„Hosté u nás jen potvrdili roli favorita a vyhráli zcela po zásluze. Nám chyběla větší bojovnost a u všeho jsme byli později než soupeř,“ konstatoval smutně vedoucí družstva Loštic Martin Šilberský, pro kterého mělo navíc nedělní utkání zvláštní příchuť v tom, že na straně Litovle působí v roli kapitána jeho syn Martin.

A právě nejlepší litovelský střelec byl jednou z hlavních osobností svého mužstva i v derby s Lošticemi. Sám zařídil druhý gól hostů, po přestávce se pak po faulu na jeho osobu kopala penalta, z níž Litovel pojistila zisk tří bodů.

Za výhrou nasměroval hosty již v 7. minutě po přetaženém centru Šroma bombou k tyči Kvapil. Později zakončoval do prázdné brány kombinaci na jeden dotyk již zmiňovaný Martin Šilberský mladší.

Definitivní k.o. zasadil Lošticím ve 31. minutě Zavadil, když dostal míč za obranu a pohodlně přehodil gólmana Morávka.

„Jsem z Loštic a místní fotbal tedy velice dobře znám. Chtěli jsme se na tento duel dobře připravit, což se nám myslím podařilo,“ prozradil spokojeně kouč Litovle Roman Berka.

„Snažili jsme se hrát důrazně do těla, praktikovat vysoký presink, zastavovat akce soupeře a získávat míče ještě na jeho polovině. Prostě cíl byl hrát aktivně a nedovolit protivníkovi jeho hru,“ řekl dále Berka.

Domácí si během první půle vytvořili jen jedinou šanci, když směr střely Josefa Mikeše do šestnáctky změnil mírnou tečí Jakub Mikeš a osamocený Plhák zamířil nad branku.

„Druhá půle už byla, jak se říká, o ničem. Hosté si v poklidu kontrolovali vedení a měli jasně navrch. Trochu nás mrzí přísně písknutá penalta, kdy soupeř zvýšil své vedení,“ řekl dále Šilberský starší.

Ve 49. minutě po souboji Hejného se Šilberským mladším v pokutovém území nařídil sudí proti Lošticím pokutový kop, který proměnil Kvapil.

Domácí se své jediné radosti v zápase dočkali v 65. minutě, když Koňarik využil chyby soupeřovy obrany a střelou z malého vápna dal výsledku konečnou podobu.

„Tady jsme zbytečně trochu polevili a po našem čtvrtém gólu hráli nějakou dobu až příliš laxně v útočné fázi. V celkovém dojmu jsem ale spokojený. Zápas jsme měli pevně ve svých rukou,“ uvedl Roman Berka, jenž v 75. minutě i díky tomu mohl provést neobvyklé střídání na postu gólmana, když Urbánka nahradil mezi litovelskými tyčemi Procházka.

„Nebylo v tom žádné zranění, tato změna měla jiný důvod. Procházka by měl chytat příští zápas, takže jsem mu chtěl dát šanci, aby se za rozhodnutého stavu rozchytal a dostal se do zápasového tempa,“ dodal na závěr Roman Berka.

SK Loštice – Tatran Litovel 1:4 (0:3)

Branky: 65. Koňarik – 7. a 49. (p.k.) Kvapil, 21. Šilberský, 31. Zavadil.
Loštice: Morávek – Koňarik, Hejný, Plhák, Petruška – Jakub Mikeš, Ďurček, Josef Mikeš, Vinkler (70. Zbořil) – Salamon (75. Vyroubal), Hlaváč.
Litovel: Urbánek (75. Procházka) – Mráček, Plánička, Jindra, Miklánek – Šrom, Kratochvíl, Fišara, Kvapil (69. Kučera) – Zavadil (83. Krátký), Šilberský.