Hanáci mohou skončit nejlépe na 13. místě, teď jsou o jednu pozici níž a záchranu vydřeli kolo před koncem. „Naším nejlepším hráčem byli diváci. I když jsme to měli těžké, tak stáli při nás a povzbuzovali. Oni si zaslouží, aby v Olomouci zůstala liga,“ řekl den po těžce vydřené záchraně sportovní ředitel SK Sigma Olomouc Jiří Kubíček.

Rozhovor

* Měla už Sigma někdy tak špatnou sezonu?

Nikdy. Totiž my jsme nikdy neudělali jen 25 bodů. Když mužstvo získá tak málo bodů, tak to má své příčiny, to není jenom o rozhodčích.

* To není.

S mou osobou je asi spojena naprosto nenormální situace ve vedení svazu. Takový zásah do práv a činnosti jednoho klubu historie nepamatuje. Od nasazování rozhodčích po jejich výkony a hodnocení, v různých tlacích, pomluvách, dezinformacích a podobně. Je nepřijatelné, že oficiální orgán dal prostřednictvím komisí najevo, že Kubíčkovi se může ubližovat beztrestně. A nejsmutnější je, že si mě ztotožnili se Sigmou Olomouc a tím škodili i ostatním. Kdyby si to se mnou uměli vyřídit soubojem mimo klub bokem, na valných hromadách,výkonném výboru, tak to beru. Ale zatáhnout do toho Sigmu, to je nefér.

* Objevily se v průběhu sezony názory, že byste právě kvůli tomuto tlaku měl skončit. Nezvažoval jste to?

Ale já jsem řekl před sezonou, že když by měla politická situace po volbách v říjnu 2005 ve fotbale mít vliv na výsledky klubu, vyhodnotím si to a pak se rozhodnu. Ale zeptám se vás, měl jsem odstoupit třeba po 24. kole, v rozehrané soutěži? Moje povinnost byla v dané situaci obětovat vše pro záchranu a teprve poté vše probrat s vedením, rozhodnout a zvážit, co dál.

* Myslím, že jste odstupovat neměl. A co teď dál? Co si mám představit pod tím „zvážit“?

Já jsem jen článek v řetězu řízení klubu. V něm pak rozhodují čtyři akcionáři a sedm členů představenstva. Stejně tak se rozhodovalo po pěti prohrách na jaře. Mou povinností je předložit hodnocení a doporučit opatření. Do té doby nebudu přece nic konkrétního prozrazovat.

* A to opatření bude jaké?

Musím zhodnotit uplynulé období, hledat jeho příčiny a pokusit se navrhnout východiska. Ana vedení je, aby rozhodlo, jakou cestou se vydat dál. Tato sezona, která je nejhorší v historii klubu,má svoje příčiny. Ty musím pojmenovat a předložit představenstvu. Sebe vynechat nemohu, ale sebemrskání není řešení. Příčin bylo víc.

* Času na to ale moc není. Za pár týdnů začne příprava. Kdy to bude?

Bude to brzo, do čtrnácti dnů. Klub musí vědět, co bude dál. Ato musí vědět na základě profesionálů, kteří za to nesou zodpovědnost. Třeba i s personálními změnami.

* Čekal jste, že jaro bude tak těžké?

Natiskovce před jarem jsem řekl, že Vlasta Petržela tady není jen jako trenér, ale i jako zkušený manažer. Má si říct o mužstvo, s ním pracovat a posunout jej dál v jeho kvalitě. Důležité bude, jaké hodnocení sám předloží. Nechci předjímat, ale myslím si, že představenstvo bude mít dostatek podkladů ke správnému rozhodnutí.

* Ještě se vrátím k té otázce. Čekal jste, že to bude tak těžké?

Ne. Vycházel jsem z toho, že po zimě jsme se dostali do relativní pohody, takže jaro bez problémů zvládneme. Z reakcí veřejnosti po prodloužení smlouvy s trenérem v zimě jsem měl stejný pocit. Na naši situaci měl vliv i odchod Hubníka. Prodat jsme ho zprvu nechtěli, ale po nabídce 3,5 mil. EUR už nešlo váhat. Po bitvě je každý generál, ale s odstupem času si myslím, že tři věci byly naprosto správně. Majstrštykem bylo přivedení trenéra Petržely po 4. kole, prodej Hubníka a záchrana ligy od 24. kola.

* Ale bylo i dost neveselých skutečností, ne?

Ano. Pak jsou věci, které se nám vytýkají. Angažování trenéra Paličky s tou aférou kolem Uličného. Nedoplnění mužstva v létě, ale to opravdu scházely prostředky na přestupy, takže jsme museli dát dohromady mužstvo z vlastních odchovanců. To je objektivní věc, klub na přestupy neměl. A pak jsou to přestupy v zimě, o kterých sám trenér Petržela říká, že jsme se netrefili.

* Kdo za to netrefení může?

Na tom se podílí všichni, kteří na to měli vliv. Petržela si prosadil Jindřiška a Hochmeistera, Gusta Chromý přivedl Šedivého a po konzultaci s trenérem jsme ho koupili. Formánka jsme vytipovali jako zkušeného hráče, který měl hrát s Hubníkem. V tu dobu jsme oslabili Příbram o oporu obrany. Na smůlu se zranil, po operaci se do toho nedostal a pak na něj spadla psychická deka jako na ostatní.

* Nemůže ta psychická deka být jednou z příčin jarního trápení? Vždyť někteří hráči na podzim předváděli mnohem lepší výkony.

To není otázka pro mě. To je dotaz na zkušeného trenéra. Otázky o psychice, trénovanosti a sestavách jsou v jeho kompetenci. Řekl jsem jasně, že nemůžu Petrželovi mluvit do práce. Nechtěl jsem připustit, aby byl v klubu jakýkoliv problém s trenérem. Sám jsem se ale stal rohožkou. Kde kdo, i mimo klub, si o mě za ten rok pucoval svoje „zaneřáděné podrážky“. Nejen ze svazu, ale i lidé z Olomouce si domě přes noviny kopali. Byl jsem vysoce postavená rohožka. Ale už nebudu.

* Je pro vás na nepodařené sezoně něco pozitivního?

Samozřejmě. Člověk si myslí, že všechno zná a zažil. A pak zjistí, jaký je to blud. Jako v tom přísloví. Když si myslíte, že jste na dně, uslyšíte klepat napodlahu ty, co jsou pod vámi. Byla to poučná sezona. Věřím, že mě to obohatilo. A také se jasně ukázalo, kdo je kdo. Ony totiž utíkající krysy z potápějící lodi je dobře vidět. To, že jsou třeba odjinud, na tom nic nemění.

* V čem vás to rozvinulo?

Práce šlechtí, zkušenosti jsou poučné. Po utkání s Chimki v Turecku i zdání klamalo. Zmýlil jsem se. Ten výkon byl přeceněn. A taky jsem poznal, jak mi schází vážná muzika, vždyť za dva měsíce znám jen hudbu z autorádia při cestách.

* Mohla by to být pro Sigmu, řekněme, odrazová sezona k lepšímu? Zachránili jste se, pokladna je po prodeji Hubníka plná.

Kulhá nám mužstvo minimálně na čtyřech postech… Řeknu to obecně. Když tým končí s padesáti body a nedosáhne na UEFU, tak je to vždycky neúspěch, protože se nesplnil cíl. A následuje zklamání. Když se tým zachrání s 34 body, tak je to normální a zároveň psychická vzpruha. Ale pak je situace, ve které jsme my. Zatím jsme udělali jen 25 bodů. Někde je příčina. A ta se musí řešit. Je to určitě i o psychickém impulzu plynoucím z pocitu, že skončila špatná sezona a všichni budou opět srovnáni v jeden řad. Níž už jsme spadnout nemohli. Vzhůru by se mělo jít snadněji. Ale bez odstranění příčin, pracovitosti, profesionality, posílení mužstva a táhnutí za jeden provaz by to šlo složitě. Je to tedy nejen výzva, ale i zodpovědnost. Možná jí někteří půjdeme naproti…