Bývalý kouč české fotbalové reprezentace Karel Brückner přichystal českým fanouškům obrovské překvapení.

Namísto důchodu na Hané, respektive spolupráce s Českomoravským fotbalovým svazem se rozhodl pokračovat v aktivní trenérské kariéře.

Novým Brücknerovým působištěm se stal národní tým Rakouska, který stejně jako výběr Česka skončil na červnovém mistrovství Evropy již v základní skupině.

Osmašedesátiletý kouč byl jmenován do funkce v pátek. Ve stejný den o tomto kroku informoval veřejnost Friedrich Stick, šéf rakouského svazu, na mimořádné tiskové konferenci ve Vídni.

Na lavičce rakouské reprezentace vystřídal majitel bronzové medaile z portugalského Eura Josefa Hickersbergera, který po neúspěchu na nedávno skončeném šampionátu rezignoval na svou funkci.

Přečtěte si také: Bude Brücknerovým asistentem Látal?

Brückner šéfoval českému týmu od prosince roku 2001. Dokázal s ním postoupit na dvě mistrovství Evropy i mistrovství světa v Německu. Předtím zazářil v roli trenéra jednadvacítky, s níž vybojoval kontinentální stříbro.

Rakouská reprezentace se řadí spíše k světovému průměru. Na velkých turnajích zaznamenala jediný úspěch v podobě bronzové medaile ze světového šampionátu z roku 1954. Na Euro se dokonce probojovala pouze třikrát v historii.

Potenciál ovšem tato země rozhodně má a výsledky posledních let naznačují, že by se mohlo blýskat na lepší časy.

Dokázat vzestup může Rakousko již v nadcházející kvalifikaci o mistrovství světa 2010, v níž se ve skupině střetne s Francií, Srbskem, Rumunskem, Litvou a Faerskými ostrovy.

Nový trenér Brückner by se měl opírat především o ofenzivního tahouna a současného kapitána Andrease Ivanschitze z Panathinaikosu Atény nebo o řízného obránce Emanuela Pogatetze z anglického Middlesbrough.

Mezi největší talenty a ústřední postavy reprezentace následujících let patří brémský Sebastian Prödl spolu s útočníkem Martinem Harnikem.