Z části za to může ekonomická situace, z části smůla a z části zkušenosti z nepovedených transferů.

Sportovní manažer Sigmy Ladislav Minář v otevřeném rozhovoru pro Deník přiznává, že chyboval.

Přesto však ví, že se náročným hanáckým fanouškům těžko zavděčí.

Na kolik procent jste spokojen se současnou podobou kádru pro jaro?
Jednoznačným cílem bylo kádr udržet, což představenstvo vyjádřilo už v průběhu podzimu. Během něj jsme měli velmi dobrou nabídku na Faltu, ale neudělali jsme to. Základem bylo mančaft podržet a doplnit jej na místech, kde jsme cítili problém. Něco se povedlo, ale nemůžeme říct, že bychom s tím byli stoprocentně spokojení, protože přestupová politika vzhledem ke druhé lize a k naší ekonomické kondici klubu je strašně složitá.

Bylo těžké přesvědčit ty kluky, aby zůstali? Třeba okolo třináctigólového Plška přece taky musel někdo kroužit…
Samozřejmě, ale Plška i další máme pod smlouvami. To znamená, že tam ani nebyl prostor pro to, aby někdo mohl něco vymýšlet. Zaznamenali jsme asi jen dva signály, že někdo sondoval situaci kolem našich hráčů, ale nic vážného to nebylo. Abnormální zájem nebyl, možná i proto, že klub jasně deklaroval, že nebude prodávat.

Přivedli jste dvě africké posily. Je to levnější cesta, kterou chcete jít?
Jako o posile se bavme jen o Manziovi, Antwiho nebereme jako doplnění kádru áčka, spíš je to model nastartování nějaké spolupráce se Slavií Praha, která veškeré výdaje hradí. Zapracovala fotbalová politika. Je to strašně mlaďoučký hráč, nemá žádný kontakt s dospělým fotbalem. A protože Slavia má jen juniorku, dohodli jsme se, že by zůstal u nás. Třetí liga mu dá víc.

ČTĚTE TAKÉ:

Novým hejtmanem je Okleštěk. Sesazený Košta asi ANO opustí

Hudec: Třeba najdeme v Hlubočkách nového Ondru Banka

Manzia byla varianta číslo dvě

A Manzia?
Měli jsme nějakou představu o krajním hráči, to se nepodařilo. Manzia byl variantou číslo dvě. Měli jsme o něm informace, jakým způsobem je aklimatizován, věděli jsme, jak hrál loni proti nám. A transferní podmínky pro nás byly zajímavé, takže jsme to mohli realizovat. Navíc je to jiný hráč, než které máme. Celou dobu říkám, že pokud postoupíme do ligy, musí se kádr posílit jinými typy hráčů, než kteří tady jsou.

Splňuje to ve vašich očích Sladký, který přišel v létě a stal se hned oporou?
Myslím, že splnil to, co jsme od něj očekávali. Samozřejmě první myšlenka byla taková, že bude ve středu pole, protože je schopen hrát dva posty. Nakonec ale skončil na pravém beku, odehrál komplet všechno a splnil naše představy. Byl to jeden ze dvou nebo tří hráčů, kteří si drželi stabilní výkonnost. Jsme s ním spokojení. Druhá věc je, jestli v tom bude schopen pokračovat na jaře, případně v lize.

Nečase Sparta do druhé ligy nepustila

Často slýchávám, že scouting Sigmy končí někde u Uničova… O koho jste tedy ještě měli zájem?
Ještě před svátky jsme kontaktovali Hykela z Frýdku-Místku, ten nám ale vyloženě naznačil, že hostování nechce. Ve finále je ale Manzia třeba použitelnější na více postech než Hykel. Dále jsme se zajímali o mladého sparťana Nečase, který by nám do systému velmi dobře zapadal. Nicméně vyjádření Sparty v té komunikaci znělo jasně: „Proč bychom ho dávali do druhé ligy do Olomouce, když ho máme ve Vlašimi pod dohledem našeho trenéra? Když budete v lize, absolutně nemáme problém vám jednoho, dva hráče poslat a nechat vám ho na hostování. Druhá liga nám nic neřeší.“ Bavili jsme se třeba taky o Malponovi z Mladé Boleslavi, je to odzkoušený hráč na pozici defenzivního záložníka. Od Jirky Saňáka, který ho má dennodenně na očích, víme, že by nám pomohl. Je konstruktivní, drží svou pozici, a to bychom do středu hřiště potřebovali. Jenomže opět hostování nepřicházelo v úvahu, pak do toho hrál roli jeho konec smlouvy a tak dále. Tady ti tři pro nás byli vzhledem k našim podmínkám prioritou.

Nevyšel ale ani jeden z nich. Nepřipadalo v tu chvíli v úvahu stažení Moulise z hostování v Ústí?
Z osobního hlediska jsem si sám říkal, jestli má zapotřebí honit Hykela další, když tady mám do roku 2018 ještě celkem mladého Moulise. Je to rychlostní typ hráče, a ty chtějí všichni. Odpustíme, když nezpracuje balon, ale hlavně když není pomalý. A proč se nevrátil? Trenér ho nechtěl, dal jsem na něj. S Vaškem (Jílkem) konzultujeme všechno.

ČTĚTE TAKÉ: Pamlsková vyhláška? Děti vyměnily jogurty za vlašák a kolu z večerky

Než posilu zadarmo, tak raději žádnou

Váš největší konkurent, ostravský Baník, naopak přivedl všechny hráče, které Vlastimil Petržela chtěl. Nejste z toho nervózní?
Vzhledem k tomu, že i my jsme měli v plánu přivést ty hráče, o kterých jsem mluvil, a nedopadlo to, může to vypadat jako náš určitý handicap oproti Baníku. My se s ním ale v této fázi nemůžeme rovnat v ekonomické kondici. Na druhou stranu – to, že posílíte o tři hráče, ještě neznamená, že ten výsledný efekt bude extra pozitivní. Abych ale odpověděl na otázku – registruju to, ale netrápí mě ani tak to, jak Baník posiluje. Spíš mě mrzí, že máme momentálně tři klíčové hráče podzimu mimo. Buchta, Šindelář a Petr mají zdravotní problémy.

Přišlo mi, že Sigma na přestupovém trhu už záměrně není tak aktivní. Poučil jste se z loňských nepovedených transferů i vy osobně?
(přikyvuje) Jednoznačně. Loni jsem věděl, že nebudu mít peníze na posílení, ale furt jsem měl tendenci přivést hráče, kteří by zvýšili konkurenci. Nakonec přišla jména, která tady v tom našem fotbalovém světě něco dokázala, ale měla handicap v herní praxi. Ukázalo se, že taková cesta není správná. Poučil jsem se v tom, že než přivést hráče zadarmo, radši nepřivedu žádného. Když vám totiž někdo dává někoho zadarmo, něco není OK.

Neschopný Minář? To slyším furt

Jak často ještě teď slýcháte, že za loňský sestup může Minář?
To je furt… Když to nepůjde a nebudou výsledky, může za to Minář a trenér. Když potom uděláme šňůru devíti výher a vedeme soutěž, nikdo neřekne „Minář dobře.“ Tak to bohužel je, ale má to širší podtext celkového fungování klubu. Je to stejné jako na tribuně, kde budou lidi říkat, že se měl vystřídat jiný hráč. Ale jestli je zraněný, už lidi nevědí. Řeknou jen, že trenér je blázen. Já přece nemůžu týden co týden vystupovat do médii a vysvětlovat, jak fungujeme. Musím být taky loajální ke klubu. Přišel jsem k mužstvu před třemi roky a hned jsem měl obavy, jestli mužstvo sezonu zvládne. Nezvládlo. I proto jsem před další sezonou jasně chtěl mužstvo posílit. Bylo mi řečeno, že nemáme peníze, proto jsem to řešil, jak jsem řešil. Dnes už bych to řešil jinak.

Možná jste Olomouc furt viděl optikou minulosti…
Je pravda, že když jsem dřív působil v jiných klubech, byla Olomouc brána za velkou štiku. Měla prostředky, aby v mládeži třeba brala ty nejlepší, případně soupeřila s jinými kluby. Dnes je situace jiná. Kdo chce a zná situaci, ví, že Olomouc nemůže posílit. Kdo nechce a neví, řekne, že Minář je neschopný. To je realita.

Všechny jste však překvapil příchodem Mahmutoviče. Nejdřív nadšení, pak zklamání…
Je to pomíjivé. Někdo by mohl zatleskat, že jsem sehnal Mahmutoviče, ale ve finále jsem opět za blázna, protože si se*eme do vlastního hnízda tím, že ho nestavíme. Ale ani mě nepřekvapilo, že pak skončil v Příbrami, od nás odcházel ve velmi špatné sportovní formě. A tihle kluci si pak musí sami v sobě vyhodnotit, jestli mají na to se někde rvát.

VIDEO: Mora vyřídila Zlín, naděje na předkolo stále žije

Povedl se Buchta i Radakovič

Myslíte si, že svou práce děláte dobře?
Když přivedete šest nebo sedm hráčů a z toho se vám povedou tři, což je padesát procent, je všeobecně známo, že manažerská práce je slušná. To je bez debat v kterémkoliv klubu. A to se bavíme o hráčích zadarmo. Bavme se o dalších klubech, kde vynaloží x milionů na osm hráčů a zjistí, že se povedou dva. Nechci nikoho jmenovat, ale to je přece zase rozdílný kontext. Neznám manažera, který je stoprocentně úspěšný, i když přivede velká jména. Proč by mi měl někdo vyčítat, když se snažím mužstvo posílit, že se mi z toho povedou tři hráči?

Kteří?
Buchta, taky Radakovič. I když měl útlum, protože změnil stravovací návyky a měl pocit uspokojení. Chvíli se schovával za to, že nemá vedle sebe Hubníka, což je maličko pravda, protože on je ještě mladý na to, aby táhl někoho jiného. Do toho dostal x červených karet, jeho chování bylo nesportovní. Ale teď se dal do kupy. A musím říct, že nejsem zklamaný ani s Moulisem, ale musí se s ním dělat. S ním je to o hlavě.

Jenže Rode, Malec nebo Halenár všechna pozitiva smažou…
Halenár byl jednoznačně dělaný za Míšu Ordoše, který u nás už být nechtěl. Byl to podobný typ, takže to měla být náhrada. Jenomže v jeho případě hrály roli další věci. Bydlel tam, kde já, takže jsem často viděl, že nemá u baráku auto. Nastal problém: přítelkyně, dítě, Bratislava. Nutilo ho to jezdit za klukem, neodpočinul si, do toho měl svalové problémy. Nemohl se do toho dostat, ale přece nemůžu hned na veřejnosti vykládat, že byl psychicky tak v pytli, že chtěl sám rozvázat smlouvu.

Zamotaný případ Štěpán

A co zamotaný případ Štěpán, který nedostal šanci?
O Vojtovi můžeme říct dvě věci: ve finále se neprosadil, ale ani jeden trenér mu nedal prostor. Přitom když po postupu přicházel, bylo to přání trenéra (Leoše Kalvody). Říkal mi, že už ho jednou do mužstva chtěl. Kdyby si ho nepřál, Vojtu bychom neudělali. Pak je pro mě strašně zarážející, že ten hráč od něj nedostane prostor. V tu chvíli je něco špatně. Protože jsem taky trénoval, vím, že kouč může cítit hráče jinak. Takže když jednáme a je to padesát na padesát, přikloním se k názoru trenéra. Má u mě přednost. Taky to můžu dělat tak, že se s ním bavit nebudu, přivedu mu do kabiny hráče a řeknu: Tady ho máš. To mi ale připadá totálně kontraproduktivní. Na druhou stranu je třeba říct, že když se fotbalista neprosadí u dvou nebo tří trenérů, je taky něco špatně.

V sobotu začíná jarní část sezony. Převládá u vás nervozita, nebo natěšení?
Nervozita je vždycky. Byl jsem v Boleslavi dvakrát ve finále poháru nebo u postupů do Evropské ligy, ale je to stejné jako v Olomouci. Tady zase chceme postoupit do ligy a zajistit fungování celého klubu směrem do budoucna. V této fázi mě spíš zajímá to, aby bylo pěkné počasí. Chci, aby byl v Pardubicích slušný terén, to podle mě bude dost důležité.

ČTĚTE TAKÉ:

Sigma zvládla generálku. O sestavě na Pardubice mám jasno, řekl Jílek

Třetiligová Holice dál posiluje. Kádr doplnilo šest hráčů

Sigma má druhou africkou posilu. "Manu" po blamáži zaujal