Právě ten si však na rozdíl od všech ostatních aktérů ponechal lhůtu na odvolání. Je proto možné, že případ bude mít pokračování.

Před soudem včera zazněla krátká svědectví dvou pražských policistů. Pak dostaly prostor obě strany a jejich závěrečné řeči. Po krátké přestávce soudce Aleš Vašků zopakoval rozsudek, který vynesl loni v říjnu.

Podle něj sice v roce 2009 Sigma Olomouc skutečně podplatila třemi sty tisíci korun fotbalisty střížkovských Bohemians, konkrétním osobám se ale na základě uvedených důkazů nedá prokázat vina.

„Zabývali jsme se výtkami, které nám krajský soud uložil. Ale v důkazní situaci nenastal prakticky žádný posun," řekl Vašků při odůvodnění rozsudku.

Drobisz se vzdal odvolání, jeho advokát byl proti

Vysvětlil, že si stále stojí za svým závěrem.

„Důkazy, které jsme měli k dispozici, prokázaly, že ke korupčnímu jednání v souvislosti s předmětným ligovým utkáním mezi Sigmou a střížkovskou Bohemkou došlo," zaznělo po vyhlášení verdiktu. „Podle mě to byla hráčská iniciativa z opačné strany, ne ze Sigmy," uvedl soudce.

Doplnil, že však nesoudí právnické osoby.

„Nemáme tedy pravomoc potrestat kluby. Trestní soud musí vždy dovodit konkrétní odpovědnost fyzické osoby. A jediné, co usvědčuje obžalovaného Drobisze, a potažmo tedy i Kapra, Zoubka a Obermajera, jsou tři výpovědi Kapra, Zoubka a Obermajera. A to nejde, protože pak stačí někoho nařknout, nechat si to potvrdit od dvou kamarádů a zlikvidujete kohokoliv," řekl Aleš Vašků.

Petr Drobisz při odchodu ze soudní síně řekl, že doufá v ukončení celé aféry.

„Snad pod stromečkem najdu konečné rozhodnutí a všemu bude konec. To je vše, co k tomu můžu říct," podotkl. „Samozřejmě že mě celá kauza poškodila. Rok a půl nehraju fotbal a ani v osobním životě to nebylo ideální, ale věřím, že už to bude za mnou," dodal.

Krátce předtím se vzdal práva na odvolání, přestože jeho zástupce Petr Konečný byl proti.

„Byl jsem proti, protože jsme chtěli, aby důvod zproštění byl, že se skutek nestal. On ale chce, aby už měl všechno za sebou. Sami aspoň vidíte, že je svéprávný a nikdo ho do ničeho netlačí. Je to jeho právo a učinil, jak učinil," uvedl Konečný.

Právo na odvolání si ponechal pouze státní zástupce.

Soudce: Český fotbal? Žumpa bylo ještě slušné vyjádření

Soudce Vašků se kromě vyhlášení pozastavil i nad současným stavem českého fotbalu.

„Nejsem příznivcem konspiračních teorií. Nicméně musím říct, že tento případ je specifický a různé intriky, kalkuly, účelová vyjádření a účelové skládání událostí z něj přímo čiší. Žijeme ale v takové době," uvedl.

„Když se podíváme, čeho jsme v poslední době svědky, tak se jen potvrdilo expresivní vyjádření, které jsem před rokem použil, když jsem označil český fotbal za žumpu. A ještě to bylo svým způsobem slušné vyjádření, protože žumpa se dá využívat i k užitečným věcem, jako je třeba hnojení. To se o tom, co se děje ve fotbale říct nedá,"doplnil Vaš­ků.

Aféru rozpoutal v březnu 2010 Karel Kapr, který tvrdil, že o devět měsíců dříve – v květnu 2009 – se Sigma Olomouc prostřednictvím Drobisze pokusila podplatit hráče střížkovského klubu částkou 300 tisíc korun, aby si zajistila vítězství v posledním utkání sezony a kvalifikovala se do Evropské ligy.

Kapr prý celou záležitost nahlásil až téměř po roce proto, že shromažďoval důkazy. Žádné ale nepředložil. Disciplinární komise fotbalové asociace pak sečetla Kaprovi váhání a také pokyn k nenastoupení do utkání s Bohemians 1905 a udělila klubu pokutu šest milionů korun. U soudu nastal v případě obrat.

Bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček předložil při svědecké výpovědi nahrávku svého rozhovoru s pokladníkem Ladislavem Římským.

Ten na nahrávce přiznal přípravu úplatku. Před soudem však tvrdil, že nahrávka je fingovaná a měla posloužit jako zbraň pro zdiskreditování dalšího z členů olomouckého vedení Jaromíra Gajdy.

Fotbalové disciplinárce však nahrávka jako důkaz stačila a Sigmu i Drobisze potrestala, ačkoliv soud později všechny aktéry osvobodil.

Státní zástupce, který požadoval podmíněné tresty, se proti rozhodnutí odvolal a krajský soud mu dal částečně za pravdu. Nařídil znovu vyslechnout některé svědky a předvolat několik nových. Nové výpovědi ale žádný významný posun v důkazní situaci nepřinesly.