Z tohoto důvodu se sportovní manažer olomouckého celku Ladislav Minář rozhodl celou záležitost objasnit.

„Jsem nemile překvapený, že tohle udělá člověk, který chtěl před pár lety pomoct fotbalu v Sigmě… Nemáme zájem dále spolupracovat s agenturami, které tyto záležitosti řeší necitlivě jen ve svůj prospěch,“ kroutí hlavou a naráží na skutečnost, že Roman Brulík, někdejší člen představenstva hanáckého klubu a muž, jenž stojí právě za transferem talentovaného gólmana, v roce 2014 inicioval výzvu Spojme síly pro Sigmu.

Společně s ním v agentuře figuruje například i Radim König, jenž v Olomouci dřív kopal první ligu.

Na webovkách již zmíněné agentury se píše: „Řadu měsíců vnímáme Jakubův obrovský sportovní potenciál.“ Jak to, že si Sigma nechala Markoviče utéct?
Sigma tomuto hráči nabídla v listopadu smlouvu, kterou předala agentuře. Ta nějakým způsobem komunikovala s rodiči, tudíž i oni o tom návrhu věděli. Džentlmenská dohoda nakonec byla taková, že během jarní sezony smlouvu uzavírat nebudeme a počkáme. Pokud by se ozval nějaký zahraniční zájemce, řešili bychom to. Takhle jsme byli domluveni na tom, že během jara Markovič nikam nepůjde.

Jenže se tak stalo…
Byl jsem zděšen, když mě agentura před měsícem kontaktovala s tím, že je hráč domluven na smlouvě ve Slavii. Pro mě a Sigmu Olomouc se jedná o jednoznačné porušení džentlmenské dohody, kterou jsme měli s agenturou. Přitom je třeba říct, že jiní agenti k těmto věcem přistupují mnohem citlivěji.

Není paradoxní, že za RBR Sport-Consult stojí muži spojení se Sigmou – Roman Brulík, Radim König, Roman Maňka, vyfocený je tam i Roman Hubník?
Jsem strašně překvapený, že tohle udělá člověk, který chtěl před dvěma roky pomoct fotbalu v Sigmě. Ve finále jí pomáhá takovým způsobem, že mladé kluky tlačí z klubu pryč? To moc jako pomoc nevidím. Nevím, jestli v tom jsou nějaké věci v minulosti, ale já jsem tady dřív nebyl, s tím nemám nic společného. Asi se chtějí zviditelnit a mít z toho další prospěch, Sigma však s takovými agenturami dále spolupracovat nebude.

Klobouk dolů před Slavií, jak se zachovala

Jak se zachovala Slavia?
Martin Krob (generální ředitel) mi jednoznačně potvrdil, že klub se takovým způsobem chovat nechce. Slavia řekla, pakliže ten hráč k ní má přijít, udělá se to na základě smlouvy a dohody o přestupu, na kterém se kluby dohodnou.

A vy jste se dohodli a ještě vyinkasovali nějakou částku, je to tak?
My jsme se ve finále dohodli, protože rodiče byli agenturou zpracovaní a nasměrovaní takovým způsobem, že tento krok chtěli udělat už během jara. Takže jsme museli. Klobouk dolů před Slavií, jak se na rozdíl od některých zachovala. Ale vůbec se tam nejedná o půl milionu korun. Kdo by nám to dal za takového hráče? Stejně tak Hapal v žádném případě nepřestoupil do Sparty.

Hostování však již neexistují, navíc na stránkách FAČRu je jasně napsáno, že Ondřej Hapal loni v září do Sparty přestoupil.
Legislativa momentálně sice hostování neumožňuje, ale tyto věci se nyní dělají tak, že se napíše smlouva o přestupu, ale pak je tam smlouva budoucí, která říká, že hráč se 1. července vrací zpátky do Olomouce. Chtěli jsme vyzkoušet, jak bude reagovat v cizím prostředí, a v létě uvidíme, co bude dál. Ne každý chlapec totiž zvládne takový přechod. My tomu v těchto případech nezabráníme jen tehdy, když rodiče dají kluka na studia někam x desítek nebo stovek kilometrů daleko. Tam se ta registrace povoluje automaticky podle školy.

Sám Markovič mne nezklamal

Ještě zpátky k Markovičovi. Přiznejte, zklamal vás?
On osobně? Ne. Když nad něj sednou agenti a rodiče, tak tihle mladí kluci absolutně neví co a jak… Pak si nikdo nedá říct, že má na takový krok rok nebo dva čas. U nás by od léta chytal v devatenáctce a chystali bychom si ho do budoucna, taková dohoda s Brulíkem byla.

A ze sportovního hlediska?
Taky to nelze brát jako zklamání. My tady máme x dětí a to, že někdo vyskočí dvakrát, třikrát do mládežnických reprezentací, ještě neznamená, že z nich bude nějaký perspektivní hráč. V patnáctce až osmnáctce se vytočí strašné množství hráčů. Za pořádného reprezentanta beru až toho, kdo je schopný hrát pravidelně ve výběrech U19, U20 a U21.

Bojovat proti odchodům? Museli by mít smlouvy

Má na to Markovič se v Edenu prosadit?
Těžko říct. Tento kluk je šikovný, perspektivní, ale furt je to gólman. Ve Spartě nebo Slavii se nedokážou do áčka prosadit ani vlastní odchovanci, navíc výběr aglomerace Prahy je daleko silnější na této úrovni než u nás. A pokud Slavii bude mít nadále čínského majitele, budou mít tito mladí hráči strašně těžké dostávat se do A-mužstva dospělých. Je potřeba to brát v globálu i směrem do budoucna.

Může Sigma proti takovým odchodům nějak bojovat?
Museli bychom dávat pomalu všem hráčům smlouvy, což je ekonomicky neřešitelné, navíc si to někteří nezaslouží. Na druhou stranu, když je někdo v reprezentaci dlouhodobě úspěšný, nejsme hloupí na to, abychom jim smlouvy nenabídli.