VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kalas: Běží na mě hvězda Chelsea, tak uhnu? To ne

Olomouc – V neděli odlétá do Londýna, kde se mnohem dříve než sám čekal připojí k mužstvu Chelsea. Talent olomoucké Sigmy Tomáš Kalas v rozhovoru pro Olomoucký deník hovoří o tréninku s hvězdami klubu, ubytování v anglické rodině, trenéru Ancelottim ï o svých očekáváních.

8.1.2011
SDÍLEJ:

Tomáš KalasFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Z Prachatic do Manchesteru. Tak se ve starodávné počítačové hře jmenovala mise pro začínajícího fotbalového kouče. Účelem bylo začít trénovat v tehdy druholigovém jihočeském mužstvu a propracovat se postupně až do role nástupce Sira Alexe Fergusona.

Příběh sedmnáctiletého obránce Tomáše Kalase by se mohl jmenovat podobně. Z Grygova do Londýna.

Blonďatý rychlík s bydlištěm ve vesničce mezi Olomoucí a Přerovem v neděli odlétá do Anglie, aby se připojil k týmu slavné Chelsea.

O půl roku dříve, než plánoval.

„Poznal jsem, že jsem schopný se o sebe v sedmnácti letech postarat sám, navíc tam o mě bude dobře postaráno. Nejdřív jsem se bál odejít do Anglie tak mladý, ale nakonec jsem názor přehodnotil,“ prozradil talentovaný fotbalista v rozhovoru pro Deník.

Jak moc se do Anglie těšíte?
Těším se, ale není to zase tak silné, jako když jsem tam letěl poprvé. Spíš se teď těším na to, že už budu oficiálně hráčem Chelsea a budu tam moct trénovat pořád, ne jen nějakých čtrnáct dní, co jsem tam byl na stáži.

Jak jste se to vlastně dozvěděl, že byste do Anglie mohl zamířit o půl roku dřív, než se původně plánovalo?
Když jsem odjížděl, tak jsem seděl s panem Arnesenem. Ptal se mě, jak jsem spokojený a jak se mi tam líbilo. Já jsem mu říkal, že se mi tam líbilo moc. Chvilku jsme se bavili a nakonec se mě zeptal, co bych řekl tomu, kdybych už v Anglii zůstal. Že se mnou byli všichni spokojení. Já jsem mu odpověděl, že bych se tomu nebránil, ale že by se měli dohodnout s Olomoucí, protože je tam problém se stopery, a tak bych je nechtěl nechat ve štychu. Momentálně tedy probíhá jednání mezi Sigmou a Chelsea. Vlastně se to pořád ještě může zvrátit, že nakonec zůstanu tady.

Takže je možné, že v neděli odletíte a za týden se budete zase vracet?
Až tak asi ne. V Anglii končí přestupní termín 31. ledna a do té doby to musí být vyřešené. Ale kdy se to vyřeší, to nevím. Všechno se bude odvíjet od zdravotního stavu Radima Kučery a Pavla Dreksy.

V případě, že by se jim něco stalo, tak si vás Sigma stáhne zpět?
Pravděpodobně ano.

Co vás přimělo změnit rozhodnutí? Byl to ten zájem Chelsea, nebo i něco dalšího?
Na začátku, když jsem přestup do Chelsea podepisoval, jsem chtěl v Olomouci zůstat rok. Bál jsem se do Anglie jít tak mladý. Teď když jsem tam ale všechno poznal, dokázal jsem si, že se o sebe dovedu postarat i v sedmnácti letech, že tam budu mít všechno včetně stravy zařízené v rodině , kde budu bydlet, tak jsem názor přehodnotil. Jsem moc rád, že jsem tam jel a tohle poznal. Pokud se kluby dohodnou, tak tam klidně odejdu už teď.

Co vám na to řekli rodiče?
Ani mi do toho moc mluvit nemohou. Nebo mohou, ale ten konečný názor si stejně musím udělat sám. Nemluvili mi třeba ani do volby studia. Řekli svůj názor. Ale vybrat jsem si musel já sám. A tak jako jsem si vybral školu, tak jsem si vybral i místo, kde budu hrát. Navíc když už jsem v Chelsea řekl, že pokud se dohodnou se Sigmou, tak tam půjdu, tak už jsem to stejně nemohl zase měnit.

Neobrečeli to vaše rozhodnutí?
Všichni jsou na jednu stranu šťastní z toho, že já jsem šťastný. Ale samozřejmě zároveň i nešťastní, že už to nebude jako doteď. Že zaklepu na dveře a posedíme, pokecáme. Budou muset napsat esemesku a přiletět do Londýna. Je to změna. Po této stránce to bylo trochu smutné, když jsem se loučil s babičkou a s tetou. Až se budu loučit s mamkou a s tátou, tak to bude asi taky dojemné. Beru to ale tak, že jedu za lepším z hlediska života i fotbalu.

Second mum, second dad

Jak to bude v Anglii s vaším studiem? Vždy jste o něm hovořil s vážností.
Plánuju v tom pokračovat aspoň do konce třeťáku, jak to bude se čtvrťákem, to se uvidí podle toho, jak to budu všechno zvládat a jaká bude moje situace v Chelsea, jestli budu hrávat, nebo se bude jednat o nějakém hostování. Čtvrtý maturitní ročník by bylo asi lepší dělat v době, kdy na to budu mít klid, a ne myslet na to, jestli se stěhuju, nebo ne. Pak by se vidělo, jestli bych studium přerušil a dodělal si maturitu, až budu stát, jak se říká, na vlastních nohou.

V Anglii budete bydlet u místní rodiny. Měl jste na výběr, nebo vám ji přidělili?
Den před odletem jsem se dozvěděl, že nebudu bydlet u Šebka ani v hotelu, ale u té rodiny. Že to pro mě bude lepší, abych se rozmluvil, což jsem nakonec velmi ocenil, protože jsem za čtrnáct dní mluvil mnohem líp, než když jsem přijel. Rodina mi byla přidělena. Ukázali mi dům, kde budu bydlet, co je moje a tak dál. Nakonec mi ale stejně řekli, ať se cítím jako doma. Že si mám normálně chodit pro jídlo do lednice, do špajzky pro sladkosti. S jakýmkoliv problémem se na ně mám obrátit a oni udělají, co budou moct. Byli to takoví mí druzí rodiče. Second mum and second dad.

Bydleli u nich před vámi někteří hráči?
I v průběhu doby, kdy jsem tam byl, přijeli další dva hráči, kteří tam trénovali se šestnáctkou a sedmnáctkou. Takže jsem se přesunoval z jednoho pokoje do druhého, a když odjeli, tak jsem se zase vrátil k sobě. Je to tam pro mě ideální. Kdyby mi dali teď na výběr, jestli bydlet v rodině, nebo s nějakým kamarádem, jako je třeba Šebek, tak bych spíš zvolil Angličany. Ne že bych se neměl se Šebkem rád, ale pro mě by to aspoň na toho prvního půl roku bylo lepší.

Trénovat jen s béčkem, to bych se nezlobil

Kam se zařadíte v klubové hierarchii? Těch stupňů je dost. Akademie, rezerva, áčko… Kam s vámi počítají?
Připadalo mi, že počítají s tím, že to bude stejné jako po dobu, co jsem tam byl teď v prosinci. To znamená že bych byl v kabině béčka, byl bych jeho stabilním hráčem s tím, že budu chodit občas s áčkem. Chodí to tam tak, že když pan Ancelotti potřebuje doplnit počet hráčů na nějaký trénink nebo modelový zápas, tak si vybere hráče z béčka. Po dobu, co jsem tam byl, jsem byl pravidelně mezi nimi. I kdybych trénoval jen s béčkem, tak bych se nezlobil, protože je to velká zkušenost. Pro mě bude důležité, abych pravidelně hrál a nevypadl ze zápasového rytmu.

O soutěži rezerv se toho u nás moc neví. Jak byste popsal úroveň tamních hráčů? Ať už ve srovnání s českou první ligou, nebo třetí, ve které jste působil.
V béčku jsou hráči hodně ovlivnění A týmem. Snaží se napodobovat jejich styl hry a jsou k tomu i vedeni. Snaží se tomu stylu, který hraje áčko, přivyknout. Porovnávat to s českou ligu asi nejde. Nevím, jak bych na to odpověděl. Ne že bych nechtěl nikoho hanit, ale dá se to těžko porovnat, když ty týmy proti sobě nikdy nehrály.

A co osobní pocit? Byla hra rychlejší nebo tvrdší?
Tak to je světově známé, že anglický fotbal je hodně rychlý a tvrdý. Sám jsem to tam poznal. Ať už rychlost nebo tvrdost. Rychlejší hra určitě je, ale není to zase taková obtížnost. Vyrovnat se tamním hráčům v rychlosti nebylo tak těžké.

Rychlost béčka není nedosažitelný stupeň

Možná pro vás, tady u nás jste brán jako superrychlý fotbalista.
Je možné, že je to trochu tím. Ale byli tam se mnou i další hráči, kteří nebyli žádní rychlíci, spíš na tom byli zase technicky docela dobře, a také stíhali. Nevím, jak by to bylo na tréninku áčka, ale to béčko není zase tak nedosažitelný stupeň. Trošku nedostupné už je možná áčko, ale s béčkem to tak není.

Jakou skladbu má rezerva předního anglického mužstva z hlediska národností? Je to podobně kosmopolitní jako v áčku?
Neptal jsem se hráčů na národnost, abych si dělal čárky (usmívá se). Jsou tam anglická jména, ale také Portugalci, Rusové a další. Všechno hráči od 17 do 20 let. Rezervy v Anglii mají nepsané pravidlo, že za ně hrají právě hráči v tomto věku. Není to tak všude. Když se třeba přijede na Stoke, které nemá akademii zase tak dobrou, tak jsou tam i starší hráči. Ale velké kluby jako Arsenal, Chelsea nebo Manchester United to dodržují.

Běží na mě Lampard, tak raději uhnu? To ne

Padl jste si už s nějakým spoluhráčem do noty?
Všichni se snažili být na mě příjemní. Za tu dobu, co jsem tam byl, se ke mně všichni chovali hezky. Možná jsem tam byl krátkou dobu na to, abych poznal ty špatné stránky. Kromě Petra Čecha a Honzy Šebka, což jsou Češi, a Slováka Milana Lalkoviče, k nimž mám samozřejmě díky řeči nejblíž, jsem se skamarádil celkem se všemi.

Když mluvíte o Petru Čechovi, tak se samozřejmě musím zeptat i na další hvězdy. Jaké to bylo zatrénovat si s Lampardem nebo Drogbou?
Říct si před tréninkem, jdu si zatrénovat s Lampardem, však co, zní strašně uhozeně, ale na tréninku je to normální spoluhráč, při zápase protihráč a berete to úplně stejně, jako když hrajete proti někomu tady v Česku. Na hřišti je jedno, jak se kdo jmenuje. Samozřejmě je vidět technická nebo silová zdatnost, ale že bych si řekl, běží na mě Lampard nebo Drogba, tak mu radši uhnu, abych ho nezranil a někdo mi tady nenandával, to rozhodně ne. Beru je jako normální spoluhráče.

Pokazíte? Pochválí vás za myšlenku

Postřehnou mezi pro ně určitě bezejmennými hráči, že je tam někdo nový?
Nevím, jestli si všimnou. Všichni jsou si tam podobní, hlavně teda ti kluci tmavší pleti. Hvězdy se pozdraví s každým, ale jestli si všimnou, že je tam někdo nový, to vážně nevím.

Vypadáte, že jste to všechno bral hodně s klidem. Opravdu jste neměl před tréninkem s áčkem žádný respekt?
Začal jsem trénovat s béčkem. Tam, jak jsem říkal, byli super kluci, navíc stejně staří, což je pro hráče dobré, protože nemusí mít žádný přehnaný respekt. Před tréninkem s áčkem jsem měl trochu obavy. Ale když mě na tréninku všichni pozdravili a pak během tréninku mě nijak neodstrkovali, přihrávali mi, zkrátka mě brali jako normálního spoluhráče, tak to ze mě spadlo. Když tam člověk něco pokazí, tak na něj nikdo neřve, spíš pochválí za myšlenku. Samozřejmě, kdyby zkazil šest přihrávek ze šesti pokusů, tak to asi bude jiné, ale takový hráč by tam asi ani nemohl být.

Do áčka je malý krůček, ale spousta lidí

Jak dlouhá cesta povede z B týmu k tomu, abyste s hvězdami trénoval a hrál pořád?
Když se na tréninku béčka dělají neustále podobné věci jako na tréninku áčka, tak si ti hráči zvykají na styl. Jakmile se to stane, tak už je malinký krůček do A týmu. Jenže takových hráčů je strašně moc. V obrovské konkurenci pak třeba rozhoduje jen jeden detail, v němž je ten konkrétní hráč nejlepší a proto je zvolený, aby se posunul do kabiny áčka. Ten krůček je tedy relativně malý, ale je tam velká spousta lidí, kteří jsou schopní ho udělat.

Z tohoto pohledu je pro vás asi dřívější odchod do Anglie výhodou, souhlasíte?
Budu mít delší čas na to, abych si zvykl. Šance dostat se alespoň do širšího kádru áčka je pak větší.

Trénink s áčkem Sigmy byla velká zkušenost

Splnil půlrok v Sigmě to, co jste od něj očekával?
Já myslím, že ano. Odehrál jsem spoustu zápasů. Když jsem byl schopen, tak jsem vždycky hrál, ať už za áčko, nebo za béčko. Připravil jsem taky všechny okolo na to, že odejdu. Zařídil jsem si tady všechny věci ve škole, abych mohl studovat dálkově. Připravoval jsem si angličtinu celého půl roku. Takže to splnilo to, co mělo.

Zvykl jste si tady dostatečně na mužskou kopanou?
Určitě ano. To bylo to hlavní, proč jsem tady zůstával. Abych nešel z dorostu rovnou do rezervy Chelsea. Chtěl jsem si na ten mužský fotbal zvyknout tady. Ze začátku to bolelo a trvalo. Trénovat s áčkem Sigmy byla velká zkušenost. V mém věku je potřebuju nabírat co nejrychleji, a to se mi tady splnilo.

Trenér je tichý, Angličan by to okecal víc

Dá se tedy říct, že když jste ubránil v lize Nezmara nebo na tréninku Hubníka, tak s Drogbou už to nebude takový problém?
To se asi nedá říct, že jsem ubránil Nezmara nebo Hubníka. Samozřejmě mezi Nezmarem a Drogbou je rozdíl (směje se). Ale kdybych šel na Drogbu od nějakého útočníka z dorostu, tak by to byl ještě daleko větší skok.

Jaký dojem na vás udělal trenér Carlo Ancelotti?
Přijde mi podobný jako útočník Anelka. On je tichý, moc toho nenamluví. Na tréninku jsem ho skoro neviděl. Spíš určil, co se bude dělat, rozdal pokyny, na to ostatní už tam má spoustu lidí. Hráči už to mají naučené, takže každý ví, co má dělat. To samé bylo u videa, když se připravovali na Manchester United, se kterým nakonec kvůli sněhu nehráli. On na tom není nejlépe s angličtinou. To, co potřebuje, to hráčům řekne, ale je to v pár slovech. Angličan by to asi okecal víc.

Ancelotti mi jen popřál

Stihli jste se spolu o něčem pobavit, nebo se vám věnoval jen kouč béčka?
Po tréninku si mě Ancelotti zavolal, tak jsem si myslel, že prohodíme pár slov, a pro jistotu si vzal na pomoc Petra Čecha, kdybych náhodou nerozuměl. Ale zeptal se mě jen, jak se mám a jak dlouho tam budu. Pak mi popřál, ať se mi daří a to bylo všechno. Žádné hovory jsme spolu nevedli (směje se).

Jak se liší tréninky v Chelsea a v Olomouci?
Přišlo mi to hodně podobné. Byla tam spousta věcí, které už jsem znal tady z tréninku pod panem Psotkou. Samozřejmě je tam jiná obtížnost u těch top hráčů, ale náplň mi přišla hodně podobná. Bavil jsem se o tom i s trenérem tady a srovnávali jsme to, a přišlo nám to skoro stejné.

S mým fanouškem jsem se ještě nepotkal

Blues se v poslední době hrubě nedaří. Pocítil jste to během svého pobytu na atmosféře?
Když jsem tam byl, tak byly, myslím, tři porážky v řadě. Trenér z béčka už nás upozorňoval, že končí sranda a že se bude tvrdě a poctivě trénovat. Na hřišti jsme se pak ale stejně smáli. Tréninková atmosféra je pořád stejná, ale je možné, že na hráče to dolehne až těsně před zápasem.

A co proslulí angličtí fanoušci. Poznal vás nějaký nadšenec?
Hodně lidí se chodilo dívat na tréninky, které nebyly uzavřené. S mým fanouškem jsem se tam ještě nepotkal (směje se). V klubovém vybavení jsem chodil jen po tréninkovém centru. Ve městě mě nikdo nepoznal.

Autor: Jiří Fišara

8.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Opilý muž napadl před olomouckým nádražím ženu

Srážka s převrácenou cisternou na D35 u Přáslavic
AKTUALIZOVÁNO
14

D35 u Olomouce zavřela havárie, ucpaly se i cesty okolo

Opilý šofér vletěl do ostrůvku a skončil na střeše. Z nemocnice pak utekl

Namol opilý šofér s mladou spolujezdkyní nezvládl řízení a otočil auto na střechu. Posádku auta převezli do nemocnice, z ní ale řidič utekl.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

Další volbní triumf slaví olomoucký lékař a poslanec Milan Brázdil. Ačkoliv slavného "skokana" předcházejících voleb tentokrát krajské vedení ANO původně vůbec nepostavilo na kandidátku.

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Loni Sigmu vyzval dvakrát coby kouč Znojma, pokaždé odcházel poražen (1:2 a 1:4).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT