Čtvrté místo? Pro tým, který téměř výhradně spoléhá na své odchovance absolutní nádhera.

Jílek se svým mužstvem získal 55 bodů, což se předtím podařilo Sigmě v samostatné české lize jen třikrát. Naposledy před čtrnácti lety mužstvu trenéra Petra Uličného. Ten bral mimochodem tenkrát za tenhle výkon v tabulce třetí místo.

A právě absence bronzové medaile Jílkovi po „sezoně snů“ trošku vrtala hlavou. Ne, že by byl neskromný, ale chybělo vážně málo.

„Díval jsem se na ten průběh sezony a za celou dobu jsme opravdu nebyli horší než čtvrtí, ale spíš druzí nebo třetí. A nakonec dvě kola před koncem jsme o to přišli. To je sport,“ pousmál se.

„Jablonec byl ale na jaře fantastický. Kdyby měl normální výkonnost a uhrál standardní počet bodů jako většina mužstev, tak jsme třetí dnes byli. Ale zasloužil si to. Získal o bod víc. Z tohoto pohledu to trochu zklamání je, protože po podzimu měl na nás ztrátu 11 bodů. To je velký rozdíl,“ doplnil Jílek.

„Ale pořád to byla fantastická sezona, když si vezmu, že jsme podle různých očekávání šli hrát o záchranu…“ připomněl kouč, kterého na galavečeru HET ligy jmenovali nejlepším trenérem sezony.

Předkolo poháru? I týmy z Anglie či Německa

Třetího místa je ovšem doopravdy škoda, protože letos znamenalo přímý postup do Evropské ligy. Bez nutnosti hrát předkola.

Sigma si posunem na čtvrtou příčku zajistila start ve třetím ze čtyř kvalifikačních kol. Podle Jílka to ale mnoho neřeší.

„Liga začíná už před prvním zápasem toho druhého předkola, takže to pro přípravu neznamená nic. Pro nás se mění to, že nebudeme nasazení.

„Když se podíváte na složení těch týmů, tak to bude asi hodně těžké. Viděl jsem, že je tam Sevilla nebo týmy z Německa, Anglie…“ uvědomuje si Jílek.

„Věřím, že přes přípravu zase uděláme krok dopředu a budeme v Evropě konkurenceschopní,“ dodal vzápětí.

Přestupy? Museli bychom si z nabídky sednout na zadek

Klíčovou otázkou ale bude, kdo kádr Sigmy přes léto opustí. Stoprocentně odchází útočník Jakub Řezníček, kterému skončilo hostování z Plzně. Kolem objevů roku Jemelky či Kalvacha už ale krouží velké české i zahraniční kluby.

„Reálně můžeme přijít o tři hráče, kteří mají výstupní klauzule. To jsou Radakovič, Houska a Plšek. Jinak nikoho pouštět nechceme,“ řekl Jílek.

„Víme o mediálních spekulacích a evidujeme zájem i o další hráče. Myslím ale, že by muselo přijít něco, z čeho bychom si sedli na zadek,“ dodal.