Vinou sestupu áčka sice B-tým administrativně padá taky, jeho kouč Augustin Chromý však říká:

„Byl to strašně náročný rok, ale kluci se posunuli dál. Ukázalo nám to ale samozřejmě i nedostatky u hráčů, kterých se musí vyvarovat, aby byli platnými nejen ve druhé lize, ale hlavně potom v áčku v první lize. Doufám, že ji zase budeme hrát."

Druhou ligu jste nakonec zachránili, ale stejně padáte. Jaké pocity ve vás převládají?
Je to škoda, protože bychom měli na co navazovat. Ale hlavně mě mrzí, že nemáme první ligu. Tam to o bod nevyšlo, nám o bod jo. Sportovní cíl, který jsme měli v béčku, jsme splnili.

Nerodil se však lehce, zejména v závěru nebyly výkony úplně ideální…
Skládali jsme to tam ke konci prazvláštním způsobem. Někteří hráči hráli na postech, kde do té doby nikdy nehráli. Na lavičce jsme měli dorostence, které jsme si ani třeba nemohli vybrat, protože ještě hráli do posledního kola o záchranu. 
A vzhledem k tomu, že jsme padali administrativně, což se vědělo už dřív, dorost dostal přednost.

Čím si vysvětlujete fakt, že jste za celou sezonu vstřelili jen třiadvacet branek?
Ke konci už za nás nehráli hráči jako Rolinc, Peťa Ševčík či Falta, kteří nám na podzim pomáhali s vyšší kvalitou v produktivitě. Nemohli jsme použít ani Yunise, tohle všechno hrálo proti nám. Museli jsme hrát improvizovaně, protože Richter ani Kalvach nejsou hráči, kteří by se tlačili nějak extra dopředu. Odehráli to svým charakterem, kluci udělali maximum. Čekali jsme, že z trojice Plšek – Petr Ševčík – Ordoš bude hrát v áčku na pozici podhrota vždy jen jeden a zbytek bude chodit za nás. Nakonec se to tam vyvrbilo tak, že hrávali všichni v záloze spolu.

Dokážete říct, jak moc vám zmínění áčkaři chyběli?
Šimon Falta měl se mnou sice velké problémy, protože se mu moc nechce bránit, ale je zase fantastický dopředu. A právě proto, že byl produktivní, na to trochu hřešil. Je schopen vždycky nějakou asistenci vymyslet nebo dát gól. Takoví hráči nám pak chyběli a hráli jsme to s jinými kluky. Bohužel třeba Adam Ševčík, kterého jsem se pořád snažil držet a dostávat nahoru, byl nebezpečný, ale střílelo mu to třeba do tyček. To už tak někdy je, že by potřeboval dát nějakou šmudlu, aby se to otočilo. Bohužel to nepřišlo, ale myslím, že podával dobré výkony.

Jak jste byl spokojen s Janem Rajnochem, který na jaře už definitivně patřil do vašeho kádru?
Rajnoch byl pro nás důležitý v kabině, pomáhal mladým hráčům nejen při zápasech, kdy jsme je chtěli vyzkoušet. Na stoperu dostávali přednost Jemelka 
s Ondrou Ševčíkem a Rajnoch tím, jak je zkušený, přijal svou roli bez problémů. Promluvili jsme si spolu a já si ho vážím za to, jak to přijal. Druhá liga je pro mladé těžká, byl pro kluky rádcem a dokonce jim třeba do kabiny koupil fén, ponožky a takové věci (smích). Strašně mi pomáhal 
i s Martinem Blahou, říkal jsem jim, že jsou třetí 
a čtvrtý asistent. Byli pro nás důležití.

Stálo nás to hodně sil

Před sezonou jste říkal, že hlavním cílem je aklimatizace mladíku na profesionální fotbal. Jak se to podařilo?
Myslím, že nejen já, ale 
i hráči byli ze začátku hodně překvapení. Začalo to výsledkem 1:5 v Třinci, kde soupeř potrestal všechny chyby. Najednou kluci zjistili, že defenziva je ve druhé lize hrozně těžká, protože hráči jsou silnější a kvalitnější. Postupně jsme se tím prokousávali. Myslím, že to byl strašně náročný rok, protože když se daří a vyhrává se, je to jiné. Stálo nás to hodně sil a právě proto jsme rádi, že jsme to nakonec dokázali. Pořád jsme šli za záchranou.

Zníte spokojeně. Rok ve Fotbalové národní lize tedy splnil účel?
Myslím, že ano, a to nejen ten sportovní. Například tři hráči, kteří hráli na podzim za nás – Falta, Štěrba, Petr Ševčík – se probojovali do kádru A-mužstva. A o další hráče, které tady máme, ať už Jemelku či Ondru Ševčíka, je zájem z jiných druholigových klubů. A to se ještě nahlásila třeba Opava, že nám bude volat kvůli dalším. Před rokem hráči sice hráli dobře MSFL, ale nikdo nechtěl na hostování tak mladé hráče, kteří nedokázali nic ve vyšší soutěži. To si tam radši dávají svého devatenáctiletého hráče na třicet minut. Dnes už je o ně zájem, protože třeba Sokolov ví, že takový hráč jako Ondra Ševčík jim pomůže. Ukázalo nám to ale samozřejmě i nedostatky u hráčů, kterých se musí vyvarovat, aby byli platnými nejen ve druhé lize, ale hlavně potom v áčku v první lize. Doufám, že ji zase budeme hrát.

Myslel jsem, že to bude jednodušší

Překvapil vás někdo konkrétně?
Nechtěl bych vytahovat jednotlivce, ale třeba ti, co jsou teď v áčku. Pomohlo jim, že dostali šanci. Ale posunuli se i ostatní v té zodpovědnosti ve hře i vyzrálosti v soubojích. S tím jsem spokojen. Myslím, že jen já a mí asistenti vědí, kolik práce nám to dalo. Byla to velká dřina, museli jsme i změnit tréninky. Myslel jsem si, že to bude jednodušší.

Zmínil jste možné odchody. 
S kým budete hrát MSFL?
Momentálně se jedná 
o odchodech některých hráčů z kádru A-týmu. My máme zase hráče na hostováních ve třetích ligách, se kterými počítáme. Takže budeme spoléhat právě na ty, kteří hráli v našich spřátelených klubech. A doplníme je mladými hráči. Uvidíme, třeba zase postavíme kádr a budeme hrát o postup zpátky do druhé ligy.