Deníku však na rozhovor kývl a prozradil v něm, co ho v následujících týdnech čeká, 
i to, co ho zklamalo na letošním Euru.

„Ze všeho nejdřív se musím pořádně zorientovat a dostat se do problematiky. Budeme společně hledat cestu, jak využít znalostí a možností toho druhého. Přál bych si, aby naše spolupráce k něčemu byla," řekla legenda.

V březnu jste Deníku prozradil, že možností, co budete dělat v létě, máte více. Co nakonec rozhodlo právě pro Sigmu?
Asi to, že jsem tady kdysi hrál i trénoval. Přesně nevím, kdo konkrétně s tím nápadem přišel, ale zhruba před týdnem mi zavolal pan inženýr Lébr, jestli bych nechtěl nějakým způsobem klubu pomoct, že jim chybí pár lidí ze sportovního úseku. Kývl jsem na to.

Co se konkrétně myslí tou pomocí?
Zúčastnil jsem se schůze, ale ze všeho nejdřív se musím pořádně zorientovat a dostat se do problematiky. Zatím proběhlo jen první seznámení a uvedení. Momentálně přemýšlím, čím bych byl nejvíc prospěšný a jak bych mohl pomoct. Budeme společně hledat cestu, jak využít znalostí a možností toho druhého. Chtěl bych se orientovat na tu sportovní stránku, to znamená na hráče a tréninkový proces. Nějak to skloubit.

Pomáhat s trénováním už nebudete?
Vůbec ne, pan Jílek je talentovaný trenér, který má ligové zkušenosti se svým stávajícím kádrem a je ochotný poprat se o postup, což je důležité. Tam žádný problém není. Naopak hráči si musí uvědomit, že se na sestupu podíleli oni, a mít o to větší motivaci to klubu vrátit v podobě okamžitého postupu.

Málokdo zná poměry ve fotbalové Asii jako vy. Dá se předpokládat, že z toho bude Sigma nějak profitovat? Ať už hráčsky, nebo třeba finančně?
Tak to vůbec nevím jak… Někteří lidé se odtamtud přesunuli do Evropy, ale to mluvíme o té špičkové úrovni – Paris Saint Germain, Manchestery a podobně. Do budoucna je možné všechno, ale teď opravdu nevím.

Je známo, že jste v kontaktu s Vlastimilem Petrželou, koučem ostravského Baníku. Probírali jste spolu váš návrat?
Zatím ne. Ale jak ho znám, tak svou ambiciózností bude chtít s Baníkem něco dokázat.

Předpokládám, že vy jako bývalý trenér Sigmy i Baníku byste si přál, kdyby se oba kluby hned vrátily.
Pro Moravu by to bylo pochopitelně nejlepší. Druhá liga ale letos nebude vůbec jednoduchá, a když budu mluvit za Sigmu, tak ta to musí dokázat i kvalitním herním projevem 
a vším okolo.

Milan Máčala (vpravo), Petr Máčala, Jaromír Gajda (vzadu uprostřed)Zdroj: DENÍK/Stanislav Heloňa

Milan Máčala (vpravo), Petr Máčala, Jaromír Gajda (vzadu uprostřed) sledeují přípravný zapas Sigmy s Hradcem Králové ve Slatinicích. Autor: DENÍK/Stanislav Heloňa

S trénováním jsem skončil

Na jaře jsem vás vídal na českých fotbalových stadionech. Jak velký máte přehled o tuzemském dění?
Okrajový. Viděl jsem pár zápasů, ale dívat se na fotbal jako divák a dívat se na něj z pohledu nějaké šance pomoct či jej přímo ovlivnit, to už je trochu jiné. Proto bych si přál, aby naše spolupráce 
k něčemu byla. Lidé ve vedení klubu, ať jsou to ti ze sportovního úseku, či zástupci města, totiž chtějí Sigmě pomoct. Teď se dělají rekapitulace možností 
a analýzy. Potom bych se chtěl podívat i na další mančafty, mládež a podobně. Ale platí, co jsem řekl hned na začátku – že s trénováním jsem skončil.

Nebude vám to chybět?
Bude mi chybět, ale mám své roky. Je třeba se na to podívat reálnýma očima, je to náročné povolání. To není jen o tom, vést samotný zápas, ale 
o tréninkovém procesu, sledování trendů, doplňování kádru, dohledu nad mládeží, regeneraci… Je toho strašně moc, dalo by se na toto téma povídat hodiny.

Zdeněk Zeman, o kterém se spekuluje jako o novém kouči české reprezentace, je však jen o tři roky mladší…
Trénovat se dá. Pokud člověk není nemocný nebo nějak unavený, nevidím důvod, proč by neměl vést mančaft. Otto Rehagel taky končil až v pokročilém věku, stejně tak třeba sir Alex Ferguson. Jde o to, mít chuť.

Českou repre by měl vést Čech

Co říkáte na letošní Euro?
Je zajímavé, jen škoda, že už tam Češi nejsou. To mě mrzí nejvíc, ale je to na hlubší analýzu. Všem by se nám na Euro lépe koukalo, kdyby tam naši ještě byli. Pavlu Vrbovi a klukům jsem držel palce. Na turnaji jsou ale zajímavé zápasy 
a dost pozitivních věcí, 
i když jej veřejnost kritizuje. Někteří hráči totiž zatím nepotvrdili kvalitu z těch nejlepších evropských soutěží. Ale na druhou stranu se není čemu divit, je to po celé sezoně už nesmírně únavné.

Nepřekvapil vás odchod Pavla Vrby do Ruska?
Nevím, co tam bylo. Ke konci už byl nervózní, tlak byl na něj velký, tak se asi rozhodl pro okamžitou změnu. Pořád se mluvilo 
o různých nabídkách a podobně, neměl to vůbec jednoduché. Je ale třeba brát situaci takovou, jaká je, za chvíli začíná nová kvalifikace a co nejrychleji by se měl vybrat jeho nástupce.

Vy jste kromě československé reprezentace vedl i Kuvajt, SAE, Omán či Bahrajn. Mohl by český národní tým vést cizinec?
To, že jsem já působil 
v Asii, bych s tím nijak nespojoval. Je to specifické. Podle mě by měl českou reprezentaci vést Čech. Případů z minulosti, kdy trenérům nevyšlo angažmá, neboť detailně neznali prostředí nebo se nedokázali aklimatizovat, je několik. Ale koučů, kteří by náš nároďák mohli převzít, je taky dost. Máme spoustu kluků, kteří mají velice dobré a kultivované názory.

Zápisník sportovního redaktora Michala Kvasnici:
První vlaštovka k lepším zítřkům
Rozhodně to není tak, že by Milan Máčala, který posledních dvaadvacet let strávil v Perském zálivu, mávnul kouzelným proutkem a v Sigmě se během chvilky všechno okamžitě změnilo k lepšímu.

Do takové role by rodáka z Biskupic ani nebylo fér předem pasovat. Nicméně už jen to, že klub stojí o jeho cenné zkušenosti a pomoc, ukazuje příjemnou změnu k lepšímu.

Jestli totiž olomouckému klubu dlouhodobě něco chybí, pak to jsou erudované a kritické názory uznávané osoby, které by některým lidem ve vedení otevřely oči. A tento popis splňuje dvaasedmdesátiletá legenda do puntíku.

Tím, že Josef Lébr po dohodě s ostatními členy představenstva před týdnem poprosil Milana Máčalu o pomoc, Sigma dává najevo, že je konečně ochotna naslouchat a nechat si poradit.

A co si budeme povídat, příchod takového jména, které je spjato s Olomoucí už z doby minulé, nenechá chladnými ani fanoušky. Ti totiž klubu neustále předhazují odmítnutí pomoci Tomáše Ujfalušiho či Pavla Hapala. Po druhém sestupu je ideální čas k urovnání pošramocených vztahů.

Milanu Máčalovi není osud Sigmy lhostejný, což dal jasně najevo už v březnu, kdy jsme spolu dělali rozhovor. Rozhlížel se po Andrově stadionu, pochvaloval si prostředí 
a nahlas přemýšlel o tom, že takový klub přece nesmí spadnout do druhé ligy. Stalo se, přesto nyní pomůže.

V jeho věku by si jiní v Samotiškách rádi užívali zasloužený důchod. On se bude ve volném čase snažit přijít na to, proč dřívější perla Moravy v posledních sezonách paběrkuje a lidé jen nadávají.

Z hlasu Milana Máčaly je cítit odhodlání, nezajímá ho jen áčko, chce se zaměřit i na práci s mládeží a podobně.

Jeho zkušeností a kontaktů by byla škoda nevyužít 
a Sigma to ví. Dobrá zpráva.