„Nic takového jsem ještě nezažil. Byl to hodně nepříjemné,“ říkal kapitán Sigmy na zpáteční cestě z prvního semifinále Ondrášovka Cupu, které zůstalo na Slavii nedohráno.

Nepokoje na stadionu byly už před začátkem utkání. Dlouho se čekalo, jestli se vůbec bude hrát. Jak těžké to pro vás bylo?
Samozřejmě to nebylo příjemné ani pro jedno mužstvo. Byli jsme nachystaní na začátek a jakýkoliv prostoj je špatný, protože zchládnete. Může to přinést svalové zranění. Rozhodčího jsem upozorňoval, že čekací doba je dvacet minut, nakonec to trvalo dvacet pět minut, ale zápas začal. To, co se stalo potom v poločase, to už je zase druhá kapitola.

Problémy se asi daly tušit, protože protest slávistů byl avizovaný dopředu. Byli jste na to připravení?
Četli jsme o tom na internetu, ale v žádném případě jsme si nepřipouštěli, že by fanoušci takovým způsobem ohrozili zápas. Dalo se čekat, že asi na hřiště přijdou, ale počítali jsme, že to bude takové to bububu, aby ukázali, že jim ta současná situace není jedno. Nepředpokládali jsme, že hráčům a klubu zavřou jedinou cestu do pohárů. Nám to asi pomohlo, protože zápas byl otevřený a nejspíš by byl otevřený až do konce odvetného zápasu u nás.

Zažil jste někdy něco podobného?
I v Německu jsem zažil fanatiky, kteří ten fotbal milují, ale tohle jsme nečekali. Je těžké situaci Slavie hodnotit, ale podle mě se to dalo řešit jinak. Bylo to opravdu něco nového. Zažil jsem už, že nás vedli policisté k autům, když jsme v Bielefeldu sestoupili do druhé ligy a diváci byli hodně naštvaní, ale na druhou stranu nic neničili. Je to pro mě nový zážitek, ale hodně nepříjemný.

Kapitán Sigmy Radim Kučera

V poločase se fanoušci dobývali do útrob stadionu, nejprve tunelem, pak přes VIP prostory. Byli jste po celou dobu výtržností v bezpečí?
My jsme byli v kabině a dlouho jsme o tom všem ani nevěděli. Chystali jsme se na druhý poločas, říkali jsme si, co zlepšit, jak budeme hrát. Pár slov nám k tomu řekl i trenér. Až pak někdo přišel a říkal, že fanoušci jsou zase na hřišti a že je to ještě horší než před začátkem. Já jsem se tam šel podívat, znovu to řešit za rozhodčím. Viděl jsem, že vchod je uzamčený a kolem něj byli policisté se psy, takže se dovnitř asi nikdo ani dostat nemohl. V ohrožení jsme tedy nebyli.

V týmu Slavie hrají vaši bývalí spoluhráči z prvního olomouckého působení. Byl čas se s nimi o té vzniklé situaci pobavit?
Bavil jsem se s Martinem Vaniakem i se Standou Vlčkem a oni jsou pochopitelně nespokojení s tou situací. Čtyři měsíce poctivě trénují, ale neberou peníze. Po sportovní stránce se to mužstvo semklo, ukazovali velkou morální sílu. Na jaře prohráli jen dvakrát, i dnes to neměli zas tak špatně rozehrané. Klobouk dolů před nimi. Pro ně je velká škoda, že fanoušci jim zavřeli jedinou cestu do pohárů, i když jak říkám, na druhou stranu se jim nedivím, že protestují.

Zápas bude nejspíš kontumován ve váš prospěch. Znamenalo by to, že už je o postupu do finále rozhodnuto?
Vezeme si nejspíš náskok tři nula. Uvidíme, co Slavia přichystá na odvetu. Ve fotbale je možné všechno, ale doma jsme prohráli za celou sezonu dvakrát. Teď to cítím tak, že pokud to bude kontumováno tak jsme jednou nohou ve finále. Určitě tam máme dobře nakročeno.

Z vašich vyjádření je ale cítit, že vás mrzí to, že se pravděpodobně nerozhodne jen na hřišti.
Samozřejmě. Pokud se do finále dostaneme, tak každý bude tento postup zpochybňovat. Myslím, že jsme předvedli dobrý poločas a slušný výsledek bychom si přivezli i tak. Je škoda, že se nerozhodlo na sportovním poli. Ale my za to nemůžeme, přežili jsme čekací dobu, čekali jsme pak i po tom ukončení zápasu. Nakonec to ale bylo neúnosné.