Fotbalová vláda stihlav pondělízvolit nového reprezentačního kouče. Všeobecně se předpokládalo, že výkonný výbor přihlédne k závěru expertní komise, kterou si koneckonců sám odhlasoval a najmenoval, a potvrdí ve funkci Dušana Uhrina staršího.

Jenže funkcionáři jako už mnohokrát znovu všechny překvapili. Sedm hlasů (Mokrý, Vacek, Starka, Hrdlička, Chvála, Haškovec a Bělák) fundovaným názorem odborníků pohrdlo. A tak se reprezentačním trenérem stal František Straka.

Co se ale strhlo potom, to překonalo všechny taškařice, kterými kdy současné vedení fotbalovou veřejnost oblažilo.

Nejdřív zrušení tiskovky, pak její znovusvolání místopředsedou svazu Jiřím Kubíčkem a nakonec trapný výstup Starkova advokáta Julia Kramariče, který svými obstrukcemi tiskovou konferenci narušoval.

Manažer olomoucké Sigmy a člen Výkonného výboru ČMFS Jiří Kubíček přiznal, že ho zvolení Františka Straky trenérem reprezentace překvapilo.

Zvlášť když třetí místopředseda svazu Jaroslav Vacek (který nakonec hlasoval pro Straku) ještě v pondělí večer tvrdil, že ctí výstupy expertní komise, které byl členem. Nicméně jednání výkonného výboru šlo i poté hladce.

„Než došlo k bodu Minihřiště 2009, probíhalo jednání plynule,“ potvrzuje Kubíček. Tedy ne rozporulná volba kouče národního týmu, ale zdánlivě nepodstatný bod jednání posloužil jako rozbuška.

Proč? Těžko říct. Každopádně Kubíček předkládá jednu teorii. Podloženou nezpochybnitelnými fakty. K jejímu pochopení je ale potřeba krátký exkurz do minulosti.

Kauza minihřiště

V roce 2005 vybral svaz ze sedmi firem dvě (Grassfield s.r.o. a Pros s.r.o. – dnes Prostavby a.s.), které se budou podílet na stavbách minihřišť s umělým povrchem, na jejichž výstavbu ČMFS přispívá prostřednictvím dotací z evropské fotbalové unie UEFA.

Protože se firma Grassfield dostala do úpadku, od roku 2008 provádí všechny stavby v rámci tohoto projektu Prostavby, jejichž majitelem je mimochodem šéf 1. FC Brno Roman Pros.

Prostavby pro povrch svých hřišť používají výhradně trávníky německé firmy Polytan, kterou v Česku zastupuje společnost Pragosport s.r.o. A odtud už je to jen krůček k rozuzlení celého spletence.

Podle obchodního rejstříku je jediným akcionářem Pragosportu jistý Jaroslav Vacek… Ano správně, třetí místopředseda svazu.

Je tedy jen náhoda, že poté, co Kubíček navrhl s odkazem na úpadek Grassfieldu zrušit exkluzivitu firmě Prostavby a vypsat nové výběrové řízení, se Vacek se slovy „To sem netahej,“ nechtěl připustit hlasování?

„Když jsem bouchl do stolu a řekl, ať mě to nechá dokončit, tak pronesl „Odcházíme!“ a postupně odešlo sedm členů výkonného výboru,“ popisuje Kubíček.

Je to zase náhoda, že tisková konference plánovaná na 14.10 byla zrušena a nakvašený Vacek cestou k autu odsekával novinářům?

Na „obnovené“ tiskovce pak advokát Jaroslava Starky Julius Kramarič více než dvacet minut bránil Kubíčkovi, aby novináře seznámil s tím, co se na zasedání dělo.

Zdá se, že Kubíčkova verze sedí až příliš dokonale na to, aby to byla fikce.

Co bude dál?

Co zbývá těm, kterým na fotbale v téhle zemi i nadále záleží? Věřit, že Ivan Hašek bude kandidovat a červnová valná hromada současné vedení odvolá.

Podle Kubíčka však není vyloučeno, že současný výkonný výbor zůstane ve funkci až do října! V živé paměti slova předsedy svazu. „A kde je napsáno, že valná hromada výkonný výbor opravdu zvolí a bude se politikařit“ nebo jeho opomenutí svolání řádné volební valné hromad.

„Již delší dobu mně leželo v hlavě, proč pořád „sedm statečných“ tvrdí, že mají pravomoc k volbě trenéra do konce kvalifikace… Ten úmysl nabývá stále jasnějších obrysů a smlouva se Strakou na dobu neurčitou je předzvěstí dalších kroků,“ tvrdí Kubíček.

„Budou se snažit zablokovat či zpochybnit řádnou volbu nového výkonného výboru a to nemluvím o tom, že dosud není splněno usnesení o notářském ověření ukončení mandátu k 27. červnu. Když jsem viděl, že v programu valné hromady je volba až jako bod číslo 14, je to situace ke zvážení. Unavit, zblbnout a otrávit delegáty a nakonec volbu zablokovat, to je scénář, který tu již byl,“ varuje Kubíček.