Zápas s Bohemians 1905 v pražském Edenu sledoval jen z lavičky náhradníků, zatímco na jeho místě středního obránce se proháněli Aleš Škerle a Václav Koutný.

„Neznám hráče, kterého by těšilo sedět na lavičce. Nicméně v mojí situaci, v mém věku a v situaci, kdy hrajeme o záchranu, se musí vyzkoušet všechno. My teď musíme působit jako jeden muž a ne dělat rozbroje. Ambice jednotlivců jdou stranou,“ tvrdí jako správný vůdce.

Pro blížící se zápas s pražskou Spartou by se však Kučera měl vrátit na hřiště. Škerle totiž kvůli červené kartě minulý týden nedohrál a dostal disciplinární trest.

Berete ještě ve svém věku zápasy proti Spartě jako něco výjimečného?
Je to pořád svátek. Do ochozů to přitáhne lidi. Vždycky se hraje o to, aby se Sparta, nejslavnější klub v české historii, porazila. Pro mě to pořád svátek je.

Vidí to tak i zbytek kabiny, nebo je atmosféra stejná jako před normálním ligovým utkáním?
Není to jako každý jiný zápas. Tím, že se čeká více lidí, tak přijde i lepší atmosféra a v tom se potom nám hráčům hraje daleko lépe. Sparta doma dvakrát prohrála, ale venku má pořád stoprocentní úspěšnost, což jí budeme chtít překazit. Bude to velký zápas.

Nicméně doma prohrála dvakrát za sebou jednoznačně a ani v Teplicích nehrála dobře. Cítíte větší šanci?
Prohráli s dvěma kvalitními týmy, i když se dá říct, že rozdílem třídy. Venku mají plný počet bodů, takže jim budeme chtít tu sérii překazit. Samozřejmě i my máme nějaké svoje problémy, body potřebujeme a uděláme vše pro to, abychom zvítězili.

Objevily se i názory, že pro vás ty poslední špatné výkony Sparty nejsou dobré, protože přijede o to soustředěnější. Souhlasíte?
Kdyby pořád vyhrávali, tak by spíš mohla přijít nějaká nekoncentrovanost. Teď ztratili dvakrát doma body, které budou chtít získat od nás. Tím pádem očekávám tuhý boj. Sparta ale má kvalitu. Měla výborný vstup do sezony a paradoxně bych řekl, že se jim venku, kdy nemusejí tolik tvořit, hraje trochu líp . Pro nás to nebude jednoduchý zápas, ale porazit se dá každý. Budeme se snažit, abychom je přehráli a abychom jim to co nejvíc znepříjemnili. Favoritem jsou oni.

Neprohráváme, ale motáme se na dně tabulky

Liberec i Boleslav vsadily při svých jednoznačných vítězstvích na podobný způsob hry. Budete se snažit prosadit svou typickou hrou nebo se inspirujete právě jejich výkony?
Samozřejmě si z toho něco vzít můžeme. Ale počítám s tím, že to bude jiný zápas než ty dva. Sparta hrála doma a musela tvořit. Liberec i Boleslav hrály z hodně organizované obrany, což třeba Boleslav hrála i tady u nás, a chodili do brejků, pár kombinací se jim povedlo a vyhráli. Uvidíme, s čím sem Sparta přijede. Loni se tady u nás prezentovali dobrou defenzivní hrou a právě těmi brejky. Jak říkám, myslím, že to bude jiný zápas než ty jejich poslední dva domácí.

Vzhledem k situaci v tabulce se na soupeře na druhé straně asi už ani moc nemusíte dívat. Je jasné, že potřebujete bodovat naplno.
Mluví se o tom pořád dokola, že už potřebujeme zabrat, ale je to pravda. Remízy, kterých už máme hodně, v naší situaci neřeší vůbec nic. Na druhou stranu, co si budeme povídat. Pořád je lepší remizovat než prohrát. Snažíme se hrát na vítězství v každém zápase, ale v poslední době to sklouzává spíš do té remízy, což v tříbodovém systému je málo. Je to trochu ubíjející, protože sice neprohráváme, ale pořád se motáme na spodku tabulky. Pochopitelně se to budeme snažit přerušit a Spartu tady po dlouhé době porazit.

V minulém kole jste po delší době chyběl v základní sestavě. Bylo to kvůli nějakému zdravotnímu problému nebo trenér prostě vsadil na jiné hráče?
Zdravotně jsem byl fit. Ale trenér chtěl vyzkoušet něco nového. Nešlo to s Kučerou, tak se to zkusilo bez něj. Teď to vyšlo tak, že Aleš Škerle je vykartovaný, takže bych tam měl zase jít já. Potřebujeme, aby mužstvo šlapalo a abychom získávali body, tak se zkouší různé varianty. To je celé.

Zápas z lavičky? Osobní ambice musí jít stranou

Jak takovou roli hráč jako vy akceptuje?
Neznám hráče, kterého by těšilo sedět na lavičce. Nicméně v mojí situaci, v mém věku a v situaci, kdy hrajeme o záchranu, se musí vyzkoušet všechno. A nějaké osobní ambice nebo úspěchy jednotlivců jdou úplně stranou. My teď musíme působit jako jeden muž a ne tady dělat třeba nějaké rozbroje.

Proti Spartě se nejspíš do sestavy vrátíte, protože Aleš Škerle hrát nemůže. Jak moc mohou změny ve složení obranné čtyřky ovlivnit hru defenzivy, potažmo celého mužstva.
Nevím, no. Na Bohemce podle mě kluci odvedli dobrý výkon. Sice se dostal gól, ale bylo to z jedné šance. Ty změny v obraně samozřejmě mohou zapůsobit jak pozitivně, tak negativně. Já doufám, že ta poslední změna bude pozitivní a sestavě, která na hřiště půjde, ten zápas vyjde.

A z osobního pohledu? Je vám jedno, s kým ve stoperské dvojici hrajete, nebo je to rozdíl?
Určitě jsem toho odehrál s Alešem daleko víc, ale Koudy (Václav Koutný pozn. red.) je mladá vycházející hvězda. Hráli jsme spolu asi jen někdy v přípravě, ale myslím si, že by neměl být problém a fungovat by nám to mělo.