Ano, tolik času už uplynulo od doby, co Sigma naposledy přežila v poháru zimu.

V sezoně 2002/2003 ztroskotala na teplických Stínadlech v osmifinále, tehdy ještě jednokolovém. Od té doby následuje až podivuhodná série neúspěchů.

Dva výpadky ve třetím kole, tři dokonce už ve druhém, v němž prvoligové celky vstupují do hry. A soupeři, kteří získali cenný skalp dlouholetého prvoligisty? Uničov, Hranice, HFK Olomouc, Opava, dokonce i divizní Konice…

Až v minulém ročníku nastal obrat. Sigma začala k poháru přistupovat vážněji a po postupu přes snadnější soupeře ji v posledním podzimním kole zastavil Liberec.

Změna v postoji k národní pohárové soutěži kopíruje působení trenéra Zdeňka Psotky u prvního mužstva.

„Pohár bereme vážně, je to jedna z cest do Evropy,“ opakuje kouč pravidelně.

„Že se na pohár nedíváme jako na nějaké nutné zlo, jsme deklarovali už před sezonou,“ přizvukuje sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček.

Pomohl přivětivý los

Na den přesně po roce od prohry s Libercem remizovala Sigma v odvetě osmifinále se Znojmem 0:0 a díky náskoku z prvního utkání postoupila do jarních bojů nejlepší osmičky.

Objektivně je však potřeba dodat, že Hanákům pomohl do jarní části poháru také přívětivý los.

„Měli jsme štěstí na soupeře, to je třeba přiznat. Také se začalo hrát dvoukolově, a bylo tedy třeba toho využít,“ souhlasí Kubíček.

Sigma vyfasovala jednoho z nejpřijatel­nějších soupeřů, ačkoliv Znojmo je lídrem třetí ligy.

„Jsme moc rádi, že jsme ve čtvrtfinále. Vzhledem k tomu, že jsme nerozehráli úplně nejlépe ligu, tak cítíme šanci poškádlit Evropskou ligu z poháru,“ doplnil Kubíček.

Priority však Sigma přehazovat v žádném případě nebude.

„Poslední dva zápasy v lize jasně ukázaly, že ještě není nic ztraceno ani tam,“ říká Kubíček. „Navíc si myslím, že není problém hrát naplno v obou soutěžích,“ dodal.

„Naše priorita je jasná. Vyhrát vždy ten následující zápas,“ odvětil na stejné téma bezprostředně po utkání se Znojmem i kouč Psotka.

Ačkoliv byl před pár dny málem na odstřel, nyní po sérii úspěšných výsledků už zase pevně sedí v sedle.

„Podržet jej byla určitě dobrá volba. Stačilo však s chladnou hlavou analyzovat naši domácí situaci. Tedy jakou cestou jsme se rozhodli vydat, jak moc jsme na tom špatně, jestli je tu někdo vhodnější, kdo by po něm mohl funkci převzít, a tak dále. Pak bylo jednoduché zvednout ruku pro to, aby Psotka zůstal,“ uvedl Kubíček.

Psotka přerušil tři dlouhé série

„Na Slavii jsme měli štěstí, ale myslím, že v zápase s Brnem se nám podařilo přesvědčit, že naše cesta je správná. Trenér Psotka na tom má velký podíl, ale to, že jsme se zvedli, bylo dílem kolektivní práce,“ řekl Kubíček.

„Koneckonců také sám trenér právě po Brnu děkoval funkcionářům, hráčům i členům svého realizačního týmu, že přidali ruku k dílu,“ podotkl.

Psotka tak může dál pokračovat ve své roli kladného hrdiny. V roli muže, který olomoucký fotbal postupnými kroky sune zpět na výsluní. Loni po pěti letech dostal Sigmu znovu na evropská kolbiště.

Nyní během dvou dní zlomil další dvě dlouhé série. Nejprve po jedenácti letech dokázal vyhrát na půdě mistrovské Slavie, ve středu s týmem postoupil do čtvrtfinále poháru a netají se nejvyššími cíli.

Zdeněk Psotka a série, které už přerušil

*postup do evropských pohárů – trvala 5 let
*přežít zimu v domácím poháru – 7 let
*vyhrát venku nad Slavií –11 let

co mu ještě zbývá

*vyhrát domácí pohár nebo ligu – ještě nikdy
*přežít zimu v evropském poháru – 18 let
*porazit v lize Kladno – 2,5 roku

Sigma a pohár

93/94 – čtvrtfinále
94/95 – osmifinále
95/96 – osmifinále
96/97 – semifinále
97/98 – 2. kolo
98/99 – čtvrtfinále
99/00– semifinále
00/01 – 2. kolo
01/02 – osmifinále (hrané na jaře)
02/03 – osmifinále (hrané na jaře)
03/04 – 3. kolo
04/05 – 2. kolo
05/06 – 2. kolo
06/07 – 3. kolo
07/08 – 2. kolo
08/09 – osmifinále