O osudu zápasů nejvyšších dvou soutěží ale musí rozhodnout Ligová fotbalová asociace, která je na FAČR nezávislá.

V kraji začne jarní část většiny nižších soutěží až příští víkend. O tom nejbližšém čeká na hráče Uničova v neděli venkovní zápas Moravskoslezské ligy ve Zlíně s béčkem Fastavu. Doma nastoupí béčko olomoucké Sigmy proti Frýdku-Místku v neděli dopoledne od 10.15. Zapotřebí však bude několik opatření.

„Soutěžní utkání organizovaná FAČR, KFS, nebo OFS, se neruší; pořadatel utkání (domácí klub) je povinen zabezpečit, že se soutěžního utkání nezúčastní více než 100 osob,“ sdělil na svém twitterovém účtu generální sekretář fotbalové asociace Jan Pauly.

„Domácí tým ručí za to, že se na utkání nedostane více než sto lidí,“ řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí FAČRu.

V praxi to znamená, že se bude hrát bez účasti fanoušků. Do limitu by se měli počítat hráči, trenéři, další členové realizačního týmu a funkcionáři, rozhodčí, pořadatelé, případně kameramani a podobně.

"Fotbal bez diváků je nesmysl"

Vyjádření organizátora dvou profesionálních soutěží FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, tedy Ligové fotbalové asociace, se očekává během středy. 

Zatím platí, že středeční dohrávka mezi Teplicemi a Libercem se hrát bude, přičemž bude zachován počet účastníků pod 100 lidí. Ohledně víkendových zápasů jsou ve hře buď jako v případě nižších soutěží duely bez diváků, nebo odložení utkání.

Pro pozastavení ligy se na Twitteru vyjádřil například šéf pražské Slavie Jaroslav Tvrdík.

"Respektuji a podporuji rozhodnutí vlády ČR. Správná cesta. Jednoznačně podporuji přerušení ligy, například do 2. 4., stejně jako v Itálii. Ze zdravotních a bezpečnostních důvodů. Životy a zdraví nad sport a zábavu. A to i hráčů a organizátorů. Fotbal bez diváků je navíc nesmysl," napsal.

Olomoucká Sigma má hrát v sobotu utkání nejvyšší soutěže na Slovácku. Druholigový Prostějov má hrát ve stejný den v Pardubicích.

„Momentálně čekáme na informace od LFA, jakmile je budeme mít k dispozici, budeme o dalším vývoji informovat,“ sdělila Sigma, která už v reakci na rozhodnutí státu zrušila dnešní akci „Se Sigmou do divadla“ v divadle na Šantovce.

Online reportáž