Na trávníku, který poznamenal noční vydatný déšť, se hráčům těžko pohybovalo i kombinovalo. Světlou výjimkou byl domácí ofenzivní záložník Ondřej Žáček, kterého litovelské vedení získalo na hostování ze Sigmy Olomouc. Devatenáctiletý fotbalista ukázal, že si s míčem skutečně rozumí a želatovickým obráncům vytrvale motal hlavy. Byl to on, kdo výrazně pomohl Litovli do vedení. Ve třicáté minutě znovu přivedl k zoufalství sérií zasekávaček svého strážce a jeho přízemní centr si srazil do vlastní sítě stoper Vrba.

Z první půle stála za zaznamenání ještě Šromova tvrdá rána z dálky, kterou ale gólman Želatovic Přibyl vyrazil a hlavně pokus hostujícího kapitána Jemelky, který po přímém kopu orazítkoval břevno.

Po přestávce nejprve litovelské diváky trochu vyděsil hostující záložník Koplík, když Sedlářem nepřesvědčivě vyboxovaný míč poslal z první nad odkrytou branku.

Uklidnění ale v 61. minutě přidal výborný Žáček, když ze standardky po faulu na Bublu propálil děravou želatovickou zeď i brankáře Přibyla.

„Věděl jsem o něm i o Mráčkovi, který byl podle mě nejlepším hráčem zápasu, že jsou to dobří fotbalisté a to také ukázali. Určitě budou platnými posilami,“ chválil nové tváře domácí kouč Roman Sedláček.

Další branku mohl Žáček přidat za dvě minuty, když obral o míč jednoho z váhajících stoperů Želatovic, ale postup dvou hráčů proti jednomu zakončil střelou do brankáře místo přihrávky výhodněji postavenému Šromovi.

Jasně se vyvíjející utkání si ale domácí sami komplikovali. Ve snaze přidat další góly až příliš zapomínali na zadní vrátka, čehož využil po samostatné akci zkušený kanonýr Ladislav Dlouhý a vrátil hosty do utkání.

Želatovice, konkrétně Liška, nabídnutou pomoc s díky odmítli. Už za pět minut totiž domácí záložník během necelých šedesáti vteřin vyfasoval za zbytečné řečnění nejprve žlutou a pak i červenou kartu.

„Moc nechápu, co se mu stalo. V přípravě to byl náš nejlepší hráč, ale dnes totálně vyhořel. Navíc se nechal zbytečně vyloučit,“ povzdechl si želatovický trenér Bohumil Chodil.

I tak ale mohlo jeho mužstvo s trochou štěstí odjíždět s bodem.

Nejprve přežilo po tvrdé ráně Mráčka a dorážce Jarmara, jemuž přiťukával Bubla, klinickou smrt, protože gól neplatil pro ofsajd, a pak Litovelské i v deseti dokázalo zatlačit.

Závěrečný závar ale skončil jen ostrým faulem Smékala, který byl oceněn žlutou kartou. „Bohužel jsme soupeři darovali obě branky. Soupeř měl i některé další šance, ale to my jsme měli taky. Je to škoda,“ hodnotil zápas kouč hostů Chodil.

Jeho protějšek byl naopak logicky spokojený. „Klukům jsem po zápase říkal, že se nechávali zbytečně překopávat, z čehož pramenily šance soupeře. Bylo tam i dost dalších chyb, ale je začátek sezony. Chtěli jsme tři body a ty máme, takže spokojenost,“ doplnil ho domácí trenér Sedláček.

Tatran Litovel – FC Želatovice 2:1 (1:0)

Branky: 30. Vrba vlastní, 61. Žáček – 71. Dlouhý. Rozhodčí: Knoll – Slabý, Vodák. ŽK: Fišara, Čep, Jindra – Liška, Smékal. ČK: 76. Liška.

Litovel: Sedlář – Mráček, Jindra, Krátký, Čep – Žáček, Fišara, Kratochvíl, Šrom (65. Jarmar) – Šilberský (29. Huličný), Bubla (89. Bednář). Trenér: Roman Sedláček.

Želatovice: Přibyl – Baďura, Vrba, Menšík, Pekný – Koplík, Hetych, Liška, Smékal – Jemelka, Dlouhý. Trenér: Bohumil Chodil.