Když se ke dvěma mladým stoperům přidal na levém obránci Milan Machalický (1. června 1991), kazil věkový průměr obrany jen osmadvacetiletý pravý bek Tomáš Janotka.

„Přitom si nepřipadám zase tak starý,“ usmíval se po zápase toho času kapitán Sigmy s předzívkou Jay Jay. Průměr to ostatně potvrzuje, protože jej srazil „jen“ na 20,75 roku.

„Ze začátku tam nějaká nervozita byla, ale pak se to vyrovnalo. A ve druhé půlce se Příbram do šancí už moc nedostávala,“ hodnotil utkání s Příbramí největší benjamínek, ale zároveň ten, který díky své smlouvě s Chelsea láká nejvíc pozornosti – Tomáš Kalas.

Proti Příbrami naskočil do svého pátého prvoligového utkání, ale poprvé si zahrál se svým stoperským parťákem z juniorky Murinem. Podle obou byla sehranost velmi důležitá.

Duo a dirigenti

„Určitě to pomohlo, nehráli jsme spolu první zápas, to by si myslím ani trenér Psotka nedovolil nás tam takhle dát. Za béčko jsme spolu odehráli celý podzim, jsme sehraní a proto zvolil nás dva,“ přemítal Kalas.

„Byli jsme na sebe docela zvyklí. Ale první liga je oproti té třetí někde jinde,“ doplnil Murin, který za áčko nastoupil teprve potřetí.

Na rychlost nejvyšší soutěže si oba museli zvykat hned od začátku, protože Příbram přijela dobře naladěna a v prvních minutách Sigmu několikrát hodně pozlobila. V těch chvílích byla důležitá komunikace celé obrany, kterou řídili právě ti ostřílení.

„Hodně mám pomohl Peťa Drobisz, běz něho by přebírání hráčů bylo daleko těžší.

Ondřej Murin

Za to, jak si nás oddirigoval bych ho chtěl strašně pochválit. Mě osobně pak hodně řídil Tomáš Janotka, protože jsme to k sobě měli blíž,“ vysvětloval Kalas.

Štírek Huňa

Po dvou rychlých brankách Sigmy z 17. a 18. minuty mohli být oba klidnější, rázem bylo zaděláno na výhru a čekalo se jen, až se modrá lavina rozjede na plné obrátky. Místo toho ale přišla ve 33. minutě kontaktní branka Daniela Huňi, při které Kalas signalizoval postavení mimo hru.

„Byl jsem trochu dezorientovaný, ale Huňu jsem viděl v ofsajdu. Zařval jsem, což byla asi chyba, ale myslím si, že bych ho stejně nedostihl,“ vrátil se ke spornému momentu.

Gólová vsuvka

O deset minut později ale byla příbramská branka zapomenuta a oba mladí stopeři se na druhé straně hřiště objímali radostí. Kalas se po rohu dostal k míči, nacentroval před bránu, kde byl jeho kolega Murin a vrátil Sigmě dvoubrankový náskok.

„Měl jsem za úkol chodit na základní tyč. Najednou tam byl nějaký odražený míč, odběhl jsem do lajny a snažil jsem se to co nejdřív a co nejlíp nacentrovat. Trefil jsem zrovna Ondru, který dal gól,“ popisoval ne zcela typickou akci Kalas.

„Asi se s Tomášem později nějak vyrovnám,“ culil se Murin, pro kterého byl gól v první lize pěknou tečkou za ne úplně vydařenou podzimní částí sezony. „Ten půlrok se mi moc nevydařil, bylo tam i nějaké zranění. Byl to pro mě takový bonbonek.“

Psotkův komentář

Trenér Psotka měl před zápasem se skládáním obrany spoustu práce, kvůli zranění mu z ní už před časem vypadl Radim Kučera, v minulém zápase v Jablonci se zranil Pavel Dreksa a navíc vykartovali Škerle s Vepřekem. Nasazení Murina s Kalasem k tomu komplikovala jejich nemoc.

„Rozhodli jsme se ve středu, když se oba dva po viróze uzdravili. Několikrát v sezoně už jsme sice zkusili Rossiho stáhnout na stopera, ale není to optimální řešení, protože v pozici středního obránce není tak komunikativní a navíc bychom ztratili velkou kvalitu uprostřed hřiště. Proto nakonec padla volba na tyto dva hráče,“ vysvětlil trenér Sigmy.

Přestože na jejich výkonu viděl i stinné stránky, konečná výhra pro něj byla úlevou.

„Byla tam spousta chyb, až si to s nimi rozebereme na videu, tak uvidí, že mají ještě spoustu práce před sebou,“ řekl.

„Jsme rádi, že jsme to zvládli i s takto mladými hráči vzadu,“ dodal úspěšný kouč.