V exkluzivním rozhovoru pro Deník prozradil, že pozdrží vklad peněz, které měly posloužit k pokrytí výplat pro fotbalisty.

„Mám toho dost. Hráči absolutně neodevzdávají to, co by jako prvoligoví fotbalisté s prvoligovými platy odevzdávat měli. Počkám si na zápas v Opavě a na další domácí zápas. A když neuvidím diametrálně odlišný přístup, tak jsem rozhodnutý provést vnitřní revoluci," zlobil se Lébr, který ale nemluvil v afektu.

Den po utkání, na kterém se mimo tradičních pokřiků zhusta křičelo také „Lébr ven!", už měl svá slova dobře promyšlená.

Jak se vám poslouchalo skandování příznivců, kteří by rádi viděli vaše odstoupení?
Pochopitelně špatně. 
I když si moc cením fanoušků, kteří jsou schopní vyrazit až do Sokolova a tam celý zápas fandit, tak popravdě řečeno to skandování od nich moc nechápu, protože by měli vědět, jak klub funguje. Vedení klubu z mého pohledu neudělalo v této sezoně špatně nic. Je tady proto, aby zajistilo klub ekonomicky. To se v situaci, kdy jsme ve druhé lize a peníze se shánějí mnohem hůř, podařilo. Zajistili jsme dost peněz, abychom udrželi hráče a ještě přivedli tři posily.

Vnímáte zlobu vůči vám jako nespravedlivou?
Pokud bych odešel, jak chtějí, tak by měla Sigma peníze tak na MSFL. Představenstvo podle mě udělalo pro úspěch do prvního vykopnutí sezony maximum. Ne devadesát procent nebo devadesát pět. Ale sto procent. Dali jsme si za úkol získat určitou částku a to se povedlo. Tečka. Tam úkoly vedení končí. Stejně tak odvedlo svou práci výborně i sportovní vedení.

Sportovní ředitel Ladislav Minář i trenér Leoš Kalvoda tedy navzdory nepovedenému začátku soutěže mají vaši plnou důvěru?
Rozhodně ano. Podle mého názoru nemůže Kalvodovi a Minářovi nikdo vytknout nějakou chybu. Sportovní manažer zaprvé přesvědčil většinu hráčů, aby tady zůstali. Kromě dvou – Martin Pospíšil měl výstupní klauzuli a Jakub Petr měl velký zájem hrát dál ligu a zároveň měl 
i dobrou nabídku. Zadruhé, v momentě, kdy jsme vyhodnotili, že nám nefungovala obrana, dovedl na druhou ligu dva výborné stopery Bystroně a Rajnocha a defenzivního záložníka Canu. Říct, že on něco zavinil nebo zanedbal, je nesmysl.

V Sokolově 12 tisíc, v Olomouci 100 tisíc

Pak zbývají už jen hráči.
Oni jsou na hřišti. Absolutně neodevzdávají to, co by ligoví fotbalisté s ligovými platy měli odevzdávat. Když jsem v Sokolově řekl, jakou má naše mužstvo průměrnou mzdu a slyšel jsem, jako mají oni, tak se na mě dívali, jako bych spadl z Marsu.

Povězte pro představu, jak velký je to rozdíl?
Oni tam mají hráče, kteří berou třeba dvanáct tisíc, zatímco my máme hráče, kteří berou sto. Samozřejmě jsou to extrémy, ale myslím si, že pro představu to stačí. Navíc to nejsou jen peníze. Hráči od nás mají příspěvky na bydlení, na auto i další věci. Řešíme za ně soukromé problémy, aby se mohli koncentrovat jen na fotbal. Na hřišti to ale vidět není.

Hráči neplní smlouvy, nebudu ani já

Jak to hodláte řešit? Po Sokolově hráči dostali finanční pokuty. Přijde další postih?
Dávám poslední jím poslední varování. V úterý máme schůzi a já jsem na ní měl podepisovat smlouvu o vložení 24 milionů do klubu. To jsou peníze, které mají jít v drtivé většině na platy hráčů. Já tu smlouvu ale nepodepíšu. Mám toho dost. Znovu opakuji, vedení klubu, sportovní manažer i trenér udělali maximum. Nevidím důvod, proč bych měl pro hráče teď podepsat peníze.

Podle smluv na ně ale hráči, předpokládám, nárok mají.
Samozřejmě. S tím nenadělám nic. Smlouvy jsou platné. Tak jako oni neplní podmínky smlouvy, tak je nebudu plnit já. Můžou pak ty částky vymáhat u arbitráže. Otázka ale je, kdy se jim to povede. Může to být třeba za rok.

Šéf klubu, ale i fanoušek

To, že nevložíte peníze na platy, je konečné rozhodnutí?
Počkám si na zápas 
v Opavě a na další domácí zápas. Odložím to o 14 dní. Když neuvidím diametrálně odlišný přístup hráčů, tak jsem rozhodnutý provést v klubu vnitřní revoluci. Hráči, kteří jsou tady spokojení a myslí si, že mají místo pod penzí tady prostě nebudou.

Myslíte, že varování tohoto druhu na hráče zabere?
Vidím to jako poslední možnost, jak hráče probudit. Nevím, jaký jiný impuls by ještě chtěli, protože jsou pořád v klidu. Poprvé nastoupí Rajnoch a okamžitě je na něm vidět, že přišel odjinud a že má na hřišti úplně jiný drajv. Přitom je to ligový hráč, stejně jako by měli být ti naši. Proč on, který je tady čtyři dny 
i s cestou, se může rvát 
a všichni ostatní ne? Nebo ať nejsem nespravedlivý, ne všichni, ale polovina mužstva. Kromě toho, že jsem šéf klubu, tak jsem také fanoušek. Dovedu pochopit, že se udělá chyba. O tom je fotbal. Když uvidím, že hráči jezdí od první minuty a na hřišti nechají duši, tak odpustím i porážku. Takových zápasů je moc. Problém je, že teď tam ty odpovídající věci nevidím.

Koho vyhodit? Trenér dostane volnou ruku

Co když se hráči neprobudí? Co bude následovat? Jste schopní odpískat sezonu a začít radikální přestavbu?
Tohle je v kompetenci sportovního ředitele a trenéra. Já se starám o ekonomiku. Pokud se současní hráči nezlepší a ti dva dospějí k názoru, že to s nimi dál nejde, budeme je muset vyměnit. Smlouvy se za určitých okolností dají vypovědět. Nebude to pro ně lehké vyhodnotit a říct někomu, že bude bez práce, ale dostanou v tom volnou ruku.

V Olomouci se za poslední dobu vystřídalo hodně trenérů. Dospěli jste i proto k názoru, že za problémy Sigmy nemohli vždy jen oni?
Není na to generální odpověď. Trenérů tu bylo víc 
a bylo to individuální. Ale musím vám dát za pravdu, že ne vždy to asi bylo v trenérech. Teď to v něm není určitě. Trenér a sportovní ředitel, které tady teď máme, jsou oba dostatečně zkušení lidsky i sportovně. Mluví za ně výsledky z minulých let. Tuto dvojici bych tady rád viděl několik let. Můžu všem vzkázat, že než abych sáhnul na trenéra, tak radši pošlu pryč třeba šest hráčů.

Vychováváme rozmazlené fotbalisty

Trenér Kalvoda si několikrát postěžoval, že Sigma nevychovává odolné hráče, ale skleníkové typy. Připouštíte tedy chyby z minulosti?
Trenér má stoprocentní pravdu. V první lize jsem to nebyl schopný vnímat, protože tam se naše podmínky od ostatních soupeřů tak extrémně nelišily. Teď to vidím a dávám trenérovi za pravdu. Není to jenom v penězích. Začíná to u areálu, pokračuje přes soustředění v zahraničí a končí u bydlení a slevy na auta. Místo odolných typů vychováváme rozmazlené fotbalisty. Už to ale trochu měníme 
a vybíráme si jiné typy.

Vy jste v létě deklaroval, že byste rád posílil své postavení v akcionářské struktuře klubu. Teď se zdráháte dát do klubu peníze. Změnil jste tedy názor?
To ne. Akcie jsem si koupil a zaplatil jsem je. Svoje postavení jsem posílil. Ve sportovní oblasti jsem ho ale zatím nijak neuplatňoval.