Současný trenér třetiligového HFK Olomouc před utkáním tipoval vítězství Sigmy a měl velkou radost, že se první a zřejmě i zároveň poslední velké fotbalové trofeje dočkal Petr Uličný.

Machala provedl slavnostní výkop spolu se sparťanskou legendou Václavem Maškem a pak už si mohl na stadionu v Plzni užívat atmosféru finálového zápasu, který přinesl olomouckému klubu zisk nejcennější trofeje v dosavadní historii.

„Když jsem byl oslovený, tak jsem to samozřejmě rád uvítal. Ale především jsem byl rád, že jsme porazili Spartu a že Petr Uličný zakončil angažmá a vůbec celou kariéru takovým výsledkem a ziskem trofeje," prohlásil osmačtyřicetiletý Machala na adresu současného trenéra Sigmy Olomouc.

„On si to za všechno, co pro fotbal udělal, moc zaslouží," doplnil.

Machala, který za olomoucký klub odehrál rekordních 414 ligových zápasů, před finálovým utkáním prokázal skvělou intuici.

„Myslel jsem si, že Sigma vyhraje, protože měla oproti Spartě větší touhu zvednout pohár nad hlavu. Před zápasem jsem dokonce tipoval výsledek 1:0 pro Sigmu," prozradil Machala, který se v odhadu trefil naprosto přesně.

Sigma se raduje ze zisku českého poháru

Sigma se raduje ze zisku poháru. Foto: ČTK

Dvojzápasy v poháru jsou spravedlivější

Za áčko Sigmy Machala odkopal dnes již neuvěřitelných patnáct sezon, ve kterých vstřelil osmnáct branek, vítězství v domácím poháru se však nikdy nedočkal. Nyní chválí lepší hrací systém, díky němuž je podle něj větší šance na úspěch.

„Moc jsem jim to přál, ale na druhou stranu je v dnešním systému více možností pohár získat. My jsme hrávali jenom na jeden zápas, a teď, když se hraje i na odvety, je ta pravděpodobnost uspět zkrátka větší," upozornil Machala, který se přiklání k dnešnímu hracímu modelu, kdy se od čtvrtého kola po semifinále hraje na dvě utkání.

„Teď je to takové spravedlivější. V dvojutkání se kvalita musí projevit, zvlášť když třeba narazíte na někoho ze druhé ligy, jako se to stalo Spartě, která hrála proti Znojmu. Ten slabší soupeř se na jedno utkání dokáže víc nahecovat a vám třeba zápas nemusí vyjít, takže je z toho pak překvapení. V dvouzápasovém systému se to zase tak často nestává," porovnává Machala, který zdůrazňuje, že dostat se do finále domácího poháru dvakrát za sebou, jako se to povedlo Sigmě, je velice obtížné.

„Klobouk dolů. Je to obrovský úspěch a jsem rád, že na druhý pokus se už povedlo zvítězit," říká Machala.

Olomoucký klub ziskem národního poháru zažil v nešťastné sezoně poznamenané devítibodovým odpočtem velkou satisfakci. Během zimní přestávky, kdy Sigma figurovala u dna prvoligové tabulky, by v tak úspěšné jaro věřil málokdo. Spíš se počítalo s bojem o záchranu do posledního kola.

„Já jsem říkal, že se sedmi body po podzimu se velice těžko zachraňuje. Na druhou stranu tam byly týmy Baníku Ostrava a Žižkova, takže šance byla veliká. Já jsem celou dobu tvrdil, že se Sigma zachrání. Podstatné je, že se to už s velkou pravděpodobností podařilo," prohlašuje Machala.

Sigma měla štěstí a Zlámala

Tři kola před koncem prvoligové sezony má Sigma šestibodový náskok na předposlední Baník Ostrava a záchrana je pro Hanáky na dosah ruky. Ligovou definitivu mohou modrobílí slavit již o víkendu.

Jaro zkrátka Hanákům zatím vychází náramně.

„Když se podíváme na domácí zápasy, tak v nich měla Sigma mnohokrát dost velké štěstí a hodně jí pomohl brankář Zlámal. Důležité ale bylo, že i když Sigma soupeře často herně nepřevyšovala, tak ze zápasů sbírala body, a o to v její situaci šlo v první řadě," konstatoval Machala.

Kromě potřebných domácích výher posbírali olomoučtí fotbalsité v jarní čási i tři klíčové výhry na venkovní půdě.

„Vyhráli na Slovácku gólem v nastaveném čase, v Plzni a v Mladé Boleslavi. Kdyby Sigma neměla těchto devět bodů, tak by byla v tabulce trochu někde jinde," říká Machala.

„Hlavní je, že se v Olomouci bude dál chodit na první ligu," dodala legenda fotbalové Sigmy.