V Karviné Mucha působil čtyři roky a navzdory zvláštnímu konci vzpomíná na angažmá v dobrém.

„Málokterý trenér v Karviné vydrží tak dlouho. Nechtěl bych to hodnotit negativně kvůli jednomu týdnu,“ ohlíží se padesátiletý trenér, který nyní zahájil letní přípravu s juniorkou Sigmy.

Z první ligy jste nyní přešel k juniorskému fotbalu. Jak vám zatím vyhovuje tato změna?
Není to tak stresující. Oproti vyšším soutěžím je tu víc v klidu, ale práce je to pořád stejná. Vždycky je nějaký stres, ale není to tolik jako v první lize.

Váš konec v Karviné byl hodně zvláštní. Vedení vás odvolalo uprostřed týdne těsně před utkáním s Jihlavou. Jak jste to vnímal?
Bylo to zvláštní a byl jsem z toho překvapený. Těžko soudit, každý si na to musí udělat názor sám. Ale byl jsem v Karviné čtyři roky a nechtěl bych to hodnotit negativně kvůli jednomu týdnu. Nějakou práci jsme tam odvedli a Karviná se nakonec zachránila. Odvolání přišlo kvůli tomu, že jsme měli hodně remíz. Místo gólů jsme trefovali tyče a štěstí se od nás trochu odklonilo.

Vyberte gól kola
Vyberte GÓL JARA! Třináct střelců krajského přeboru bojuje o titul


Karviná se pak v posledním kole v Jihlavě pod vedením sportovního manažera Lubomíra Vlka zachránila. Jak jste to prožíval?
Byl jsem tam skoro až do poslední doby. Tady už se jednalo jen o jeden zápas. Myslím, že to není o úsilí za dva nebo tři dny, ale spíš o dlouhodobé práci. Cíl se ale nakonec splnil a jsem rád, že se Karviná zachránila.

V Karviné jste nejprve dělal asistenta trenérovi Weberovi, na jaře jste se pak posunul do pozice hlavního kouče. Jaká to pro vás byla zkušenost?
První liga je velká zkušenost. Jsem rád, že se mi povedlo se do ní dostat. Teď se klub rozhodl jít jinou cestou. Byl jsem tam čtyři roky, málokterý trenér v Karviné vydrží tak dlouho. Majitel si nyní vzal nový realizační tým, na což má plné právo. Doufám, že se mu bude dařit. To, co se tam vybudovalo, ať už je to stadion, zázemí nebo fanoušci, ukazuje, že tam první liga patří.

Jakub Plšek slaví gól
Sigma na soustředění znovu nevyhrála. Spousta chyb, zlobil se Jílek

Jsou to šikovní kluci

S juniorkou Sigmy jste nyní na startu přípravy. Jak se vám zatím pracuje s mladými hráči?
Uvidíme, jak to půjde. Jsou to šikovní kluci, věřím, že pode mnou udělají pokrok. Chceme každý zápas vyhrát, ale každé mužstvo se k tomu v této soutěži staví jinak. Olomouc to má postavené tak, že příští rok bude tento tým hrát MSFL. Takže chceme kluky připravit na přechod do třetí ligy a v ní pak hrát na špici.

Juniorskou ligu čeká poslední rok, pak se béčka zase přesunou do třetí ligy. Jste pro tuto změnu?
Juniorská liga je podle mě prodloužení dorosteneckého věku. Každý k tomu ale přistupuje jinak. Sigma má hodně hráčů, takže pro některé to může být při přechodu dobře. Ale pořád si myslím, že je pro hráče lepší hrát třetí ligu. V juniorské lize se vlastně o nic nehraje. Na druhou stranu je u nás pro hráče možnost se prosadit a může si je pak vytáhnout áčko. V Karviné to bylo úplně jinak, tam hráli juniorskou ligu patnáctiletí šestnáctiletí kluci. My to bereme tak, že chceme ty hráče zabudovat do kádru a připravit je na třetí ligu.

Obránce Jakub Galvas na tréninku české reprezenatce
Zůstat ještě v Olomouci pro mě bude přínos, věří Jakub Galvas


Devatenáctka Sigmy vyhrála dorostenecký titul. Mají hráči potenciál přejít brzy do dospělého fotbalu?
Jsou tady moc šikovní kluci. Pro ně by ale ještě byla druhá liga hodně a málokterý druholigový klub by si vzal hráče rovnou z devatenáctky. Bude to teď pro ně takový mezistupeň. Věřím, že za půlrok udělají nějaký pokrok a můžou se posunout do druhé nebo i první ligy.

Přípravu jste zahájili vysokou prohrou 2:7 s Prostějovem. Co vám ukázal tento zápas?
Teprve jsme začali, byl to napoprvé těžký soupeř. Bylo nás málo, navíc jsme dohrávali v deseti po vyloučení. Soupeř to prostřídal, takže tam pak byl velký rozdíl. Ale pro kluky to bylo poučné.

Snímek z nového kalendáře českých vzpěraček na rok 2019 foceného na plumlovském zámku
Krásné vzpěračky se opět svlékly pro kalendář