Trenér 1. HFK Olomouc není s první třetinou podzimní části spokojen, přesto je přesvědčen, že se vydal správnou cestou

Naproti tomu herní projev ve zbývajících zápasech úplně tragický nebyl.

„Ale zatím to není takové, jak všichni očekávali, včetně mě,“ přiznává Miroslav Kouřil, trenér Holických.

Situaci mu v úvodu sezony komplikují zranění klíčových hráčů. Zkušený Michal Kovář se teprve po vleklém zranění vrací na fotbalový trávník, brazilské eso ze záložní linie Michel Costa si přivodil svalové zranění, a když už to vypadalo na comeback, obnovil si ho a bude chybět minimálně další měsíc.

„Je fakt, že ze tří hráčů z osy týmu nám dva vypadli, ale nedělám si žádné alibi. I tak by naše hra měla být lepší,“ říká Kouřil.

Máte za sebou úvodních pět kol třetí ligy, jak je hodnotíte?
Hodnotí se mi to velmi těžce. Vývoj a výsledky zatím nejsou takové, jak všichni očekávali, včetně mě. To je jednoznačné. Převládá zklamání, že se zatím nedaří z týmu dostat to, na co má.

Takže je to spíš vaše interní věc, nebo je třetí liga kvalitnější, než se zprvu mohlo zdát?
Je to spíše naše věc. Aniž by to mělo znamenat nějaké alibi, fakt je ten, že jsme chtěli od počátku sezony jít postupnými kroky. Ten první je vytvořit osu týmu a pak ten zbytek. Do té osy jsme sehnali tři velmi kvalitní hráče, ale nám kromě prvních dvou utkání dva z nich nehrají.

Absence Michela Costy a Michala Kováře jsou tak citelné?
Je to pro nás obrovský handicap, ale přesto všechno by ten náš projev měl být lepší. Jasně se ukazuje, jak bylo dobře, že jsme do těchto posil v létě šli. Protože právě na těchto postech, tedy na stoperské pozici a na postu tvůrce hry, máme opakovaně problémy. Myslím, že to všichni vidí, že máme problémy v obranné fázi, protože jsme dostali osm branek, a v té konstruktivní fázi je to často kostrbaté a pomalé. Já mohu zkonstatovat, že bohužel zatím nejsme v té fázi, v níž jsme chtěli být.

Cítíte už třeba ze strany managementu nějaký zvýšený tlak na svoji funkci?
Musím říct, že všichni okolo mě jsou překvapení z toho, jak příznivé klima v klubu navzdory dílčím neúspěchům panuje. Samozřejmě, že cítím tlak, ten je všude, kde jsou nějaké ambice. Přichází i kritika. Ale nijak bezhlavá, vždy se jedná o konstruktivní dialog a toho si moc vážím.

Do té tzv. osy jste si přál také zkušeného brankáře, kterého se však přivézt nepodařilo.
Co se gólmanů týče, když to řeknu na rovinu, tak na příchod zkušeného brankáře nezbyly peníze. Věřili jsme, že Vojta Šrom bude podávat takové výkony, abychom dokázali naše cíle naplnit. Otazník, který jsme měli, se stal vykřičníkem a z vykřičníků se naopak staly otazníky.

S jeho výkony jste tedy spokojen?
Maximální spokojenost a zatím můžu říct, že on je tím jediným, který splňuje to, co bychom si přáli. Také si přeji, aby ta slova byla jen potvrzena dalšími výkony. Aby nepřišla vlna, že ostatní začnou hrát a Vojta přestane. Zatím potvrzuje, že je to talentovaný a schopný gólman, a doufáme, že to bude potvrzovat nadále.

Říká si svými výkony třeba o to, že v zimě už nebudete o dalšího brankáře usilovat?
To je předčasné. Máme před sebou dvě třetiny podzimní části a je opravdu potřeba přemýšlet v této fázi spíše krátkodoběji. To se netýká jenom gólmana, to se týká i dalších postů. Co bude v zimě, to se teprve uvidí.

S brankářem jste spokojen přesto, že jste osmkrát inkasovali, takže to asi schytá obrana.
Vidím tam problémy hlavně v organizaci. Vždycky tam musí být nějaký lídr, který to zorganizuje, který vždycky vybere tu správnou variantu. To tam momentálně nemáme. Ti kluci mají zatím problémy spíš sami se sebou, natož aby někoho organizovali. Góly jsme dostávali zatím po individuálních chybách. Ať to byl Tomáš Dadák, Jarda Lukášek, nebo i nejzkušenější Tomáš Vajda. Takovým nejstabilnějším článkem je zatím Martin Zlatohlavý, ale to je mladý kluk, který to má všechno před sebou, zatím to není ten lídr.

Když se podíváme na záložní řadu, tam je asi cítit, že je vlastně celá nově poskládaná.
Kromě Tomáše Libiče máme zálohu novou. Zatím nám chybí kvalitní hra zálohy. Kdyby byl Michel Costa zdravý, tak věřím, že je to mnohem lepší, ale přesto nám nehrají hlavně kraje. Zdeňku Šturmovi se nedaří od začátku a teď už v některých zápasech ani nenastupoval, protože to je opravdu problém.

Petr Filipský zářil v přípravě, ale teď se také trápí.
Petr podával v přípravě, řekl bych, až ligové výkony, ale momentálně je ve stavu, kdy se potýká sám se sebou a ty výkony jsou až podprůměrné. Problémů máme dost a ta výkonnost zatím skutečně není optimální. Jestli se někdo musí zlepšit, tak jsou to právě Petr a Zdeněk. Potřebujeme tam mít takovou kvalitu, jako jsme měli v přípravě třeba i s ligovými celky. Pokud tam tento element chybí, tak se dostáváme bohužel do fáze, kdy nemohou vyniknout ti naši kvalitní útočníci.

Útok nastřílel deset gólů, ale na druhou stranu šest z nich v jednom zápase s Mutěnicemi, takže i tam máte rezervy.
Rezervy jsou v tom, že nepodáváme celkově takové výkony, jakých jsme schopní. Až se to stane, tak těch branek bude ještě více. Zatím nám chybí předfinální fáze a třeba v zápase s Kroměříží jsme se do ní skoro vůbec nedostali. Takže co si útočníci neudělali, sami to neměli. Viz Ruda Obal, uvolnění a centr na Žondru, který měl největší šanci zápasu.

Z hráčů, kteří nově přišli se asi v nejlepším světle ukazuje Rudolf Obal.
Ruda Obal přesvědčuje, že jsme na něj vsadili oprávněně. Bohužel se nám zranil Staňa Zedníček, který se potýkal dva zápasy se svalovým zraněním. Pořád nejsme v plné síle, a i proto nám to takovým způsobem hapruje. V létě jsme si říkali, že to až není možné, jak to jde všechno dobře, a v mistrovském období to pak na nás padlo. Jsou to klíčoví hráči. Aniž bych si chtěl dělat alibi, tak to je to primární.

Skvělé momenty měl také další útočník Libor Žondra.
Je v něm veliký poteciál, ale velice úzce zaměřený, a to je v té finální fázi v zakončení. Jinak do hry moc použitelný není. Ale my ho tam ani moc používat nechceme. Na to je tam těch deset zbývajících hráčů a on by měl tu jejich práci kvalitním zakončením ve finále zúročit. Bohužel, ale jak jsem už říkal, ta předfinální fáze tam zatím není, takže on se k tomu svému nejdůležitějšímu nedostal.

Takže musí pracovat hlavně na tom, aby byl mužstvu prospěšný i jinak…
Každý hráč má svoje přednosti a slabiny. Libor může samozřejmě tu mezihru zlepšit, třeba co se týče nabídky a jednoduchosti ve sklepnutí a znovu naběhnutí na hrot. Ale Libor asi nikdy nebude hráč, který by si chodil pro míče a rozehrával je. Jeho dispozice jsou jinde.

Když jste se rozhodl setrvat ve funkci i po sestupu ze druhé ligy, sliboval jste, že se budete víc věnovat spolupráci s mládežnickými týmy. Jak to vypadá na tomto poli?
Pokračuje to stejně jako na jaře ve druhé lize. Sedm hráčů z dorostu a juniorky s námi absolvovalo celou přípravu a z nich se tři dostali do kádru. V hlavním období, které začalo prvním mistrákem, se scházíme na společném tréninku těchto nejtalentovanějších hráčů z dorostu a z béčka, které doplňují ještě nehrající hráči z A týmu.

V poháru jste dal příležitost sedmnáctiletému Lukáši Hapalovi. Má šanci zabydlet se v áčku na delší dobu než jeden zápas?
Je to jeden z nejtalentova­nějších holických hráčů, ale jaká přesně bude jeho budoucnost, to se teprve ukáže. Samozřejmě je potřeba s těmito talenty pracovat. Hráčů podobné úrovně je tam více a až čas ukáže, jestli někdo z nich vyskočí nebo ne.

Jsou nějací další hráči, kteří vás mezi juniory mimořádně upoutali?
Mrzí mě, že odešel Honza Tögel (hraje ligu dorostu v Mladé Boleslavi – pozn. red.). Byl to podle mě ten největší talent, který se tady objevil, a tím druhým je pro mě brankář Pavelka, který je zatím náhradníkem v áčku. Budu ho sledovat, ale považuju ho za velký příslib.

Spolupráce se Sigmou a diváci

Další věc, kterou jste si přál, bylo zlepšení spolupráce se Sigmou, to se ale moc nesplnilo.
Já si něco přeji, ale jsem na to malým pánem. Tohle je věc představitelů obou klubů. Já si myslím, že toto je správná cesta, ale není to na nějakém bodu mrazu. Už jen proto, že dnes se vlastně v týmu objevil Tomáš Kazár.

Třetím a asi nejtěžším úkolem, který jste před sebe postavil, bylo nalákat do Holice větší počet diváků. Současné návštěvy jsou asi zklamáním, že?
Spokojení s tím nejsme, určitě to není to, co bychom si přáli. Nedokážu si to moc vysvětlit. Nemyslím si, že by za tím byly nevýrazné výkony našeho A týmu, tam asi musí být ještě spousta dalších faktorů. Jestli došlo k přesycení diváků po tom učinkování Holice ve druhé lize a koneckonců i bojích o první ligu, nevím. Možná třetí ligu považují teď za něco míň. Samozřejmě doufáme, že se to zlepší. Třeba už teď v sobotu se Znojmem.

Sobotní duel pro vás bude asi hodně důležitý. Výhra v něm by vás mohla nakopnout.
Vidíme to stejně. Je to důležitý zápas pro další vývoj. Věnujeme tomu maximální pozornost. Znojmo je jednoznačně jedním z favoritů soutěže. Pátým rokem mají stejného trenéra a tři roky stejný tým. Vědí, co mají hrát, a dá se říct, že to umí i poslepu. Pokud jsou kompletní, jsou hodně silní. Myslím, že v sobotu by to mohl být hodně atraktivní fotbal. Protože Znojmo ho hraje trvale a my bychom se rádi také už předvedli.