V neděli 27. února, dva dny před jeho sedmatřicátými narozeninami, by neměl chybět v základní sestavě Hanáků v Teplicích, kde Sigma odstartuje jarní část Gambrinus ligy zápasem s Ústím nad Labem.

Alespoň to naznačila sestava, kterou poslal trenér Sigmy Zdeněk Psotka do páteční generálky proti Sokolovu.

Tu Olomouc prohrála 0:1 a Kučera, znovu s kapitánskou páskou na ruce, nešetřil kritikou.

„S takovým výkonem a nasazením bychom v lize asi těžko uspěli,“ uznal bývalý hráč Arminie Bielefeld.

„Takovým stylem se bít o nejvyšší příčky nemůžeme. Ten zápas nám nesedl. Doufám, že jsme Sokolov jen podcenili a nebyli na zápas stoprocentně připraveni. Mě to samozřejmě mrzí, protože to byla generálka, přišlo pár diváků a my se chtěli ukázat. Náš výkon musíme do startu soutěže každopádně zlepšit,“ hněval se.

Čím to bylo, že jste podali tak matný výkon? Překvapil jste Sokolov nebo jste se na něj nedokázali zkoncentrovat? Svazovalo vás to, že to byla generálka?
Ne, nervozita to určitě nebyla. Spíš bych řekl, že šlo opravdu o podcenění. I ten přechod z Turecka sem mohl hrát nějakou roli, těžko říct. Já to přikladám tomu, že jsme soupeře podcenili a k zápasu jsme nepřistoupili tak, jak jsme přistoupit měli.

Vy jste velezkušený hráč a zažil jste spoustu vydařených i nevydařených generálek. Často se stává, že první ligové utkání bývá úplně jiné. Berete to tak, že výsledek z přípravy, byť byla tou poslední, není až tak důležitý?
Samozřejmě, neznamená to podle mě nic. Uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Ale vymlouvat se na to, když nám nevyjde začátek ligy, to je nesmysl. Samozřejmě by bylo lepší, kdybychom vyhráli, což mužstvu vždycky psychicky pomůže. My prohráli, náš výkon nebyl dobrý a pro nás to musí být ponaučení. Teď musíme pod tlakem, že takový výkon stačit nebude a asi budeme muset hodně přidat. I v hlavách to musíme přepnout, že s takovým výkonem to nepůjde. Možná je to dobrá facka před ligou, teď víme, že samo nic nepřijde.

Kde byl podle vás největší problém?
Sokolov přijel s kompaktní hrou, stál dobře v bloku a my si s tím nedokázali poradit. Řekl bych, že jsme zbytečně ztráceli lehké balony. Řešili jsme jednoduché situace složitě, což vždy vyplynulo v nějakou ztrátu. Pak se těžko hraje, když musíte po každé ztrátě rychle zpět do obrany. Síly rychle ubývají. Sokolov byl dobře připravený a my jsme se na tyhle situace, kdy jsme měli balon lépe dohrát, špatně zkoncentrovali. Ztráty nás stály spoustu sil a tím pádem Sokolovu rostly křídla. Důsledkem byla naše prohra.

Mohl se na týmu projevit i odchod Michala Hubníka, který v den zápasu podepsal novou smlouvu v Legii Varšava?
Ani bych neřekl. Michal byl v přípravě zraněný, pak cestoval na reprezentaci, takže toho moc neodehrál. Vymlouvat se na to nemá cenu. Já říkám, že každý hráč je nahraditelný. Michal byl platný hráč, bude nám určitě chybět, ale my se s tím musíme vypořádat. Je tady hodně mladých kluků, kteří se právě v těchto zápasech musejí ukázat. Učili se od těch zkušených, i od Michala, takže museli vidět jak hraje a teď musejí zapadnout do systému oni. Na tu porážku se Sokolovem to určitě vliv nemělo. Jak se to projeví v lize, to je teď těžké říct. Michal nastřílel za podzim dvanáct gólů, což bude pochopitelně chybět. Ale máme tady hodně bombarďáků, kteří mají na to, aby ho plnohodnotně nahradili.

Budete jako kapitán nějakým způsobem řešit ten nezdar v generálce. Chystáte se třeba mluvit s hráči?
Nějak moc řešit, to asi ne. Samozřejmě si s klukama něco řekneme, protože přejít to nejde jenom tak. Ale zase nemá cenu z toho dělat úplnou tragédii a bulit. Náš výkon byl kolektivně špatný, mezi sebou si to vyříkáme, ale určitě se to obejde bez křiku. Já to beru tak, že to byla dobrá facka před začátkem jarní části sezony. A je lepší, když přišla v generálce se Sokolovem, než v Teplicích s Ustím nad Labem. V tomhle je to možná pozitivní.