Mužstvo bude jednačtyřicetiletý kouč chystat na prvoligový rok, který chce hanácký klub zvládnout důstojně a s posíleným mužstvem.

To byla také jedna z hlavních podmínek, o které Václav Jílek diskutoval s vedením Sigmy.

„Nejdůležitější je, aby tým zůstal pohromadě. Dali jsme si k tomu jasné stanovisko a nikdo nechce mužstvo rozprodávat. A myslím, že ani nejsme v situaci, kdy bychom byli nuceni rozprodávat,“ tvrdí šéf olomoucké lavičky.

Co nakonec rozhodlo o tom, že jste kývl na nabídku Olomouce?
Po nějaké vzájemné komunikaci rozhodl pocit, že Sigma má ambici, kterou já jsem požadoval. Taky že se mužstvo, které tady je, udrží pohromadě. Věřím tomu, že ekonomické zajištění klubu je na dobré cestě a že se všechno povede tak, aby tady byl konkurenceschopný tým do ligy.

Bylo to pro vás dilema, nebo nakonec jasná volba?
Bylo to docela složité. A taky dlouhé. Mělo to nějaký vývoj, ale musím říct, že se k tomu celá Sigma postavila korektně. Pan Gajda s Laďou Minářem mi dali dostatečný prostor na to, abych všechno zvážil. Bylo to i o podmínkách, měl jsem také nějaká stanoviska. Ale vše bylo splněno a nic nebrání tomu, abychom příští ročník rozjeli společně.

Dojde k nějakým změnám, co se týče realizačního týmu?
V tom nejužším realizačním týmu ne. To byla i jedna z podmínek. Nebyl tam žádný větší problém. Chtěl bych i realizáku poděkovat, protože to se mnou nemají jednoduché. V té dvoukolejnosti, kdy mám pořád ještě úvazek u jednadvacítky. Ale dokázali tady režim zabezpečit, kdykoliv jsem tady nebyl. Bylo na to spolehnutí.

K reprezentaci, nebo odpočinek

Můžete prozradit, jaké byly další varianty, mezi kterými jste se rozhodoval?
Tak byly tam nějaké úvodní nabídky, na které bych stejně nečekal, protože to nebylo nic konkrétního. Byla tam i možnost se i na plný úvazek upsat v rámci reprezentačního úseku. Anebo si jen odpočinout od fotbalu. Protože už jsem v kolotoči profesionálního fotbalu dlouho, a byť se to nezdá, tak je to někdy docela náročné.

Zmiňoval jste vyjasňování vize a záruk. Jednalo se hlavně o vytvoření silného týmu pro ligu a možnost posilovat mužstvo?
Určitě. Nejdůležitější je, aby tým zůstal pohromadě. Dali jsme si k tomu jasné stanovisko a nikdo nechce mužstvo rozprodávat. A myslím, že ani nejsme v situaci, kdy bychom byli nuceni rozprodávat. Trošku se to uklidnilo a vyřešilo, klub se oddlužil. To jsou zase indicie k tomu, že se klub připravuje pro to, aby se zabezpečil do budoucna líp, než tomu bylo v minulosti.

Po utkání s Frýdkem-Místkem měli tiskovou konferenci také zástupci města. Byly pro vás informace od nich důležité?
To už bylo spíš takové potvrzení. Myslím, že už to, že se po dlouhé době dává podnět k tomu, aby stadion směřoval do rukou města, je obrovsky důležitá věc. Je to jedna z věcí, která při mém rozhodování hrála roli.

Vynikající parta

Převedení stadionu na město a hledání nového majitele je běh na delší trať. Nevisí tedy nad financováním pořád otazník?
Dobře, ale já tady mám podepsanou smlouvu na jeden rok a jsem pevně přesvědčen, že se to během podzimu vyřeší. A celkově to klubu hodně pomůže.

Primátor Staněk na tiskové konferenci pobavil tím, že prozradil předem, že už jste podepsal, i když tomu tak ještě nebylo. Pak už jste musel kývnout?
Ne, tak svědčí to o tom, že je to muž na svém místě (usmívá se). Je to dobrý vizionář a vidí kroky trochu dopředu.

Brankář Miloš Buchta zase v rozhovoru ocenil vaši práci a přál si, abyste zůstal…
To jsem nečetl, musím se na to podívat, jestli je to všechno v pořádku. Ale ne, dělám si srandu. Určitě to potěší. Samozřejmě pokud trenér a hráči nejsou na jedné lodi, tak to nemůže vést k úspěšným výsledkům nebo sezoně. Už na podzim tady byla vynikající parta lidí a na jaře to jen gradovalo. Sjednotilo se to a všichni tahali za jeden provaz.

Pocit síly dříve nebyl

Se Sigmou jste zažil bitvy o postup i o záchranu. Kdy jste cítil větší tlak?
Určitě je horší boj o záchranu. Nepřipouštěl jsem si to, ale pak už jsme v tom byli až po uši. Byl to trošku zmar a velmi složitá situace. V letošní sezoně jsme špatně začali, ale nakonec se to otočilo k lepšímu. A na jaře jsem si žádný tlak ani nepřipouštěl. Bylo to podobné, jako když jsem byl asistent na Spartě. Když jsme šli do utkání, tak jsem měl z týmu pocit síly a byl přesvědčený, že zápas zvládne. To v minulé sezoně nebylo, ale mezi první a druhou ligou je samozřejmě veliký rozdíl.

Jaro budete chtít zakončit úspěchem zejména proti rivalovi z Ostravy?
Ne hlavně proti Baníku. Já to nerozlišuju, jestli je to Baník, nebo Opava. Hráči určitě cítí zvýšenou motivaci proti Ostravě. Ale beru to jako konfrontaci s ligovými mužstvy. Oba o to usilovali, jeden z nich tam bude, jeden z nich ne. Oba mají kvalitní tým a pro nás je to dobrá příležitost se konfrontovat. Byť samozřejmě ten tlak tam už nebude. Pořád nám mají ze sportovního hlediska tyhle zápasy co ukázat a co dát.