Trenér Václav Jílek po polském konci lvíčat, kde působí jako asistent, opět vede přípravu prvoligové Olomouce.

Nejen o šampionátu, kanonýrovi Tomáši Chorém či nových tvářích v Sigmě se jednačtyřicetiletý kouč exkluzivně rozpovídal pro Deník.

Je to téměř týden, co česká jednadvacítka vypadla na Euru v Polsku ze skupiny. Jaké dojmy ve vás převládají s odstupem času?
Pozitivní v tom, že jsem to vůbec mohl zažít. Myslím si, že to byla velká zkušenost – celková atmosféra, organizace, vynikající soupeři. Na druhou stranu je ve mně pořád zklamání, protože si myslím, že jsme neukázali potenciál, který jsme měli.

Kde byla chyba?
Asi jsme se jako tým úplně neprezentovali, jak jsme měli, a taky zůstaly trošku za očekáváním individuální výkony některých hráčů. To bylo zklamání, protože při souhře okolností jsme po vítězném zápase s Itálií mohli pomýšlet na víc než na to, jak to nakonec dopadlo.

Na papíře vypadal ten kádr velmi slušně. Čím to je, že pak přijde tvrdá konfrontace a je po nadějích?
Abychom zase někam neulétávali, musím říct, že jsme tu kvalifikaci zvládli velmi dobře, ale byl tam vlastně jediný konkurent – Belgie. Tam jsme dokázali eliminovat kvalitu soupeře pracovitostí a organizovaností, ale taky musíte mít vždycky trošku štěstí. To fungovalo.
V kvalifikaci ještě ano, v Polsku už ne.
Je to klasický obraz českého fotbalu. Pořád chceme něco dohonit tím, že budeme takticky připravení, disciplinovaní, organizovaní a že budeme hrát na hranici všech možností. Nicméně soupeř má většinou z osmdesáti procent, někdy i víc, tu individuální hráčskou kvalitu na své straně. A s tím se pak strašně těžko konfrontuje. V momentě, kdy získáváme balon, ho rychle ztrácíme, kdežto soupeř ho udrží… Vždycky říkám, že my ten fotbal běháme a soupeř ho hraje. Pak je otázka, na co to stačí. Bohužel taková je teď česká realita, individuální schopnosti hráčů pokulhávají.

Vždyť tolik hráčů v zahraničních klubech napříč Evropou jednadvacítka dlouho neměla.
Ano, byl tam Patrik Schick, Venca Černý, popřípadě Jankto. O nich jsme si mysleli, že budou i s těmi nejlepšími soupeři naprosto srovnatelní, protože hrávají kvalitní soutěž a prosazují se.

Což se však na šampionátu nepotvrdilo…
Na Patrika nemůžu říct půl slova, měl to hodně složité. Období, kterým procházel, opravdu nebylo jednoduché. Utkání však odpracoval, stejně jako si ho pamatujeme z Bohemky. Práce udělal hodně, ale ty rozdílové věci a kvalita řešení, to tam prostě chybělo. Nebo chybělo… Šiky (Patrik Schick) dal třeba gól Dánsku, který nám dával ještě naději, ale měl tam další situace s Německem i znovu s tím Dánskem, které měly být gólové. To samé Jankto, to samé Venca Černý, mohli všechno řešit jinak. Kdyby se nám to sešlo a potkalo se to s optimální formou, mohlo se nám toho podařit víc.

Nebylo na váš vkus až příliš hráčů z formy?
Když jsem se zpětně díval na ty zápasy a obdržené góly, tak to většinou všechno bylo po našich hrubých individuálních chybách… Nám soupeř buď takové situace nenabídl, nebo jsme je kvůli nešikovnosti nebyli schopni dohrát. A naopak soupeř nás z toho potrestal. Oni neměli deset šancí a proměnili jednu, vždyť Dánové prakticky využili skoro všechny.

Chorý se musí chovat dospěleji

Kdo vás však musel potěšit, byl olomoucký Tomáš Chorý. Odehrát ve třech duelech 69 minut a mít 1+1, to jde, ne?
Jo, vždycky dostal nějakou minimální část zápasu a využil ji. Když nastupoval, byl jsem nervózní, protože přece jenom cítím nějakou spoluzodpovědnost, když je z našeho klubu. Navíc většinou měl v každém zápase ten první kontakt s míče ne zcela povedený, takže to jsem trnul… (úsměv) Na druhou stranu vnesl do hry trošku jiný rozměr pohybu. Je velkej, dostatečně agresivní, připravil tam gólovou situací, pak se proti Dánsku sám trefil, takže z tohoto pohledu tam měl světlé momenty.

Ale?
Byla tam i ukázka toho, že ten hráč se ještě potřebuje v některých situacích chovat trošku jinak.

Jak?
Dospěleji. Když jsem viděl dánského Zohoreho, který má podobnou výšku i kila… Choval se jako správný útočník, neztrácel balony a ještě je uhrával. Takovou představu bych já měl od Chorase (úsměv).

Nebyla ve hře varianta, že by šel do některého utkání od první minuty?
Přicházelo to v úvahu pouze ve třetím zápase, kde jsme zvažovali možnost hrát na dva útočníky. Potřebovali jsme vyhrát vyšším rozdílem, ale nakonec jsme šli cestou ověřenosti i sehranosti. Nepovedlo se to.

Přesto Tomáš Chorý zanechal velmi dobrý dojem. Cítíte, že je o něj zájem odjinud?
Něco jsem četl, ale já sám to nepociťuju, to je spíš otázka na Chorase nebo jeho manažera. Ale umím si představit, že zájem budí. Pro nás je to však klíčový hráč a já věřím, že nám bude pomáhat i v lize.

Co Petr Ševčík, druhý exolomoucký fotbalista, jehož dobře znáte? Dostal šanci jen proti Německu.
Těžko ho hodnotit ze zápasu proti Německu, to je opravdu hodně složité. Ale zejména ke konci jarní části soutěže v Liberci určitě ukázal kvalitu. V prvním utkání dostal příležitost, nutno dodat, že stejně jako ostatní ji příliš nevyužil. Měl to hodně složité, protože od patnácté minuty už jsme se moc neudrželi na míči. V dalších zápasech už jsme se přikláněli k jiným možnostem.

Udělal za rok v Liberci progres? Chtěl hrát nejvyšší soutěž, proto odešel z Olomouce.
Nějaký razantní progres jsem u něj neviděl, Ševa prostě splnil, co jsem od něj čekal. Musím říct, že jsme zvažovali jeho zařazení na Dánsko, jeho rychlost a kreativita se mohla hodit, ale zvolili jsme jinou variantu. Nicméně určitě v lize patří k těm lepším hráčům, kvalitu na nejvyšší soutěž má. Ostatně s tím od nás odcházel.

Zůstat u jednadvacítky? Zatím jsme domluveni

Zůstáváte u jednadvacítky?
Situace na FAČRu není úplně čitelná, ale zatím jsme domluvení tak, že by realizační tým měl zůstat pohromadě i v dalším kvalifikačním bloku.

Jaký byl návrat do Olomouce? Stihl jste si odpočinout?
Všichni vidí jen Euro, ale ono je té práce, přípravy a vyhodnocování poměrně dost, takže jsem cítil únavu. Že by to tam bylo nějaké válení, to určitě ne (úsměv). Člověk ale musí najít energii, práce v Sigmě je před námi dost.

Mezitím se v kádru objevilo několik nových jmen. Co ta první dvě – Javorek a Obročník? Jsou to střeďáci podle vašich představ?
Míša Obročník je přesně to, co jsem chtěl, reference na něj byly velmi dobré. Byť toho prostoru bohužel v Liberci tolik nedostával, je to hráč, který nám může přinést jiný rozměr hry. Co se týče Peti Javorka, tam to byla vyloženě zkouška. V Táborsku patřil k výraznějším hráčům, proto jsme ho chtěli vidět. Viděl jsem ho ze záznamu proti Opavě, tam to nebyl povedený zápas, ve středu proti Trnavě už patřil k těm lepším.

Takže zůstává?
Nakonec jsme to vyhodnotili tak, že ho angažovat nebudeme. Uvidíme, jak se situace u nás vyvine, případně bychom ten post ještě chtěli posílit.

Poloma jsem fakt chtěl

Poloma s Linhartem znáte z mládežnických reprezentací. Oba jste si přál?
(přikyvuje) Jo, Romana Poloma jsem fakt chtěl, levonohého stopera jsme hledali. Máme sice Džema (Václava Jemelku), ale pořád je ligou nevyzkoušený. My jsme chtěli prověřeného hráče, byť poslední rok pořádně nehrál. Nicméně Romana znám velmi dobře a je to hráč s velkým charakterem, který udělá pro vítězství maximum. Už proti Trnavě ukázal, že umí komunikovat, dirigovat ostatní. Navíc je silný ve vzduchu. Maličko možná nemá takové rychlostní dispozice, ale to nahradí chytrostí a týmu pomůže.

A Linhart?
Hledali jsme útočníka, který je typologicky jiný než Choras. To znamená náběhový a rychlý, což Zdeněk je. Teď v kempu v Kaprunu před Eurem se sice tolik neprosazoval, ale třeba předtím proti Slovensku nebo v lize za Příbram proti Spartě určitě kvalitu naznačil.

Před rokem a půl vám jej vyfoukla Slavia, v zimě jste se bál jeho nerozehranosti.
Máme snahu mu pomoct. A tím, že ho znám, intuitivně doufám, že pomůže i on nám. 

Ale Chorý je jednička, ne?
Nebudeme si nic nalhávat, Choras teď má tu pozici velmi silnou, i když uvidíme, jak bude po příjezdu vypadat. Zdeněk nám však může pomoct v průběhu utkání i při odlišné strategii, ale musí na sobě hodně makat. Cítí to i on sám. I na hrotového hráče totiž máme velké nároky směrem do defenzivy, v presinku a podobně. Dáme mu čas a věřím, že se do formy dostane.

Celkem slušně zatím vypadá dvacetiletý Venezuelan Romero, souhlasíte?
Jelikož je křestním Antonio, tak mu říkám Tonda (smích). Je na něm vidět, že je to úplně jiný hráč než ti naši. Je rychlý, rozumí si s míčem a má smysl pro kombinaci. Není to individualista, který by těžil z toho, že je rychlý a má dobrou techniku. Ale pak je tu otázka adaptace, což je složitější, protože on nekomunikuje anglicky ani nijak jinak. My tady španělštináři nejsme, snad jen Roman Polom měl ten jazyk na základní škole, takže by nám mohl pomoct… (úsměv) Je to komplikované, neupínal bych se k němu jako k posile, spíš bych to viděl tak, že si ho tady půl roku za nějakých podmínek udržíme a uvidíme ho v tréninku a třeba juniorce.

V posledních duelech nastupoval mladý Martin Antl na pravém beku. Pořád vás tam tlačí bota?
Sladký teď oba zápasy zvládl mnohem lépe než na konci soutěže, kde už měl velké problémy. Jenže nikde není psáno, že ty problémy se nemohou vrátit. Takže je pravda, že na tomto postu máme otazník, protože jej máme zdablovaný hráči, kteří primárně nejsou obránci. Zkoušeli jsme tam Martina Antla, který tam nepropadl, ale určitě to není tak, že by tam měl hrát za měsíc ligu. Ještě bychom tam případně chtěli posílit.