Že od něj nikdo nečeká nic jiného, než že vrátí hanáckou chloubu zpátky do ligy?

„Co se stalo, je smutné, i když v životě jsou samozřejmě daleko horší věci. Každopádně Sigma do ligy patří a věřím, že za rok budeme zase zpátky," pověděl s nadhledem.

S tím, že na novou brankářskou jedničku Blahu, svého souseda vidí z okna, takže si jej pohlídá, přešel dotaz na zraněného Zlámala.

A když přišla řeč na sestupem přiškrcený olomoucký rozpočet, prohodil rozšafně : „No proto sem přece vzali mě!"

Tohohle chlapíka jen tak něco nerozhází.

Snad jen kdyby se Sigmě opravdu nedařilo, to by olomoucký patriot jistě těžce nesl. Zatím ale myslí pozitivně.

„Mám v plné paměti rok 1983, kdy jsme spadli 
a hned jsme se za rok vrátili. Tenkrát chodil i na druhou ligu plný stadion. Byl bych moc rád, kdyby fanoušci na klub nezanevřeli, podporovali nás a pomohli nám," přeje si.

Trenére, mužstvo prošlo přes léto jistými změnami. Můžete srovnat nový tým a ten, který na jaře sestoupil?
Myslím, že na jaře v lize to tady bylo nešťastně řešené. Poslali se zbytečně pryč zkušení hráči. Pryč byl Vepřek nebo třeba Vašíček. To sice není zkušený hráč, ale do ofenzivy by byl jistě platný. Nepočítalo se tady ani se Schulmeistrem. Já vždycky říkám, že ať je to hra o postup nebo o sestup, tak jen s mladými to nikdy hrát nejde. Vím, že jsou dobří a že mají předpoklady, ale jen s nimi to nejde. Připadalo mi to tady jako mateřská školka.

Nyní už to tak není?
Určitě ne. (usmívá se) Navíc jsem tady já a já jsem starší než trenér, který tady byl (myšleno vedle sedící Ladislav Minář – pozn red.).

Cílem je postup?
Rozhodně. Já bych sem jinak nešel.

Trenér Leoš Kalvoda a sportovní manažer Ladislav Minář na tiskovce Sigmy před stratem nové sezony

Trenér Leoš Kalvoda a sportovní manažer Ladislav Minář na tiskovce Sigmy před startem nové sezony
Autor: DENÍK/Stanislav Heloňa

Pět šest týmů se bude bít o postup

Kolik týmů se podle vás porve o postup?
Když jsem se na to díval, tak je jich tam dost. Loni hrálo do posledního kola o postup Táborsko. Karviná se dlouhodobě ambicemi na postup netají. To samé Žižkov. Pan Horník, který se tam po dlouhé době vrátil, určitě jiné ambice mít nebude. Nebezpečná bude Opava, Zlín.

Opavu jste přece jasně porazili v přípravě.
To je pravda, sice jsme ji porazili 5:0, ale nehrál Pospěch, nehrál Dvorník. A jak znám atmosféru v Opavě, tak lidi je budou tlačit hodně dopředu. Nechtěl bych na nikoho dalšího zapomenout. Ještě pozor na Vlašim. Pět šest mančaftů tam určitě bude hrát. A to jsem ještě nezapočítal nás a Znojmo. Tam by na mě byli hodně naštvaní, kdybych je nejmenoval (směje se).

Jaká by měla být vaše optimální sestava, pokud budou všichni zdraví?
Oproti sestavě, která hrála ve Slavičíně, jsou to asi dva tři posty. Kostra je ale podle všeho daná.

Které posty to jsou?
Máme nabitý střed zálohy. Je tam Houska, Cana, Plšek, Ordoš, teď tam hrál Schulmeister. Z těch se musí někdo vybrat. Schulmeister může hrát i na kraji, ale tam jsou už další hráči. V tom je to pro mě složitější než ve Znojmě. Tam jsem se rozhodoval možná o jednom postu, protože nikdo dál tam skoro ani nebyl. Tady je hodně vyrovnaných hráčů. Každý je dobrý v něčem jiném, ale nikdo, o kom bych mohl říct, že tam stoprocentně bude.

Ptali jste se ON-LINE Leoše Kalvody

Šance v mistrácích nedávám

Trenér Leoš Kalvoda. Sigma zahájila přípravu na Fotbalovou národní liguJak je na tom Tomáš Janotka, který měl svalové zranění?
Už začal trénovat a tak do 14 dnů by mohl být připraven.

A co David Bystroň?
Toho musíme brzdit. David by nejradši začal naplno hned. Je to po tom jeho zranění asi brzo, ale jak ho na tréninku pozoruji, tak si myslím, že se na hřišti objeví už brzy.

V kádru máte celkem osmadvacet hráčů. Budete hodně sestavou rotovat?
Nejsem trenér, který by sestavu hodně točil. Vsadím na dvanáct, třináct hráčů 
a ti se budou točit. Další si bohužel musejí počkat. Šance v mistrovských zápasech já nedávám. Musí 
v tréninku a v přístupu k němu ukázat, že patří do základní sestavy.

Druholigovou řež zvládne i Houska 

Tým jste připravoval v létě hlavně na důraz, který je ve druhé lize čeká. Podařilo se vám ho už do týmu dostat?
Musím říct, že kluci už hru hodně zjednodušili. To, co po nich chci, na tréninku plní a do hry se to začíná promítat. Říkal jsem jim, že hráli dobrý fotbal, ale jen od vápna po vápno. A rozhoduje se to uvnitř. Když hrajeme na tréninku mladí – staří, tak mladí vyčnívají. Ale jakmile to trochu popustím a přijde tam větší důraz, tak staří vždycky vyhrají. Občas pustím nějaký faul, ale právě na tohle si musejí zvyknout, protože to jim chybí.

Mají vlastně hráči jako třeba Plšek nebo Houska na to obstát ve druhé lize?
Rozhodně na to mají. Mají obrovské předpoklady. Třeba Houska je subtilnější, ale uhraje hodně soubojů. Hodně se v tom zlepšil. Plšek zase potřebuje trochu více výbušnosti, ale věřím jim, že to zvládnou.

Na Blahu vidím z okna, pohlídám ho

Kdo začne v brance?
Brankářskou jedničkou bude Blaha.

Jak se podle vás tým vypořádá s absencí zraněného Zlámala?
Zdeněk Zlámal měl problémy se zdravotním stavem delší dobu. Nakonec to vyřešil takto. Ale na postu gólmana nevidím problém. Zkušenosti z ligy Martin Blaha má. Umí se na mistrák nachystat. Loni odchytal myslím jedenáct zápasů a zvládal to dobře. A v neposlední řadě bydlí na Lazcích vedle mě, takže tam si ho pohlídám. Vidím na něho z okna a když tak si ho srovnám (směje se).

Ve Slavičíně byl kapitánem týmu Adam Varadi. Bude to tak i v sezoně?
Ano. Byly demokratické volby. Já jsem volil taky 
a nakonec vyhrál Varadi. Jeho zástupci budou Dreksa, Ordoš a Škerle. Kdyby nebyl nikdo z nich na hřišti, tak to určíme přímo před zápasem.

Jste s výsledkem té volby spokojený?
Ano, jsem.

Z průseru se musíte sami dostat

Asistent Pavol Mlynár, trenér Leoš Kalvoda. Sigma zahájila přípravu na Fotbalovou národní liguProč je podle vás Adam Varadi správným kapitánem?
Někde už jsem říkal, že mi v kabině chybí taková ta vůdčí osobnost, lídr kabiny. Adam Varadi asi není po fotbalové stránce jedním 
z těch top hráčů, kteří tady jsou. Ale tím svým nasazením, přístupem a vystupováním v kabině vůči ostatním hráčům, je to podle mě dobrá volba.

Cítíte z hráčů odhodlání napravit zpackanou minulou seoznu?
V kabině to byla první moje věta k nim. Že do průseru se dostali sami 
a musí se z něj sami dostat. Samozřejmě každý nese na sestupu nějakou svou část viny. Já jsem taky se Znojmem spadl. Na hřišti ale tady byli oni. Teď musejí sami vrátit Sigmě to, co tady třicet roků bylo. Sigma do ligy patří. Je to smutné, co se stalo, i když v životě jsou samozřejmě daleko horší věci. Věřím ale, že za rok budeme zase zpátky.

Extraliga? Lidi přijdou i na fotbal 

Čím budete chtít nalákat fanoušky na stadion?
Samozřejmě výhrami. Mám v plné paměti, jak to tady vypadalo v roce 1983, kdy jsme spadli a hned jsme se za rok vrátili. Tenkrát chodil i na druhou ligu plný stadion. Byl bych moc rád, kdyby na klub nezanevřeli, podporovali nás a pomohli nám zpátky do první ligy.

Nebojíte se prázdných tribun? Řada lidí mohla na klub zanevřít, navíc se tady po slouhých letech bude hrát hokejová extraliga.
Je tady sice extraliga hokeje, což je všechno pěkné. Ale myslím si, že lidé, kteří ten fotbal mají rádi a chodili tady na první ligu třicet let, přijdou zase.

PODÍVEJTE SE: Leoš Kalvoda dlouhovlasý i ve filmu s Landou