„Velmi vážně jsme zvažovali, zda ten přestup nakonec zrealizovat. Fakt, že veřejnost to bude vnímat negativně a těžko to bude akceptovat, byl jedním z velkých argumentů proti," přiznal generální manažer Zdeněk Psotka.

Přestupová částka, která je podle odhadů mezi patnácti až dvaceti miliony korun, ale vedení hanáckého klubu přesvědčila.

„Ekonomicky jsme si pomohli, ale momentálně je to pro nás velké sportovní oslabení," připustil však Psotka.

Přesto doufá, že Pospíšilovo místo v záloze brzy převezmou další mladí hráči.

„Věřím, že se někdo z těch dalších hráčů vypracuje tak, jak se vypracoval Martin Pospíšil," řekl Psotka.

Byla nabídka Plzně za Martina Pospíšila tak dobrá, že nešla odmítnout, nebo jste se museli dlouze rozhodovat?
Pravdou je obojí. Nabídka Plzně byla velmi dobrá, ale zvažování bylo velmi dlouhé, protože jsme si vědomi, že momentálně je to pro nás velké sportovní oslabení.

Jak je na tom tedy nyní rozpočet Sigmy? Po odchodu Tomáše Hořavy jste avizovali, že ještě není zcela naplněný.
Je to tak, jak jsme avizovali v létě. Pro tuto sezonu by to už mělo být v pořádku… Ale nechtěl bych to takto stavět. V létě jsme také něco investovali, ať už do příchodů nebo do prodlužování smluv. V poslední době jsme podepsali několik mladých hráčů. Přestupní období navíc stále nekončí, takže vyloučeno není, že po dohodě s trenéry se rozhodneme ještě někoho přivést.

Postavme tedy otázku jinak. Byla Sigma nucena Martina Pospíšila prodat?
Krajní nutnost to nebyla. Ale nejde to takhle postavit. Věděli jsme, že potřebujeme naplnit rozpočet. Tento úkol mám od představenstva a avizoval jsem to půl roku dopředu. Díky tomu, že ta nabídka, která přišla, byla opravdu velmi dobrá, tak jsme to zrealizovali. Nezastírám, že jsme si ekonomicky pomohli, ale na druhou stranu samozřejmě vnímáme, že vzhledem k tomu, kde se nacházíme v tabulce, je pro nás odchod Martina oslabením.

Není tedy na čase přehodnotit ambice? Před sezonou se hovořilo o útoku na evropské poháry. V tabulce jste ale čtrnáctí a prodali jste jednoho z nejlepších hráčů.
Díváme se na to z toho pohledu, kde momentálně jsme. Jsme čtrnáctí, nemáme tolik bodů, kolik bychom chtěli. Hra také nebyla v několika případech optimální. Měli jsme problémy i se složením mužstva. Několik hráčů, kteří byli v minulých letech oporami, prodělalo v létě různé operace. Nezvládli celou přípravu a nedostali se do formy. Prioritou je tedy teď hlavně dostat se co nejrychleji z postavení, ve kterém se nacházíme, a dostat se do pozic, které by mohly být dobrým odrazovým můstkem pro jaro.

SOUVISEJÍCÍ: Plzeň získala i stopera Hubníka z Herthy Berlín Pospíšil odchází za Ligou mistrů. Plzeň ulovila na Hané další posilu

Liga mistrů se neodmítá

Jste připraveni na negativní reakce fanoušků?
Nemůžeme být připraveni. I proto jsme velmi vážně zvažovali, zda ten přestup nakonec zrealizovat. Fakt, že veřejnost to bude vnímat negativně a těžko to bude akceptovat, byl jedním z velkých argumentů proti. Na druhou stranu Martin chtěl sám tuto nabídku vyzkoušet. V minulosti jsme to třeba neumožnili Tomáši Hořavovi. Podrželi jsme ho tady, teď jsme se rozhodli to udělat opačně. Věřím, že čas ukáže, že jsme schopni ho nahradit. Věřím, že se někdo z těch dalších hráčů vypracuje tak, jak se vypracoval Martin Pospíšil.

Jak velkou roli v rozhodování hrálo, že sám Martin Pospíšil chtěl Plzeň zkusit?
Samozřejmě jsme se o tom bavili. A on sám říkal, že nabídka hrát Ligu mistrů se prostě neodmítá.

Kdo by měl podle vás Pospíšila v Sigmě nahradit?
Máme dva záložníky v reprezentační jednadvacítce, to jsou Jakub Plšek a David Houska. Už v létě jsme věděli, jakým způsobem by se měla chovat naše ekonomika, takže jsme se na to připravovali. Proto jsme přivedli z Košic Kamila Karaše, který také na Slovensku nastupoval za jednadvacítku. Takže tito tři jsou typově těmi, kteří by měli Martina nahradit. Bude to na rozhodnutí trenéra. Variant má několik. V závěsu za těmito třemi jsou ale další. Je tam Petr Ševčík, který hraje výborně v juniorce, nebo Lukáš Buchvaldek. I Tomáš Hořava začínal v lize v sedmnácti letech. Chce to jen trpělivost.