předpověď hlásí teploty přes 37 stupňů Celsia.

„Zásadní rozdíl by to pro nás být neměl. I v Česku teď bylo velké horko,“ řekl kouč Václav Jílek.

Navíc, když Sigma večer trénovala, rtuť na teploměru přece jen trochu zacouvala a vzduch rozčísl příjemný vánek.

„Pokud bude jako ve středu, bude to v pohodě,“ doplnil kouče záložník David Houska, který Sigmu povede do zápasu jako kapitán.

Michal Vepřek totiž kvůli červené kartě z olomouckého zápasu nesmí nastoupit.

„Michala už jsem párkrát zastupoval v lize. Zvláštní to bude jen v tom, že půjde o Evropu,“ řekl Houska.

Vedle Vepřeka s týmem neodcestoval do Almaty ani záložník Václav Pilař, který po utkání na Slovácku potíže se stehenním svalem.

„Byl bych špatný stratég, kdybychom neměli připravené varianty. Rozmyšlené to máme, ale jako první se to samozřejmě dozví hráči,“ uvedl Jílek.

Do obrany by se měl místo Vepřeka zatáhnout Šimon Falta, jehož místo ve středové řadě by pak zaujal Martin Hála. Druhý kraj hřiště by měl patřit Tomáši Zahradníčkovi.

Silný a disciplinovaný protivník

Od Kajratu se všeobecně očekává trochu jiný přístup než v Olomouci, kde se soustředil spíš na bránění.

„Potřebují dát dva góly, určitě budou odvážnější než u nás. Věřím, že nám se budou otvírat okýnka,“ přitakal Houska.

„Chceme dobře bránit ale být i nebezpeční dopředu, pokud dáme branku, tak se naše pozice výrazně změní a přiblíží nám postup,“ doplnil ho Jílek, který si dobře uvědomuje dobrou pozici Sigmy před odvetou, zároveň však zůstává maximálně obezřetný.

„Jsme stále teprve v poločase. Vyhráli jsme 2:0, což je v pohárové matematice dobrý výsledek. Kajrat je však velmi silné, disciplinované mužstvo. S podporou domácích fanoušků nás tady nečeká nic jednoduchého,“ uvedl kouč pár minut předtím, než si jeho hráči poprvé vyzkoušeli hřiště stadionu Centralnyj.

Ten sice nezáří novotou, postaven byl už v roce 1958, ale všudypřítomnost žluté a černé, klubových barev Kajratu, mu dodává nevšední kouzlo.

Samotný trávník, to je pak vysloveně moderna. Jde totiž o kombinaci umělé a přírodní trávy, což má zajistit, aby se nevytrhávaly drny ani za mokra.

„Tak pěkný trávník jsem dlouho neviděl. Není to ale nic, na co bychom museli hledat speciální obutí. V tomhle problém určitě nebude,“ podotkl Houska.

23 tisíc diváků

Stejně tak Hanáky neděsí ani očekávaná vysoká návštěva. Třiadvacetitisícové hlediště stánku, jenž poslední rekonstrukcí prošel v roce 2011, má být večer vyprodané.

„Každý vám na to odpoví stejně. Fotbal se hraje pro lidi. Když přijdou a vytvoří atmosféru, je to lepší pro oba týmy,“ prohlásil kouč Jílek.

Sigma zatím v sezoně s železnou pravidelností střídá porážky a vítězství. Ta poslední na Slovácku už Olomouc v lize staví do nepříjemné situace. Po čtyřech kolech má jen tři body.

„Samozřejmě asi nikdo nerozdýchává porážky dobře. Řešili jsme to, ale byla to otázka jednoho dne. Teď nás čeká další důležitý zápas a měli bychom na něj být připraveni,“ míní Jílek.

Jistě by se nezlobil ani v případě, že by Sigma protentokrát vzorec výsledků porušila, ale stačilo by jí to na postup do play-off.

Utkání startuje v 16 hodin středoevropského času a přímým přenosem ho odvysílá ČT Sport.