Už na podzim roku 2006, tedy téměř před sedmi lety, se záložník Tomáš Hořava poprvé objevil v ligovém zápase. V posledních pěti letech pak patřil k základním stavebním kamenům olomoucké sestavy.

Teď se zdá být nevyhnutelné, že Sigma své „rodinné stříbro" prodá.

Nejvážnější zájemce se hlásí ze západu Čech.

Tomáš Hořava v reprezentační teplákovceMistrovská Plzeň se poohlíží po alternativách za stárnoucího Horvátha a Daridu s Kolářem, kteří by mohli odejít do zahraničí. Zájem měla už v minulých přestupních obdobích.

„Jednání asi budou probíhat," připustil odchod klíčového záložníka generální manažer Sigmy Zdeněk Psotka. „Na českou ligu má velkou kvalitu," dodal.

Olomoučané také potřebují zalepit díry v rozpočtu, který je stále závislý na příjmech z prodeje hráčů.

Za Hořavu by Sigma mohla utržit zhruba patnáct milionů korun.

I proto se zdá být jisté, že tentokrát už se jí stále teprve čtyřiadvacetiletého fotbalistu udržet nepodaří.

„Několikrát jsme jasně řekli, že pro nás je prioritou ekonomická situace a stabilita klubu. V současnosti je situace taková, že bychom měli prodat, abychom se nedostali do závažnějších problémů a abychom dodrželi standard, že výplaty chodí včas a hráči mají všechno splněno," podotkl Psotka.

V podstatě smířeně hovořil při otázce na budoucnost Hořavy v Olomouci i trenér Martin Kotůlek.

„Podle mého názoru Tomáš dozrál pro odchod do jiného klubu už před nějakými čtyřmi lety. Tehdy jsem si myslel, že dnes už bude jinde, v nějakém dobrém zahraničním klubu," řekl Kotůlek.

O přestupu do zahraničí se nejčastěji mluvilo před dvěma lety, kolem mistrovství Evropy jednadvacítek. Šampionát se ale olomouckému špílmachrovi nepovedl.

„Je škoda, že mu to tenkrát nevyšlo. S lepšími hráči by se i on ještě víc zlepšoval a už dávno by byl v reprezentaci. Rozhodně na to má. Trochu ho zabrzdilo i to delší zranění," dodal.

Otazník nad Janotkou i krajním obráncem

Tomáš Hořava (vlevo)Kdyby ale v kádru pro podzim Hořava přece jen zůstal, Kotůlek by se rozhodně nebránil.

„To by byla hloupost říkat, že už s ním nepočítám," usmál se Kotůlek.

„Momentálně je to pořád tak, že zůstává. Kdyby opravdu odešel, tak tam máme připravené mladé hráče. Housku, Habustu, může se tam posunout i Martin Šindelář, i když ten byl lepší na stoperu. Bylo by na nich, aby ukázali, že to mají," prohlásil nový olomoucký kouč.

Kotůlek nevyloučil ani další změny v kádru. Otazník visí třeba nad pokračováním Tomáše Janotky.

„Nemůžu mu zaručit, že bude pravidelně hrát. Možná bude mít pocit, že potřebuje podobný restart, jako jsem měl já před lety v Brně, kde jsem pak ještě čtyři roky v pohodě ligu hrál. Pak je varianta, že by odešel. Na druhou stranu, pokud by nikdo jiný nepřišel, tak nevím, z čeho bychom potom vybírali. Zůstal by tam už jen Ondra Sukup," krčí rameny Kotůlek.

„Krajní obránce potřebujeme. A to na obě strany. Máme tam kvalitní hráče, ale jen jednoho, který je na naši ligu nadstandardní, což je Michal Vepřek. Dalším problémem, který ale trápí devadesát procent českých klubů, je gólový hráč. Takový, který by zužitkoval naši hru," prohlásil Psotka.

Kotůlek: Jména vytipovaných posil jsem předal

Přitom v letošní sezoně byl Michal Ordoš se čtrnácti góly mezi střelci druhý a solidních je i sedm nastřílených branek Martina Doležala.

„Do útoku máme Michala Ordoše i Martina Doležala, ale nevíme, jak na tom budou. Jestli zapadnou do koncepce toho rychlého fotbalu, který chci hrát. Musím si to ještě probrat sám, jestli bude pro nás třeba výhodnější dát jednomu hráči volnost pohybu a kreativity na úkor toho, že bude třeba míň bránit," řekl Kotůlek, který by si přál i zkušeného hráče do zálohy.

„Ale to už je otázka ekonomických podmínek. Nějaká jména vytipovaných posil jsem vedení předal, ale prozrazovat je nemůžeme," dodal.

„Pokud budeme mít ekonomickou sílu, abychom přivedli hráče z venku, tak to budeme řešit tímto způsobem. Pokud v daném momentu budeme mít alternaci z vlastních odchovanců, tak to budeme řešit touto cestou," doplnil Psotka, že Sigma bude dál sázet především na své mladé hráče.