Šance rozhodně existuje, protože tři kola před koncem soutěže má tým českého trenéra Radoslava Látala stejně bodů jako favorizovaná Legia Varšava.

A právě v neděli večer se oba kluby střetnou v přímém souboji o první místo v tabulce.

„Tím zápasem žije od úterka celé Polsko. Schválně říkám od úterka, protože v ten den Legia vyhrála polský pohár. Může to být trošku naše výhoda," říká Látal, který se baví tím, když ho polští novináři přirovnávají ke Claudiu Ranierimu.

„Mně to připadá trochu přehnané, ale už nad tím mávám rukou," směje se Látal.

„Podobný je snad jen náš osud, když jsme přicházeli k týmu. I já tady do Gliwic přišel před rokem tým zachránit. O jiných ambicích jsme s vedením ani nemluvili," vzpomíná Látal, který tým Piastu v létě od základu přebudoval.

„Musel jsem do toho sáhnout. Důležité bylo, že jsem měl od začátku absolutní podporu majitele i sportovního vedení. Hodně mi samozřejmě pomohlo, že se nám podařilo tým doplnit. Sázka na Vacka, Nešpora a Mráze nám vyšla. Všichni se stali lídry týmu," pokračoval Látal, který si hráče sám vytipoval.

Sám přiznal, že na začátku bojoval i s nedůvěrou, zda hráči z Česka a Slovenska budou přínosem.

„Vše je o výsledcích, pokud by se nám nedařilo, odskákal bych to nejprve já a pak i samotní hráči. Tak to ve fotbale chodí. Mám ale radost z toho, že zrovna tihle kluci se stali i velkými hvězdami polské ligy, udělali si doopravdy velké jméno."

Třicetisícový stadion beznadějně vyprodaný

Největší progres zaznamenal záložník Kamil Vacek, který se dostal až do české reprezentace.

O tom, zda se nakonec podívá i na ME do Francie, rozhodnou příští týdny. A možná i závěr polské ligy.

„Kamil teď dva poslední zápasy kvůli vyloučení nehrál, takže na neděli je pořádně natěšený. Uvidíme, jak to utkání zvládneme. Favoritem je pro mě pořád Legia, my ale na druhé straně můžeme hrát v klidu. Cíl, který jsme si v zimě dali, jsme už prakticky splnili," narážel Látal na skutečnost, že Gliwice prakticky jistě budou hrát v příštím roce minimálně Evropskou ligu.

„Když to ale máme takhle rozehrané, pokusíme se Legii brnkat na nervy až do konce. Je jasné, že vítěz nedělního vzájemného duelu bude mít titul doopravdy na dosah," poznamenal Látal, kterého čeká v neděli jeden z vrcholů trenérské kariéry.

A to i proto, že domovský stánek desetinásobného polského mistra pro třicet tisíc fanoušků je už několik dní beznadějně vyprodaný.

„Věřím, že kluci atmosféře nepodlehnou. Fakt nemáme co ztratit, jasným favoritem zůstává pro celé Polsko Legia," opakuje Látal.

Jeho slova ale berou polští novináři spíše jako chytrý trenérský tah, který pravidelně v průběhu sezony používal i italský kouč Leicesteru Claudio Ranieri…