Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kubíček: Melinho? Teď jsou cennější peníze než hráč

Olomouc - Odejde opora olomoucké ofenzivy Melinho do německé druhé ligy? Koupí Sigma ještě jednoho útočníka? A jak to vypadá v kauze brankáře Černého, na kterého si dělá nárok jak domovský klub z Hané, tak skotský Hamilton. Nejen o tom je rozhovor se sportovním ředitelem SK Sigma Jiřím Kubíčkem.

10.6.2009
SDÍLEJ:

Jiří KubíčekFoto: GetPhoto/Martin Salajka

Kanceláří sportovního ředitele SK Sigma Olomouc se linuly příjemné tóny klasiky, ale Jiří Kubíček nerelaxoval. Naopak byl v plném presu. Ani během rozhovoru si jeho mobilní telefon nedopřál chvíli klidu.

Obchody se zkrátka musejí hýbat a pro fotbalového funkcionáře je letní přestávka, která dělí uplynulou sezonu od té nadcházející, možná vůbec tím nejrušnějším obdobím v roce.

Právě teď se mimo jiné rozhoduje i to, zda v týmu zůstane brazilský dirigent Melinho.

Nejde začít jinak než otázkou na Melinha. O jeho odchodu se už po Olomouci mluví jako o hotové věci. Pro klub by to znamenalo velké oslabení, je to tak?
Udělali jsme úspěch. Skončili jsme čtvrtí, ale je krize. Odcházejí jenom hráči, kterým končila smlouva nebo kteří nebyli v základu. Ti co byli, Melinho, Hudec nebo Hubník, zatím neodešli, takže jsme zatím neoslabili.

A jak to s nimi vypadá, opravdu odejdou?
Situace je taková: Hudec a Melinho mají předjednány podmínky s německým druholigovým klubem. Mají tam 25. června nastoupit do přípravy s tím, že po týdnu musejí Němci říct ano, nebo ne. Na penězích jsme dohodnutí. Smlouva ale podepsaná není, a tak je docela dobře možné, že když dostanou konkrétní nabídku z jiného klubu, tak tam klidně mohou odejít. My to bereme.

A mohou také zůstat?
Mají od nás „zelenou kartu“ a pokud za ně někdo dá částku, na které jsme dohodnutí, tak jsou volní.

Cennější jsou peníze než jakýkoiliv hráč

Kdyby odešli, bude to aspoň pro Sigmu výhodný obchod?
Řekl bych to tak. V tuto chvíli jsou cennější peníze než jakýkoliv hráč. My nikomu nic nedlužíme, ale dnes nejde udělat dobrý kup, jedině drahý. Většina dobrých obchodů je náhoda nebo štěstí. Dám příklad: Pavel Hapal, když v roce 91 odjížděl do Hamburku, měl cenu 100 tisíc marek, když přijel zpátky, měl cenu 4 miliony. Nakonec se prodal celkem za 3 miliony 100 tisíc. Kompilace jednoho šťastného útoku, střely na branku a pak břevno, čára, břevno, čára, síť. Ten gól obletěl celou Evropu a v ten moment to byl hráč, kterého chtěla půlka Evropy. Je to o obrovském štěstí být ve správnou dobu na správném místě. A pak je tady ještě druhá možnost…

A to?
Že znáte lidi, kteří mají peníze a potřebují zrovna posílit na ten post. To byl Hubník. Nikdy už bychom nemohli prodat hráče za 98 milionů, to už nezvládneme. Tenkrát, v době, kdy se nejlepší hráči z české ligy prodávali okolo dvaceti milionů, tak Hubník se prodal skoro za 100. A hlavní zpráva na Nově byla, že funkcionářům Sigmy Olomouc se podařil obchod století pro tento klub. Tady se sedmnáct lidí domluvilo, že Hubníka neprodáme, že ho ještě potřebujeme, že ho podržíme půl roku do mistrovství Evropy. A ti konkrétní lidé přinesli na stůl 27 milionů a půjčili je klubu, aby nebyl pod tlakem peněz a nemusel ho prodat. Tím, že jsme ty peníze naskládali na stůl a vzkázali Rusům, že ho nepustíme, tak ta cena šla nahoru.

Říkal jste, že jste zatím neoslabili, ale pro účast v Evropě jste zatím ani neposílili. Mluvilo se o obránci a útočníkovi. Jak to vypadá?
Zatím nepřišel nikdo, ale říkám na rovinu, že jsme dělali na příchodu Drska z Kladna. On ale podepsal Jablonci, protože nechtěl stěhovat rodinu. Do toho jsme šli opravdu naplno, protože by to byla velká posila. Rozhodl se zůstat v Čechách, takže hledáme dál.

Další útočník? Ještě to zvážíme

A útočník?
Dneska jsme pro příchod útočníka prodloužili lhůtu. Počkáme, až trenér Psotka přijede z dovolené, protože si myslím, že už je čas, aby Jakub Petr dostal plnohodnotnou šanci, protože se domníváme, že už je to hotový hráč. A nejenom on, i další. Pospíšil, Doležal, Janotka, Štěpán… Takové hráče nikde nekoupíme, a proto příchod dalšího útočníka ještě zvažujeme. Když přijde podobný hráč, který jim bude zabírat místo jenom proto, že je o něco málo starší a že přišel odjinud, tak nad tím přemýšlím, jestli je to správné, když ještě navíc máme Ordoše.

To znamená, že od hledání útočníka upustíte?
Ne, to ne. Rozhodující je, že v Česku se může přestupovat do 30. září. Jsou kluby, které teď hodně nakupují, protože hodně prodaly, a přestože jsme se s Toleskim netrefili, tak se Slavií jsme udělali dobrou dohodu, že jsme ho sem vzali. A vždycky se teď najde nějaký hráč na hostování, který by zalepil díru. Dejte nám chviličku, ono se nám možná taky po volbách s Haškem už bude lépe dýchat, protože Sigma nebude pod takovým tlakem.

Zkušený Onofrej nejspíš zůstane v Olomouci

Pojďme k odchodům. Dlouho to vypadalo, že v Sigmě skončí Ladislav Onofrej. Kde se to obrátilo, že nakonec nejspíš zůstane?
Onofrej se zranil dvakrát na půl roku a pak se do toho těžko dostával. Ale my jsme ho nevyhazovali, ani mu nekončila smlouva, jenom mohl odejít za peníze do jiného klubu. Ale protože Košice mají své problémy a v Prešově se rozhodli, že starší hráče kupovat nebudou, tak nám tady zůstal zkušený jednatřicetiletý hráč na levou stranu. K němu máme Heidenreicha. Napravo je Nuc a Rossi, který v nejhorším může hrát i stopera. Já myslím, že obranu poskládáme.

Dalším Slovákem, který by měl Sigmu opustit, je Tomáš Lovásik…
Tomáši Lovásikovi vyjednáváme angažmá na Slovensku.

A konkrétně?
Do první ligy. On nabízí navíc i to trénování brankářů a to je pro něj úplně ideální situlace.

Jeho místo zaplní kdo?
Černý.

Myslel jsem místo trenéra brankářů, mluví se o bývalém brankáři Sigmy Petru Pižanowském…
Já to ještě čtrnáct dní odtrénuju (usmívá se).

Skotové udělali z Černého hlupáka

Dobře. Zmínil jste jméno Tomáše Černého, s ním tedy počítáte?
Do 20. června má možnost jít, kam chce.

Zase mířím jinam. V Hamiltonu totiž tvrdí, že je registrovaný u nich.
Já hlavně nevím, co se v Hamiltonu děje. Nechápu, jak může někdo, kdo je v Evropské unii, říct, že má registrovaného našeho hráče, když my s ním máme u svazu už rok zaregistrovanou smlouvu do 30. června 2010.

Skotové říkají, že na základě smlouvy, kterou Černý podepsal, patří jim.
Oni by nám měli hlavně vysvětlit, na základě čeho si to myslí. My jsme tu smlouvu, kterou podepsali s Tomášem, neviděli. Ale není možné, aby měl jeden hráč ve FIFA registrované dvě smlouvy v jednu dobu.

A zkoušeli jste se s nimi spojit?
Oni nám neberou telefony. My po nich chceme, ať nám dají k dispozici papír, na základě kterého si dělají na Tomáše nárok. A oni se vymlouvají, že to chtějí řešit mezi prezidenty klubů, ale že ten jejich prezident (Ronnie McDonald – pozn. red.) je teď do 15. června na dovolené. A Struthers (sekretář Hamiltonu) tvrdí, že sám nemůže nic rozhodnout.

Tomáš Černý nám v rozhovoru potvrdil, že sám neví pořádně na čem je…
Podle mě z něj udělali hlupáka. Úskokem ho nechali podepsat smlouvu. Řekli mu: Tomášku, pojď se s námi dohodnout, pojď, podepiš to, ať je klid, ať se o tom pořád nepíše, ať se zachráníme. A Tomáš to udělal.

Vy jste si ale jistý, že pravda je na vaší straně.
Víte co, aby někdo neřekl: Kubíček zase kecá, ty vole, to bude zas nějakej podvod. Tak tady vám dám kopii první strany smlouvy Tomáše Černého a vy ji uveřejněte. Ať je veřejnost klidná a vidí, že Kubíček není padlej na hlavu. My nevíme, co přesně tam ve Skotsku podepsal a dá se říct, že by nás to ani nemuselo zajímat. My máme garanci svazu, že smlouva je zaregistrovaná.

#nahled|https://g.denik.cz/43/96/smlouva_cerny_0906_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/96/smlouva_cerny_0906.jpg|Smlouva mezi SK Sigma a Tomášem Černým#

Všechny dokumenty prokazují, že máte pravdu.
Co vám mám říct víc. Já dělám fotbal dvacet pět let a nezkazil jsem přestup, a kdybych měl zkazit tenhleten, tak bych byl za trotla. Já jsem řekl, že když letos nebudeme osmí, tak skončím. A teď říkám, že kdybych měl podělat Černého svou chybou, za těchto okolností, kdy jsme tady seděli po půlnoci, tak je to to samé. Ta smlouva je dobrá jako sviňa. Jen se mi tam nepodařilo dostat 20 % z dalšího prodeje.

Pulpit chce Bajera do Polska

Co další hráči, kterým končí hostování? Lukáš Bajer…
No, kvůli Bajerovi mi volal náš bývalý trenér Pulpit, jestli bych mu Bajera pustil do Polska, kde bude trénovat Wodzislaw. On měl Lukáše rád, Lukáš pod ním hrával. Tak je dost možné, že se ozvou a my bychom mu ho asi pustili.

A Tomáš Kazár nebo Pavel Šultes do Rakouska s týmem pojedou?
To si trenér rozhodne. Může si vzít 27 lidí a pak to sníží na 23. Jestli si vezme babičku támhle od vedle… Jen to se mnou musí zkonzultovat (smích). V Sigmě se trenérům do práce nezasahuje. Tedy výjimečně ano. Když se čtyřikrát za sebou prohraje (opět se směje).

Autor: Jiří Fišara

10.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Burza práce na olomouckém výstavišti Flora
9

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
1 15

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Fantasy z Olomouce? Napadla mě vyskakující tramvaj, říká autor Kaziměst

Kaziměsti. Knižní debut Martina Bečana, jehož děj se odehrává ve městě motivovaném olomouckými zákoutími.

Mora slaví další domácí vítězství, obránci sestřelili Chomutov

FOTOGALERIE / Přestože nadále platí, že chomutovští hokejisté jsou týmem, který na ledě soupeřů posbíral z celé extraligy nejvíce bodů, v úterý tuto parádní bilanci nepotvrdili.

Univerzitu Palackého dál povede dosavadní rektor Miller

Univerzitu Palackého v Olomouci povede dosavadní rektor Jaroslav Miller.

V centru Olomouce už funguje nové divadlo s kavárnou. Takto vypadá uvnitř

V srdci Olomouce ožil nový kulturní prostor. Na Dolní náměstí se přestěhovalo Divadlo na cucky, které původně sídlilo ve Wurmově ulici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení