Po domácí exhibici proti Brnu, do které nenastoupil, se vrátil do sestavy Hanáků.

Už ve třetí minutě si za normálních okolností defenzivní štít vyrazil dopředu a svým centrem vyzval Tomáše Hořavu k vedoucí brance Sigmy nad českým šampionem.

„Spíš jsem to tam jenom nastřelil. Viděl jsem kluky, že si nabíhají. Padl z toho gól, což byl pro Slavii šok. Prvních třicet minut jsme byli hodně nebezpeční,“ říká Kaščák.

A má pravdu. Po půlhodině hry se svými spoluhráči radoval už dokonce z dvougólového náskoku.

„Dát v Edenu dva góly, to už samo o něčem svědčí. Muselo to pro ně být těžké, doma prohráli už v minulém kole. Pak nás ale hodně zatlačili,“ přiznává slovenský středopolař.

Z vrcholu totiž přišel rychlý sjezd. Za čtyři minuty po Šultesově brance vykřesal Slavii naději Adam Hloušek. O další tři minuty později viděl Kaščák žlutou kartu.

„První karta byla jasná,“ říká bez vytáček.

Rozhodčí chtěl něco kompenzovat

Kleště Pražanů se nebezpečně svírali. Sigma čelila útoku za útokem.

Přichází 61. minuta, souboj ve středu pole, jakých bylo v utkání k vidění desítky, Grajciar padá, rozhodčí zafouká do píšťalky a míří ke Kaščákovi. Je to druhá žlutá karta a předčasný odchod do sprchy.

„Byl jsem z toho dost zklamaný. Podobných soubojů tam předtím byla spousta. Myslím si, že rozhodčí tím chtěl něco kompenzovat. Podle mě to bylo hodně přísné vyloučení,“ neubrání se pocitu křivdy.

Dokáže se Sigma ubránit obrovském tlaku i v deseti? Těžké chvíle pro olomouckého dříče.

„Oslabil jsem tým. Kluci museli makat úplně na doraz i za mě. Po zápase jsem jim za to poděkoval,“ říká Kaščák.

Lovásik jako čaroděj

Jeho kolegové bojují ze všech sil, brankář Lovásik ukazuje čaroději Vaniakovi, že i on se leccos v kouzelnické škole přiučil.

„Trochu jsme si ho potom dobírali. Chytil neuvěřitelné věci. Klobouk dolů. Maminka ho určitě pochválí a něco napeče,“ směje se.

Blíží se devadesátá minuta a adrenalinová jízda jde do pro Olomouc sladkého finiše. Mistr je pokořen, ruce letí nahoru, Eden je v pondělí večer hanáckým rájem.

„Ten jejich tlak byl celkem velký. Ale my máme tři body a za 14 dní se na to nikdo ptát nebude,“ ví dobře.

„Štěstí bylo ten večer na naší straně. Ale musíme si uvědomit, že v dosavadním průběhu jsme ho neměli vůbec a museli jsme tomu jít naproti. V některých zápasech jsme měli strašnou smůlu. Neustále proti nám padaly góly měsíce,“ vzpomíná si Kaščák na období, které předcházelo dvou posledním výhrám.

Na Slavii nám vůbec nikdo nevěřil

Na období, kdy se Sigma propadla na 14. místo tabulky.

„Určitě nám hodně pomohla výhra s Brnem. Dvě vítězství jsou pro nás odrazovým můstkem,“ doufá neúnavný bojovník.

Ale bezbřehý optimismus striktně odmítá.

„Pod tlakem jsme pořád. Ale zvládli jsme Brno, teď i Slavii, na kterou nám nikdo nevěřil. Vůbec nikdo. V dalším kole hostíme Budějovice a tam tyto body musíme potvrdit,“ nezapomíná na nejbližší ligový zápas.

Jeden den na regeneraci

Ještě před ním ale na Sigmu čeká pohárová povinnost. Ve středu od 16.30 hostí v odvetě 4. kola Ondrášovka Cupu vedoucí celek třetí ligy Znojmo.

„Hráli jsme v pondělí a na regeneraci mám jen jeden den, takže to bude těžké. Máme sice solidní náskok (Sigma ve Znojmě vyhrála 3:1, pozn. aut.), ale nesmíme k tomu přistoupit vlažně. Trenér nikdy nic nepodcenil, budeme hrát na vítězství, ten rozdíl mezi první a třetí ligou musí být znát,“ říká Kaščák.

Do hry ale nezasáhne, tresty z Gambrinus ligy se vztahují i na Ondrášovka Cup. Olomoucký kapitán může doufat, že si za červenou kartu odkroutí jen jednozápasovou pauzu. Pak by mohl být v neděli proti Budějovicím k dispozici.