Když klubová legenda vstupovala před utkáním s Olomoucí poprvé v trenérském saku na stadion Pittodrie spustili fanoušci ohlušující aplaus.

„Bylo to něco neuvěřitelného,“ potvrzoval kouč Sigmy Zdeněk Psotka.

Kdyby diváci tušili, co je čeká, asi by McGheeho vítali zdrženlivěji.

„Během jednoho zápasu jsem se stal z legendy idiotem,“ vykládal sám nešťastný kouč po debaklu 1:5 na tiskové konferenci. Možná trochu přehnaně. Jeho činy z minulosti totiž nevydařený duel z minulého týdne hravě přebijí.

Nevěříte? Tak čtěte dál.

Mark McGhee se narodil 25. května 1957 v Glasgowě. Od mládí projevoval neobyčejný talent. Ve dvaceti letech ho koupil slavný Newcastle United, ale nebylo to poprvé, co si zahrál v Anglii, už předtím působil v mládežnických týmech Bristolu City.

V březnu roku 1979 se jeho osud poprvé zkřížil s Aberdeenem, když jej zpoza jižní hranice Skotska přivedl na Pittodrie jako svou první posilu manažer Alex Ferguson.

Rozhodující góly

Hned v první celé sezoně se McGhee dočkal s Aberdeenem velkého úspěchu. Fergusonův tým přerušil patnáctiletou nadvládu Celtiku a Rangers a vyhrál skotský titul. Ten druhý přidal o čtyři roky později.

Mezi tím se významně podílel na vítězství v Poháru vítězů pohárů v roce 1983, když v prodloužení finále s Realem Madrid v Göteborgu přihrál na rozhodující gól Johnu Hewittovi.

Sám vstřelil jednu ze dvou branek do sítě Hamburku, které Aberdeenu na konci téhož roku zajistily vítězství i v evropském Superpoháru.

Právě Hamburk se stal příštím McGheeho působištěm, ještě předtím se ale stihl stylově rozloučit s fanoušky The Dons. Finále Skotského poháru 1984 rozhodl brankou v prodloužení a Aberdeen díky tomu vyhrál ceněnou trofej potřetí v řadě.

Titul se Celticem

Po 18 měsících v Bundeslize se McGhee vrátil do Skotska, kde hrál za Celtic, s nímž znovu získal skotský primát. Kariéru po krátké epizodě ve Švédsku uzavřel v Readingu.

Tak co říkáte? Žádné ořezávátko, že? Natož pak idiot.

Adept na trénéra reprezentace

Po skončení aktivní kariéry se totiž McGhee neztratil ani jako trenér. V Anglii přivedl k postupu Reading, Millwall i Brighton.

Od sezony 2006/07 seděl na lavičce skotského Motherwellu, který dotáhl na třetí místo v lize a zajistil tak klubu po třinácti letech účast v evrospkých pohárech.

V listopadu 2007 se objevil na užším seznamu kandidátů na post trenéra skotské reprezentace. Tato funkce ale naonec připadla Georgi Burleymu.

12. června 2009 byl Mark McGhee podle očekávání bookmakerů a přání fanoušků jmenován trenérem Aberdeenu.