Haná totiž hostí elitní fázi kvalifikace o květnové mistrovství Evropy hráčů do 17 let.

Český výběr pod vedením Radka Bejbla se postupně utká se Srbskem, Španělskem a Ukrajinou.

„Je to velmi těžká skupina, ale rozhodně se nevzdáváme,“ prohlašuje nový trenér sedmnáctky.

Bejbl převzal nadějný mančaft letos v zimě po Václavu Černém, první společný sraz se uskutečnil v únoru rovněž v Olomouci. Češi tehdy na umělé trávě podlehli stejně starým Italům dvakrát 1:2.

„Poznávali jsme se, popovídali jsme si i o jiných věcech, než je fotbal. Výsledkově to sice nedopadlo moc dobře, ale nebyla to úplná priorita tohoto srazu,“ vrací se k měsíc starým zápasům kouč.

Andrův stadion? Důstojné i svazující

To, že se jeho celek představí právě na Moravě, Bejbl kvituje. Během své bohaté hráčské kariéry se do Olomouce vždycky těšil.

„Moje vzpomínky na zápasy se Sigmou jsou už vousaté,“ usmívá se muž, který toho v Česku nejvíce odehrál v dresu Slavie.

„Jezdil jsem do Olomouce rád. Sigma vždy hrála ofenzivně, byla to pokaždé zajímavá utkání. A jsem strašně rád, že budeme hrát na hlavním hřišti. Je to důstojné prostředí,“ dodává vzápětí.

Právě zázemí Androva stadionu však na druhou stranu může být pro mladíky svazující.

„Nikdo z našich kluků na takovém stadionu ještě nehrál, proto budou potřebovat podporu fanoušků,“ zve Bejbl veřejnost.

Češi se poprvé představí ve středu proti Srbsku, v sobotu pak proti Španělsku a vše zakončí v poslední březnové úterý duel proti Ukrajině.

Na první pohled je tedy jasné, že je nečeká nic jednoduchého. Jak vidí soupeře trenér?

„Srbové v domácí kvalifikaci porazili všechny soupeře, shodou okolností nyní taky změnili trenéra. Na úvod nás čeká velice těžký soupeř, který šel z prvního koše. U Španělů víme, že je zdobí vyspělá, klidná rozehrávka a skvělá individuální technika,“ popisuje bývalý hráč Atlétika Madrid, Racingu Lens či Rapidu Vídeň.

„A Ukrajina dokáže v mládežnických kategoriích vždy sestavit kvalitní a bojovný tým.“

Výběr z Prahy a Plzně

Bejblův výběr je složen převážně z fotbalistů Sparty, Slavie a Plzně. Přesto se jedno jméno vymyká – Nicolas Penner od léta působí v italském Juventusu.

„Samozřejmě to zní zajímavě, mám ho zařazeného mezi oporami. Ale jsou tam i jiní kluci, na kterých to bude stát, třeba Gabriel, Vlček, Žambůrek, Krobot nebo Firbacher,“ říká.

Jedinou hanáckou stopou v nominaci je tak brankář Jakub Markovič, přerovský rodák totiž před rokem přestoupil ze Sigmy do Slavie.

„Kuba absolvoval desetidenní soustředění s áčkem, mám dobré reference od Radka Černého, který trénuje gólmany ve Slavii i teď u nás v reprezentační sedmnáctce, kam jsem si ho vybral. Je to takový živočišný typ, některá jeho rozhodnutí jsou sice trochu nepochopitelná, ale je velmi rychlý a chce hrát nohama. To je důležité,“ uzavírá Radek Bejbl.

Jedno utkání bude hostit i stadion 1. HFK Olomouc, dvě se pak odehrají v Prostějově.

Vstup na všechna střetnutí je zdarma a budou živě streamována na webové stránce fotbal.cz.

Postup na květnový šampionát do Anglie si zajistí vítězové osmi kvalifikačních skupin a sedm týmů s nejlepší bilancí na druhých místech. Anglie má jako pořadatel účast jistou.

Rozpis zápasů

Středa 21. 3. 14:30: Ukrajina – Španělsko (HFK Olomouc)
Středa 21. 3. 17:00: ČR – Srbsko (Andrův stadion)
Sobota 24. 3. 14:30: Srbsko – Ukrajina (Prostějov)
Sobota 24. 3. 17:00: ČR – Španělsko (Andrův stadion)
Úterý 27. 3. 14:30: ČR – Ukrajina (Andrův stadion)
Úterý 27. 3. 14:30: Španělsko – Srbsko (Prostějov)