Tým z olomouckého předměstí pod vedením trenéra Oldřicha Machaly zvítězil v soutěži s jednobodovým náskokem před Frýdkem-Místkem.

Rozhodl o tom sedmigólový debakl, který si odvezla Kroměříž.

Trenéru Machalovi po skončení náročné sezony spadl velký balvan ze srdce.

„Nechtěl být podepsaný pod tím, že nepostoupíme, protože nevím, jestli bych to nějak přežil," řekl ještě plný emocí holický trenér.

Jak se ukázalo, poslední zápas byla pouze formalita. Byl jste přesto před rozhodujícím zápasem trochu nervózní?
Byli jsme trochu nervózní, protože poslední krok je vždycky velmi důležitý. Já jsem ale rád, že kluci k tomu přistoupili takhle. Jejich výkon byl excelentní. My jsme celý rok odehráli pod hodně velkým tlakem, ale museli jsme to zvládnout. Je jedno, jestli jsme soutěž vyhráli o bod. My jsme totiž taky měli svoje problémy, když jsme snad jediné utkání nehráli v kompletní sestavě. Měli jsme hodně zraněných hráčů, na to se ale nechci vůbec vymlouvat. Já chci jenom klukům poděkovat za ty nervy… A za to, že jsme to nakonec zvládli.

Spadl vám velký kámen ze srdce, že nadějně rozehraná sezona skončila tak, jak měla – tedy postupem do druhé ligy?
Musím přiznat, že strašně velký kámen, protože jsem nechtěl být podepsaný pod tím, že nepostoupíme, protože nevím, jestli bych to nějak přežil.

Kde hledat hlavní příčiny, že jste nakonec o postup museli bojovat až do posledního zápasu?
Měli jsme deset remíz. A kdybych měl počítat, tak zasloužené remízy to byly s Frýdkem-Místkem a pak dvakrát třeba s Uničovem. Zbylé zápasy jsme měli jasně vyhrát, protože jsme měli spoustu šancí, které jsme neproměnili, a to nás stálo body. Ten náskok měl být minimálně deset dvanáct bodů a vůbec nic jsme nemuseli řešit. Ale je to úplně jedno, protože jsme vyhráli soutěž a jsme ve druhé lize. Splnili jsme úkol, který jsme si dali, ale teď už se zase musíme dívat dál. Další cíl bude záchrana ve druhé lize.

Ještě zpátky k uplynulé sezoně. Pozoroval jste v některých zápasech špatný přístup hráčů?
Já bych nemluvil o špatném přístupu. Těch zápasů, kdy jsem nebyl spokojen, bylo docela málo. Spíš to bylo tím, že jsme měli dost šancí, které jsme neproměnili, a soupeř nás potrestal. Když si vzpomenu třeba na Břeclav, která tady měla jeden centr před branku, a my jsme z toho dostali gól… A takových zápasů, kdy jsme z jedné střely dostali góly, bylo docela hodně. Třeba v Líšni jsme měli tři tutovky, ale zápas nakonec skončil remízou 1:1, což bylo úplně zbytečné.

Fotbalisté HFK Olomouc slaví postup do 2. ligy

Měli jsme dát mnohem víc gólů

Obrana inkasovala pouze jednadvacet branek, což je jednoznačně nejméně z celé soutěže. Byl to základní stavební kámen úspěchu?
Vždycky to tak je, že se začíná od obránců. I gólman Vojta Šrom chytal dobře a z toho jsme vždycky vycházeli.

V záložní řadě jste měli rovněž velkou sílu.
Na pravé straně hrál výborně Čtvrtníček a pak nám na levé straně pomáhal Kazár, takže jsme se hodně prosazovali z centrů. Chybělo nám ale víc důrazu v šestnáctce, protože si myslím, že jsme měli dát daleko víc gólů. Hlavně všichni útočníci. To nám sezonu trochu zkomplikovalo.

Jak jste už zmiňoval, situaci vám hodně komplikovala zranění klíčových hráčů. Třeba záložník Onofrej byl mimo hru po většinu sezony.
Je to pravda. Na podzim nám navíc vypadl Bednář, který měl velké problémy s kolenem, Dadák, který měl potíže s třísly. Richter měl ty stejné problémy, ale hrál. Pak nám ze sestavy vypadli i Čoupek s Kovářem. Těch hráčů bylo straně moc a ono to bylo znát, protože jsme až tak nedominovali v tom, že bychom soupeře o tolik přehrávali. To se rovněž na sezoně podepsalo.

Na druhou ligu se domluvíme se Sigmou

Těší vás postup o bod před Frýdkem-Místkem o to víc, že jste na lavičku Holice přišel právě z tohoto působiště?
Mě to těší moc, protože Frýdek hodně posílil. Když tam přišel Radim Wozniak, tak jsem věděl, že to bude jejich taková pojistka, protože ti dva stopeři, kteří tam byli, nebyli až tak kvalitní. Od té doby dostávali málo gólů, ale my jsme to zvládli a já si toho cením straně moc. Cením si podmínek, které tady máme, cením si toho, že pan Dostál nám vytvořil takové podmínky k tomu, abychom soutěž vyhráli. Byli jsme pod velkým tlakem, ale musím poděkovat celému mužstvu.

V zimě navíc se změnou loterijního zákona přišly finanční potíže. I s tím jste se museli vyrovnávat.
Pomalu jsme nevěděli, jestli skončíme, nebo neskončíme. Bylo to hodně složité, ale uhráli jsme to. I z tohoto pohledu sezona nebyla vůbec jednoduchá.

S jakým očekáváním se díváte směrem ke druhé lize?
Druhá liga je jiná soutěž a budeme muset hodně posílit. Já myslím, že se domluvíme se Sigmou Olomouc, protože myslím, že ty kontakty už jsou dobré. Měli bychom přivést aspoň čtyři pět hráčů, abychom tu potřebnou kvalitu měli.