Soudy se případem zabývaly přes dva roky. Všechny čtyři aktéry, včetně bývalého olomouckého brankáře Petra Drobisze nakonec zprostily obžaloby.

„Návrh Krajského státního zastupitelství v Ostravě – pobočka Olomouc ze dne 20. srpna na podání dovolání ve věci obžalovaného Petra Drobisze, Miroslava Obermajera, Davida Zoubka a Karla Kapra byl odložen. Nejvyšší státní zástupce neshledal důvody pro podání dovolání," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová.

V případu, který se poprvé na veřejnosti objevil v březnu 2010, se před soudy zodpovídal z podplácení současný znojemský, dříve však olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr, kteří podle obžaloby úplatek přijali.

Všechny aktéry nejprve zprostil obvinění okresní soud, posléze i krajský.

Žalobce z olomouckého krajského státního zastupitelství se zproštěním nesouhlasil.

Poukazoval především na to, že i podle verdiktu soudu ke korupci došlo, přesto byli všichni aktéři zproštěni. U NSZ však neuspěl.

Pro Drobisze to bylo likvidační

Drobiszův obhájce Petr Konečný rozhodnutí NSZ přivítal.

„Kauza tím končí, dnes už není nástroj, jak zprošťující verdikt změnit. Potvrdilo se to, co jsem říkal od začátku, a to, že když budou věci řešeny správně, bude pan Drobisz zproštěn," řekl v pátek  ČTK Konečný.

Poukázal přitom na to, že pro jeho klienta měl případ velké následky a poškodil jej ve sportovní kariéře. Fotbalová disciplinární komise jej totiž potrestala před vynesením pravomocného rozsudku pokutou i zákazem činnosti.

Drobisz, jenž se po více než dvouleté přestávce vrátil na ligový trávník v týmu nováčka nejvyšší soutěže Znojma, se nyní chce proti tomu bránit.

„Je podána žaloba na zrušení rozhodnutí odvolací a disciplinární komise, bylo to pro něj likvidační," doplnil jeho obhájce s tím, že předvolání dostali na listopad.

Kubíčkovi trest zrušili

Aféra, kterou rozpoutal Kapr, se týkala utkání posledního ligového kola ročníku 2008/2009. Olomouc si díky vítězství zajistila právo účasti v předkole Evropské ligy.

Drobisz měl před utkáním se střížkovskými Bohemians nabídnout jeho hráčům úplatek 300.000 korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících.

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Bohemians Praha dostali pokutu šest milionů korun a přišli o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři miliony.

Brankář Drobisz dostal pokutu 200.000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců.

Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale.

Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.