S trochou nadsázky se dá říct, že příbramský trávníkář si může lebedit, že fotbalová pravidla týmům nařizují vyměnit si v poločase strany.

Jinak by totiž hrací plocha Stadionu u Litavky byla z poloviny vyšlapaná. Sigma za devadesát minut nedokázala najít recept na domácí obranu, přestože měla míč v držení více než 70% času, a v Příbrami remizovala 0:0.

Olomoucký stratég Zdeněk Psotka postavil poprvé v sezoně do branky Martina Blahu, jinak ale dal důvěru navlas stejné jedenáctce jako před týdnem doma proti Jablonci. Jenže tentokrát se hrál úplně jiný zápas.

Trenér Příbrami Martin Hřídel už před utkáním upozorňoval, že jeho soubor čeká nejtěžší soupeř od začátku sezony. Své mužstvo tedy vypustil na trávník s poučkou „safety first – bezpečnost především“, podle níž to také na hřišti vypadalo.

Osm příbramských ob ránců vystavělo před vlastním pokutovým územím hráz, která jak se později ukázalo, byla propustná jen velmi zřídka. Útočníci Huňa s Jurdíkem čekali vepředu na dlouhé pasy a pokoušeli se míč udržet, aby dali vydechnout zoufale odolávajícím spoluhráčům.

Hanáci trpělivou kombinační hrou hledali skulinky v příbramském valu, jenže když už našli prostor ke střele, pálili nepřesně. Tak jako Petr po Hubníkově sklepnutí na začátku druhé desetiminutovky.

Domácí překročili poprvé na delší čas půlící čáru po čtvrt hodině, Huňa ale Plašilův oblouček za obránce nezpracoval. Olomoučtí mohli být rádi, protože by jinak šel sám na branku.

Když Šultesův centr v závěru poločasu příbramská obrana odvrátila a Bajerovu pumelici další bek zablokoval, skončil poločas bez branek.

Lukáš Bajer, zřejmě nejaktivnější hráč v dresu Sigmy, to zkoušel i krátce po změně stran. Jeho tvrdý projektil však mířil do středu branky. V 51. minutě Bajer šikovně našel Hubníka, který špičkou lehce tečoval, brankáře Hrušku ale na hruškách nenachytal.

Úvod druhé půle byl pro nezaujatého diváka asi nejzajímavější částí zápasu. V 54. minutě si za Škerleho na Nohýnkův centr naběhl Jurdík, rána z voleje mu ale nesedla podle představ a míč tak skončil vedle Blahovy branky.

Na druhé straně měla za pár chvil největší šanci zápasu Sigma. Vepřkův roh prodloužil hlavou Hubník a Jakub Petr v pádu uvnitř malého pokutového území dokázal téměř nemožné – přestřelit.

Větší příležitost už si Hanáci do konce zápasu nevytvořili. Nepomohl ani příchod brazilce Melinha, jenž si zahrál posledních patnáct minut, během kterých si připsal dva nepřesné střelecké pokusy.

Sigma nakonec mohla při troše smůly i prohrát. Blaha v 74. minutě zaváhal při centru Plašila, ale stoper Štochl byl natolik překvapen, že míč do opuštěné branky neuklidil.

„Čekali jsme, že utkání bude takhle vypadat. Bohužel jsme se do šancí dostávali jen po standardních situacích. A když už jsme se do nich dostali, tak nám pokaždé chyběl kousíček,“ litoval po utkání olomoucký kouč Zdeněk Psotka.

„Možná chybělo víc důrazu a víc vyhraných osobních soubojů. Soupeř bránil v deseti, takže to bylo hodně těžké,“ posteskl si i útočník Michal Hubník.

Příbramský trenér Martin Hřídel byl naopak s vybojovaným bodem za remízu spokojen.

„Soupeř byl dnes ještě lepší, než jsem čekal. Nechtěli jsme udělat stejnou chybu jako minulý týden Jablonec, který otevřel svoji obranu,“ vysvětlil, proč předepsal svému mužstvu tak defenzivní taktiku.

„Musím přiznat, že to pro nás je šťastný bod,“ řekl na závěr.

1. FK Příbram – Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Matějek – Chytil, Teuber. Bez karet. Diváci: 3126.

Příbram: Hruška – Plašil, Ricka, J. Štochl, Nohýnek – Klesa (86. M. Štochl), Tarczal, Videgla, Pleško – Jurdík (61. Wágner), Huňa. Trenér: Hřídel.

Olomouc: Blaha – Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek – Bajer, Kaščák (75. Melinho), Hořava – Šultes (78. Vašíček), Hubník, Petr (86. Navrátil). Trenér: Psotka.