Ta po skvělé minulé sezoně, ve které skončila v MSFL na třetím místě, trochu ustoupila z pozic a po podzimu ročníku 2010/2011 se nachází až na 14. příčce.

Trenér B týmu Augustin Chromý ale panice nepropadá, naopak si užívá práci s týmem, který prakticky výhradně tvoří hráči mladší jednadvaceti let.

„Užívám si to. Je radost s nimi pracovat. Někdy je musím až krotit, když si třeba na tréninku zahrajeme deset na deset, tak by se pozabíjeli,“ říká v nadsázce a s úsměvem zkušený mládežnický kouč, který věří, že na jaře jeho tým problémy se záchranou mít nebude. „Kluci se otrkali,“ ohlíží se za podzimní částí, ve které jeho svěřenci nasbírali sedmnáct bodů za pět výher, dvě remízy a devět porážek.

Po polovině soutěže jste až na 14. místě. Absolutní většinu zápasů jste ale odehráli s tak mladou sestavou, jaká není v Česku prakticky k vidění. Byl to hlavní důvod, proč jste na tom v tabulce tak, jak jste?
Jednou mi náš pan pokladník, pan Římský, počítal věkový průměr. Nastoupili jsme se sestavou, která v něm měla 19,6 roku. A to chytal Martin Blaha, bez kterého by to bylo ještě níž. To docela trefně dokumentuje náš podzim, byli jsme až na výjimky bez starších hráčů. Ve třech zápasech nám pomohl Dreksa, v jednom Šultes, Hořava, Melinho nebo Drobisz, ve dvou Ordoš. A to je vše. Mým cílem přitom bylo, aby tam alespoň jeden zkušenější hráč vždycky byl. To se bohužel nedařilo, ať už kvůli tomu, že se zranil Kučera, odešel Melinho, nebo proto, že prostě kolidovaly termíny.

V tomto byla situace poměrně pikantní, zápasů, které jste hráli až po áčku, bylo naprosté minimum.
To jsem snad ještě nezažil. Nepamatuju se, že by to tak hloupě vycházelo jako teď. Vždycky to bylo tak, že áčko hrálo třeba v sobotu venku a my jsme mohli využít hráče, kteří nenastoupili. Ale tohle teď nešlo, protože první tým hrál ve většině případů až po nás, ať už kvůli televizi nebo jiným důvodům.

Zmínil jste zranění Radima Kučery. Můžete vysvětlit, jak se vás konkrétně dotklo?
Se Zdeňkem Psotkou jsme to měli naplánované tak, že na stoperském postu budeme mít vždy jednoho z trojice zkušených hráčů – Škerle, Kučera, Dreksa. K němu by pak šel někdo z mladých a střídali by se. Ale dopadlo to, jak to dopadlo. Teď před zápasem s Příbramí Zdeněk řeší velký problém v áčku, protože se mu rozpadla skoro celá obrana.

Čtrnácté místo přesto asi není úspěchem, vzhledem k tomu, jakou jste se prezentovali hrou. Proč jste skončili takhle nízko?
Subjektivní důvody jsou třeba ty, že jsme nedávali góly. Celý podzim jsme zahazovali vyložené šance. Objektivní je pak třeba ten věkový průměr. Ale když to vezmu globálně, tak to do budoucna svoji roli splnilo. Kluci se okopali a v průběhu podzimu jsem sledoval jejich výkonnostní vzestup. Zlepšovali se jednak ti mladí hráči, co nastupovali pravidelně, jednak ti, kteří se rozehrávají po těžkých zraněních – Tomáš Pospíšil a Radim Nepožitek. U těchto starších hráčů, pokud se tak dá mluvit o ročnících '89 a '88, jsem viděl velký nárůst.

Podle statistik se to nejmarkantněji promítlo do venkovních zápasů. V těch jste získali jediný bod. Čím to bylo?
Pokud rozhodčí nasadí trend pro domácí, což se běžně dělá a je to tak téměř vždy, a nebudou se chránit mladí útoční hráči, tak to vyhovuje starším mužstvům. Když k tomu přidáte diváckou kulisu, která je většinou proti hostům vyhraněná, tak je to strašně těžké. Ale nechceme plakat, já si myslím, že je to vynikající škola. Kluci se musejí naučit rvát.

Jste dva body od sestupové příčky. Co to pro vás, směrem k jarní části soutěže, znamená?
Na jednu stranu si říkám, že je to pro nás dobře. Je to takový vztyčený prst. Nesmíme tu situaci podcenit. Pokud budeme před jarem znovu uvažovat o šířce kádru, tak budu trvat na tom, aby tam alespoň jeden zkušený hráč zůstal. U juniorky to bývalo tak, že kolem dvou třech starších, kteří byli na pomezí áčka a béčka, se doplnili mladí hráči. Z toho pramenily výsledky. Ale opravdu nechci, aby to vyznělo ubrečeně. Já mám z týmu dobrý pocit. Dokonce je to tak zvláštní, že bych chtěl, aby soutěž pokračovala přes zimu. Dřív přicházela taková ta psychická únava, ale tohle teď absolutně necítím. Kdyby mi někdo řekl, že za týden začínáme doma s Jihlavou, tak řeknu: „Pojďme do nich“. Mám chuť.

Proto stále trénujete?
Ano, trénujeme dál, trochu jsem změnil způsob tréninků, ale dělám to tak rád. Ta pauza je zbytečně dlouhá, snažíme se předcházet tomu, aby hráči nedělali hlouposti a byli pořád zaměstnaní.

Skleník pro juniorky nechcemeJuniorka Sigmy v akci

Paradoxně jste se ve většině zápasů blížili představě juniorky tak, jak by je chtěl fotbalový svaz mít v samostatné soutěži. Tedy že by za ně museli nastupovat hráči do jednadvaceti let. Vy ale s takovou soutěží nesouhlasíte, proč?
Svaz k tomu směřuje, ale my s tím nesouhlasíme. Konfrontace s mužskou kopanou je pro mladé hráče naprosto zásadní. Kdyby ti kluci hráli jenom mezi sebou, tak jednou vyhrají, jednou prohrají, ale bude to tak v pohodě plynout a v podstatě o nic nepůjde. Takhle se pořád musejí o něco rvát, hrají o záchranu a musejí dělat výsledky. Mají nějaký cíl a jsou konfrontováni s mužskou kopanou se všemi klady i zápory.

Zavedení juniorské soutěže se zatím odložilo, předpokládám, že k vaší radosti.
O rok se to odložilo. Předseda našeho představenstva pan Lébr vystoupil jasně proti tomu. Od začátku jsme jasně prezentovali svůj názor. V dnešní době, kdy první i druhou ligu hraje spousta mladých hráčů a ve třetí prakticky využíváme jenom je, je vytváření juniorského skleníku naprostou zbytečností. Buď se hráč zařadí mezi profíky a nebo skončí ve výkonnostní kopané. Jiná možnost není. Ta konfrontace je pro ty kluky potřeba i z jiných důvodů.

Jakých?
Aby si to urovnali v životě, šli za svým. Aby uměli odolávat lákadlům dennodenního života, aby podstoupili tvrdou řeholi denního tréninku. Aby si odpustili některé věci, které jsou pro jejich vrstevníky běžné. Pak se s nich můžou stát profesionální fotbalisti, se všemi klady, které k tomu patří. Mohou se finančně zajistit, mít pěkný život, dělat, co je baví, jezdit v dobrém autě, časem si pořídit dobré bydlení. Na druhou stranu jsou pod stálým tlakem a kontrolou. Myslím si, že v případě samostatné juniorské soutěže by tohle do nich dostat bylo těžší.

Oficiální důvod svazu zněl, že na soutěž zatím nejsou finance. Jak se bude celá věc vyvíjet dál?
Ano, to byl náš druhý argument. Pan Lébr se zeptal, kde na takovou soutěž svaz vezme peníze. Bylo proklamováno, že se to zafinancuje z grantu Evropské unie, ale ty finance prostě nejsou. Proto se to odložilo. Jak to ale bude do budoucna, si netroufám odhadnout. Česká strana za tento model hodně bojuje.

Zastánci tohoto modelu ale pochopitelně argumentují tím, že třeba v Anglii taková soutěž funguje.
Mluvil jsem o tom docela ostře s Ivanem Haškem a Dušanem Fitzelem. Právě předseda svazu tímto argumentoval. Když to funguje všude na světě, proč by to nemohlo fungovat u nás? To je sice pravda, ale já říkám, že bychom se alespoň v něčem měli držet české cesty.

V čem spočívá?
Ekonomika nás tlačí do toho, aby hráli mladí hráči. Do zahraničí se neprodávají ti staří, ale v naprosté většině je zájem o ty velmi mladé, viz. Kalas. Proto se to celé tak hýbe.

Dorost půjde nahoru

Jak A tým Sigmy, tak vaše mužstvo hodně čerpají z dorostenecké devatenáctky, která letos zatím trochu ustoupila z pozic a po polovině soutěže je až devátá. Dá se s tím něco dělat?
Je to nezvyk a není to příjemné. Dorost byl vždycky výkladní skříní našeho klubu a já doufám, že na jaře zase bude. Když se na to podíváme detailně, tak devatenáctka přišla o celou obranu. Kalas s Přikrylem hrají střídavě za áčko a za béčko, Hála šel dorostu někdy pomoci, ale zřídka, protože za nás odehrál většinu utkání. Všichni tři jsou reprezentanti.

V úvodu sezony navíc nehrál Jakub Plšek, jeden z největších talentů, který v mládežnických kategoriích figuruje.
Byly problémy s podpisem smlouvy. Plšek je hráč, který patří mezi opory, a první čtyři zápasy nehrál. Byl jednou nohou na odchodu, jednalo se o Itálii. Brankář Karabina šel navíc na hostování do Teplic. A když si to vezmete, tak je to brankář, obrana a Plšek, pak to bylo těžké. Další opora Jakub Rolinc nedával góly, přitom je to jeden z nejlepších útočníků, co hraje nejvyšší dorosteneckou soutěž. Hlavně v úvodu sezony měl šance, ale neproměňoval je. Začal je dávat až v průběhu podzimu a tam se to začalo bodově vyrovnávat.

Posun se týkal prakticky všech kategorií, i v devatenáctce hrají hráči, kteří by tam ještě být nemuseli. Proč?
Ročník '93 je velice silný a trochu nám válcuje dvaadevadesátky. Ale zase tam nastal podobný problém jako u nás v juniorce. Hráči byli mladí a ztráceli zápasy, ve kterých třeba vedli 1:0, a prohráli 1:2. Takové byly asi čtyři a to máte dvanáct bodů. Věřím, že na jaře se to zkonsoliduje. Určitě budeme lepší.

Chyby? Nevadí, musíme dávat góly

Ve vašem týmu pravidelně nastupoval Tomáš Kalas, hráč Chelsea. Bylo to v něčem specifické? Musel jste třeba jeho výkony s někým konzultovat?
Dlouhodobě se znám se scoutem Chelsea pro Českou republiku panem Říčkou. Ten má Tomáše na starost a konzultuje jeho výkony se Zdeňkem Psotkou i se mnou. Známe se už z doby, kdy jsem dělal reprezentační výběry. Honza Říčka se stal scoutem takového klubu hlavně proto, že byl tehdy sportovním manažerem Slavie a poskládal výborné mužstvo. Z celého Česka posbíral hráče, jako je Milan Černý, Lukáš Vácha, Marcel Gecov, Bořek Dočkal, Tomáš Necid nebo Tomáš Pekhart. To jsou hráči, kteří se ještě budou hodnotit. Ohledně Tomáše Kalase mi vždycky volal a ptal se: „Tak co ten náš chlapec?“ (smích)

Nicméně pro Tomáše Kalase to muselo být docela obtížné, jak se s tím srovnával?
Je pod velkým drobnohledem. Ale sami víte, že ze všech rozhovorů, co dává, i z vystupování na hřišti, že to má v hlavě srovnané. To dokumentovalo i to, že chtěl zůstat v Sigmě a dodělat si školu. Je to chytrý kluk. Samozřejmě se nevyvaroval chyb, některé zápasy se mu nepovedly, ale kdybych se na to měl dívat takhle, tak to potkalo všechny hráče.

K chybám u vašeho mladého kádru docházelo logicky častěji. Byl to v tomto specifický půlrok?
Hodně jsem v tomto půlroce musel změnit přístup. Někteří hráči z toho byli docela udivení. Čekali, že dostanou za uši, a já je povzbuzoval. Věděl jsem, že určité věci se nedají překročit a že chyby nedělají úmyslně, ale z mladické nerozvážnosti. Podobných taktických chyb se dopouštějí i hráči na nejvyšší úrovni. Mladí hráči na to mají v uvozovkách nárok. Neustále jsem považoval za podstatné ne to, že někdo udělá chybu, ale jakým způsobem řešíme herní situace směrem dopředu. Pracujeme na ofenzivě a chceme dávat góly. Za podzim jsme sklidili spoustu chvály za náš herní projev, bohužel jsme ho nedokázali přetavit ve více branek a to nás srazilo takhle dolů. Naším cílem pro jaro tedy bude nejenom se do šancí dostávat, ale také je proměňovat.

Přehled utkání SK Sigma Olomouc B za podzim 2010

1. kolo: Zlín B – SK Sigma Olomouc B 4:0 (2:0)

Branky: 22., 45. a 73. Dobeš, 88. Bačík z pen. Rozhodčí: Skřítecký. ŽK: Hájek – Chlebek, Vavřík. 300 diváků.

Sigma B: Lovásik – Murin, Kalas, Hála – Chlebek, Koutný (46. Tomeček), Machalický, T. Pospíšil (73. Vavřík), Šindelář (46. Nepožitek) – M. Pospíšil, Nekuda. Trenér: Chromý.

2. kolo: SK Sigma Olomouc B – Slavičín 3:0 (0:0)

Branky: 80. Melinho z pen., 87. Tomeček, 90(+1). Nekuda. Rozhodčí: Talpa. ŽK: Kalas, Murin – Hnaníček, Talčík. 181 diváků.

Sigma B: Šustr – Koutný (68. Tomeček), Dreksa, Murin, Machalický – Přikryl, Kalas, Melinho, M. Pospíšil (85. Šindelář) – Vašíček, Chlebek (74. Nekuda). Trenér: Chromý.

3. kolo: Jihlava B – SK Sigma Olomouc B 2:0 (1:0)

Branky: 9. Vacek, 77. Demeter. Rozhodčí: Chramcov. Bez karet. 100 diváků. Poločas 1:0.

Sigma B: Šustr – Koutný (84. Tomeček), Dreksa, Murin, Machalický – Přikryl, Kalas (66. T. Pospíšil), M. Pospíšil, Šindelář – Nekuda, Vavřík (46. Chlebek). Trenér: Chromý.

4. kolo: SK Sigma Olomouc B – Zábřeh 3:2 (3:1)

Branky: 3. Hála, 25. Tomeček, 41. M. Pospíšil – 30. Koubek, 81. D. Barcal. Rozhodčí: Kotík. ŽK: Hrdlovič, Koubek, Suchánek. 206 diváků.

Sigma B: Šustr – Přikryl, Murín (58. Soušek), Koutný, Hála – Tomeček (66. Vavřík), M. Pospíšil, Hořava, Šindelář – Nekuda, Chlebek (74. T. Pospíšil). Trenér: Chromý.

5. kolo: Kroměříž – SK Sigma Olomouc B 2:1 (1:0)

Branky: 29. Janča, 67. Grim – 46. Chlebek. Rozhodčí: Skřítecký. ŽK: Mazouch, Valášek – M. Pospíšil, Koutný, Nekuda. 390 diváků.

Sigma B: Šustr – Koutný, Šindelář, Dreksa, Machalický – Murin – Tomeček (78. T. Pospíšil), Nekuda (84. Vavřík), M. Pospíšil, Chlebek – Vašíček. Trenér: Chromý.

6. kolo: SK Sigma Olomouc B – Frýdek-Místek 1:2 (0:1)

Branky: 54. Tomeček – 22. Kerbr, 83. Literák. Rozhodčí: Miroslav Trávníček. ŽK: Tomeček – Hrdlička, Soukup, Staněk, Literák. 120 diváků.

Sigma B: Šustr – Koutný (84. Vavřík), Soušek, Murin, Hála – Šindelář, Tomeček, M. Pospíšil, Nekuda – T. Pospíšil (22. Nepožitek), Chlebek. Trenér: Chromý.

15. kolo: Uničov – SK Sigma Olomouc B 1:0 (1:0)

Branka: 16. Hrubý. Rozhodčí: Vostřejž. Bez karet. 280 diváků.

Sigma B: Blaha – Koutný (46. Nepožitek), Kalas, Murin, Machalický – Šindelář, Přikryl, Tomeček (46. Nekuda), M. Pospíšil – Vašíček, Chlebek (74. Hála). Trenér: Chromý.

7. kolo: HFK Olomouc – SK Sigma Olomouc B 1:0 (0:0)

Branka: 61. Lukášek z pen. Rozhodčí: Plesar. ŽK: Kopecký, Kobylík – Murin, Nepožitek. 345 diváků.

Sigma B: Šustr – Koutný, Kalas, Murin, Hála – Přikryl (46. Vašíček), Nepožitek, Šindelář, M. Pospíšil – Nekuda, Chlebek (65. Tomeček). Trenér: Chromý.

8. kolo: SK Sigma Olomouc B – Líšeň 2:1 (1:1)

Branky: 44. Šindelář, 48. Ordoš – 29. Belej. Rozhodčí: Ogrodník. ŽK: Ordoš, T. Pospíšil – Král. 105 diváků.

Sigma B: Šustr – Koutný, Kalas, Murin, Hála – Tomeček (88. T. Pospíšil), M. Pospíšil (90. Soušek), Ordoš, Šindelář – Vašíček, Chlebek (46. Nekuda). Trenér: Chromý.

9. kolo: Opava – SK Sigma Olomouc B 3:0 (2:0)

Branky: 23. Halaška, 45. Knapp, 73. Klesnil. Rozhodčí: Kondler. ŽK: Knapp, Partyš, Zapletal – T. Pospíšil, Kalas, Šustr, Koutný, M. Pospíšil. 1216 diváků.

Sigma B: Šustr – Koutný, Kalas, Murin, Machalický – M. Pospíšil (65. Nepožitek), Šindelář, Ordoš, Vašíček (25. Chlebek) – Tomeček (85. Nekuda), T. Pospíšil. Trenér: Chromý.

10. kolo: SK Sigma Olomouc B – Břeclav 1:0 (0:0)

Branka: 56. Nekuda. Rozhodčí: Sedlář. ŽK: Šultes, Šindelář, Nepožitek – Jakubovič, Polák. 110 diváků.

Sigma B: Drobisz – Koutný, Dreksa, Murin, Hála – M. Pospíšil, Šindelář, Nepožitek (89. Soušek) – Tomeček (63. Přikryl), Šultes, Nekuda (79. Chlebek). Trenér: Chromý.

11. kolo: Slovácko B-Olomouc B 0:0

Rozhodčí: Pochylý. ŽK: Nestorovski, Kleiber – Šindelář, M. Pospíšil. 102 diváků.

Sigma B: Blaha – Koutný, Kalas, Soušek, Hála – Tomeček (66. Chlebek), Šindelář, M. Pospíšil (90. Vavřík), Nepožitek, T. Pospíšil (76. Nekuda) – Vašíček. Trenér: Chromý.

12. kolo: SK Sigma Olomouc B – Brno B 4:1 (2:0)

Branky: 21. Šindelář, 31. M. Pospíšil, 53. Kalas, 80. Vašíček – 83. Štourač. Rozhodčí: Kneisl. ŽK: Murin, Šindelář – Buchta, Cupák. 120 diváků.

Sigma B: Šustr – Koutný, Kalas, Murin, Machalický – Chlebek (69. Vavřík), M. Pospíšil, Šindelář, Nepožitek (82. Soušek) – T. Pospíšil (78. Nekuda), Vašíček. Trenér: Chromý.

13. kolo: Hulín – SK Sigma Olomouc B 2:1 (0:1)

Branky: 65. Ševela, 72. Otruba z pen. – 1. Nekuda. Rozhodčí: Černý. ŽK: Barcuch, Ševela, Václavíček – Koutný, Nepožitek. ČK: 84. Nepožitek. 150 diváků.

Sigma B: Šustr – Machalický, Murin, Koutný, Soušek – Nekuda (67. Vavřík), M. Pospíšil, Šindelář, Nepožitek – T. Pospíšil (84. Rolinc), Tomeček (73. Chlebek). Trenér: Chromý.

14. kolo: SK Sigma Olomouc B – Vítkovice 1:1 (1:0)

Branky: 21. Nekuda – 87. Cverna. Rozhodčí: Proske. ŽK: M. Pospíšil – Švehla, Kušnír. 110 diváků.

Sigma B: Blaha – Koutný, Kalas, Murin, Hála – Tomeček (82. Chlebek), Šindelář, M. Pospíšil – T. Pospíšil (53. Plšek), Nekuda (71. Vavřík), Vašíček. Trenér: Chromý.

16. kolo: SK Sigma Olomouc B – Zlín B 1:2 (0:0)

Branky: 77. Šindelář – 55. Rokos, 57. Bačík z pen. Rozhodčí: Priesol. ŽK: Murin – Bublák. 105 diváků.

Sigma B: Šustr – Koutný, Soušek, Murin, Machalický – M. Pospíšil, Šindelář, Nepožitek – Přikryl (46. Tomeček), Nekuda (69. Chlebek), Vašíček. Trenér: Chromý.

Tabulky

CELKEM
1. Opava 16 14 2 0 37:7 44 ( 20)
2. HFK Olomouc 16 9 4 3 22:6 31 ( 7)
3. Frýdek-Místek 16 8 5 3 34:22 29 ( 11)
4. TESC. Zlín B 16 8 3 5 23:19 27 ( 3)
5. Vítkovice 16 7 3 6 18:16 24 ( 0)
6. Líšeň 16 6 5 5 23:21 23 ( –1)
7. Zábřeh 16 7 2 7 17:17 23 ( –1)
8. Uničov 16 5 7 4 20:21 22 ( –2)
9. Kroměříž 16 6 3 7 19:21 21 ( –3)
10. Hulín 16 6 1 9 25:29 19 ( –8)
11. FC Brno B 16 5 3 8 21:26 18 ( –6)
12. Břeclav 16 4 6 6 12:17 18 ( –6)
13. Jihlava B 16 5 3 8 21:29 18 ( –6)
14. Sigma Olomouc B 16 5 2 9 18:24 17 ( –7)
15. Slovácko B 16 4 3 9 17:29 15 ( –9)
16. Slavičín 16 1 4 11 8:31 7 (-20)

DOMA
1. Opava 8 7 1 0 25:7 22
2. Líšeň 8 6 2 0 14:4 20
3. Zábřeh 8 6 1 1 14:8 19
4. TESC. Zlín B 8 5 1 2 14:6 16
5. Kroměříž 8 5 1 2 9:4 16
6. Sigma Olomouc B 8 5 1 2 16:9 16
7. Hulín 9 5 0 4 13:13 15
8. FC Brno B 8 4 2 2 13:10 14
9. HFK Olomouc 8 4 1 3 10:5 13
10. Frýdek-Místek 6 4 1 1 14:7 13
11. Vítkovice 8 4 1 3 11:9 13
12. Břeclav 8 3 4 1 8:5 13
13. Jihlava B 8 4 1 3 15:11 13
14. Uničov 8 2 6 0 9:7 12
15. Slovácko B 8 3 2 3 11:12 11
16. Slavičín 9 1 3 5 5:17 6

VENKU
1. Opava 8 7 1 0 12:0 22
2. HFK Olomouc 8 5 3 0 12:1 18
3. Frýdek-Místek 10 4 4 2 20:15 16
4. TESC. Zlín B 8 3 2 3 9:13 11
5. Vítkovice 8 3 2 3 7:7 11
6. Uničov 8 3 1 4 11:14 10
7. Kroměříž 8 1 2 5 10:17 5
8. Břeclav 8 1 2 5 4:12 5
9. Jihlava B 8 1 2 5 6:18 5
10. Zábřeh 8 1 1 6 3:9 4
11. Hulín 7 1 1 5 12:16 4
12. FC Brno B 8 1 1 6 8:16 4
13. Slovácko B 8 1 1 6 6:17 4
14. Líšeň 8 0 3 5 9:17 3
15. Sigma Olomouc B 8 0 1 7 2:15 1
16. Slavičín 7 0 1 6 3:14 1