V úterý ho čeká s českou jednadvacítkou kvalifikační utkání ve Walesu a pak se vrátí do Nizozemska, kde momentálně hraje za Vitesse Arnhem.

V klubu, kde je na hostování z londýnské Chelsea, jej vyhlásili nejlepším hráčem za měsíc září.

„Je to takové pohlazení na duši. Zvlášť po začátku, který rozhodně nebyl podle mých představ,“ řekl Kalas.

V Česku jste kromě reprezentačních povinností také kvůli těm školním. Tak kdy po fotbalové maturitě složíte i tu skutečnou?
Dostal jsem se do maturitního ročníku, ale ve škole jsem ještě nebyl, takže jsem si to musel oběhat. I proto jsem od trenéra dostal tři dny volna. Mě ale k maturitě nepřipustí, protože tam nemůžu chodit, to znamená, že teď je mou hlavní starostí dokončit čtvrtý ročník, a maturovat bych měl v podzimním termínu v září.

O vás se ví, že vám studium šlo. Jak důležitá pro vás maturita je? Je to strop?
Celá rodina má vystudovanou vysokou školu, takže nechci být doma za nevzdělance. Maturita je pro mě určitě jednou z priorit. I když je jasné, že profesionální fotbal má momentálně přednost. Co se týká dalších studií, tak to bych viděl až později v době, kdy se trochu víc usadím. Asi by měl lákaly věci okolo managementu, abych mohl zůstat u fotbalu i po kariéře.

Co se týká fotbalu, tak spíš cestujete. Jak jste se zabydlel v Holandsku?
Já si rychle zvyknu prakticky kdekoliv. Jsem zvyklý postarat se sám o sebe. Mám to vlastně i rád. V Arnhemu jsem si za čtrnáct dní zařídil celý byt a na to jsem teď hrdý, protože se mi moc líbí. Dá se říct, že v Holandsku jsem se zabydlel daleko rychleji než předtím v Anglii, a to jsem tam byl v anglické rodině.

V klubu jste spokojený?
Ze začátku jsem moc spokojený nebyl, protože jsem možná trochu naivně čekal, že hned budu hrát. Ale táta i lidé z mojí agentury mě vrátili na zem. Tvrdili mi, že šance přijde, a nakonec přišla. Jednou jsem hrál za béčko, byl jsem pochválený a příště jsem už hrál v základu za áčko. Mám za se sebou tři zápasy a dnes jsem maximálně spokojený, ale před měsícem bych vám řekl pravý opak.

Jací jsou v Holnadsku fanoušci? V čem se liší od těch v Česku?
A jaké má Vitesse ve srovnání s Olomoiucí tréninkové zázemí. A stadion?

CELÝ ROZHOVOR s TOMÁŠEM KALASEM
ČTĚTE VE STŘEDEČNÍM tištěném vydání Olomouckého deníku